تبدیل دی اکسید کربن به سوخت با نانوکاتالیست ها

به گزارش کلوب آگهی، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یافته های اخیر محققان نشان می دهد که می توان از راهبرد فتوسنتز مصنوعی برای تبدیل دی اکسیدکربن به متان استفاده کرد. پژوهشگران دانشگاه مک گیل و دانشگاه مک مستر با همکاری محققانی از دانشگاه میشیگان کاتالیستی ساختند که به این فرآیند کمک می کند. این گروه امیدوارند طی 5 تا 10 سال آینده بتوانند از دی اکسیدکربن برای تولید سوخت پاک استفاده کنند.

تبدیل دی اکسید کربن به سوخت با نانوکاتالیست ها

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

محققان این پروژه با استفاده از محاسبات و شبیه سازی جزء اصلی این کاتالیست را که یک نوع نانوذره است، شناسایی کردند. این نانوذره از جنس آهن و مس است. این کاتالیست چیزی شبیه به پنل خورشیدی بوده که در آن نانوذرات مس و آهن واقع شده است. این ذرات انرژی خورشید را جذب کرده و جریان الکتریکی تولید می کند که این جریان برای تبدیل دی اکسیدکربن به آب استفاده می شود.

لایه اصلی در این کاتالیست، ویفر سیلیکونی است که روی آن نانوسیم با قطر 300 نانومتر واقع شده است که پهنایی در حدود 30 نانومتر دارد. این نانوسیم از جنس نیترید گالیم ساخته شده است.

این چیدمان موجب می شود تا مساحت سطحی بالایی برای انجام واکنش بوجود آید. نانوسیم های مزین به نانوذرات با یک فیلم نازک از آب پوشیده شده است.

در عمل پنل فتوسنتز مصنوعی نیاز به اتصال به یک منبع دی اکسیدکربن دارد که این منبع می تواند خروج کارخانه های صنعتی باشد.

یکی از مزیت های این پروژه آن است که محققان پیروز به تولید جریان الکتریسیته بالایی با استفاده از این روش شدند که این موضوع برای تولید انبوه بسیار مناسب است. این در حالی است که در روش های فتوسنتز مصنوعی پیشین، دانسیته جریان تولید شده بسیار کم بوده است.

متان یکی از اجزاء اصلی گاز طبیعی است، فتوسنتز فرآیندی است که در آن گیاهان با استفاده از نور خورشید، دی اکسیدکربن و آب، مواد غذایی مورد نیاز خود را تولید کرده و در کنار آن اکسیژن نیز تولید می شود. در فتوسنتز مصنوعی، سوخت های هیدروکربنی، نظیر گاز طبیعی و گازوئیل از دی اکسیدکربن تولید می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 507

به "تبدیل دی اکسید کربن به سوخت با نانوکاتالیست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل دی اکسید کربن به سوخت با نانوکاتالیست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید