بازدهی سالانه در فرابورس به 192 درصد رسید

به گزارش کلوب آگهی، به گزارش تجارت نیوز، فعالیت فرابورس ایران به 11 سال رسید، در آخرین ماه سال 98، در حالی که دنیا کم کم به اغمای کرونا دچار می شد، بازارهای فرابورس ایران پرالتهاب تر از هر زمان دیگری شاهد دادوستدهایی بودند که شاخص کل را به شکستن رکورد تاریخی اش سوق می داد و صف عرضه های اولیه، پذیره نویسی نخستین صندوق سرمایه گذاری خصوصی در بازار سرمایه، پذیره نویسی نخستین اوراق مرابحه عام دولت و … همگی نشان از سالی پرمنفعت در فرابورس داشتند.

بازدهی سالانه در فرابورس به 192 درصد رسید

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در سال 98 و نخستین سال از دومین دهه حیات فرابورس، تعدد روزهای سبز بازار معاملاتی سهام باعث شد شاخص کل (آیفکس) نسبت به سال 97 با بازدهی 192 درصدی در ارتفاع تاریخی 6 هزار و 591 واحد بایستد و ارزش کل بازار نیز با رشد 170 درصدی و رسیدن به رقم شش میلیون و 955 هزار و 179 میلیارد ریال، سال تاریخ سازی را برای فرابورس ایران فراهم کند.

حجم کل معاملات در بازارهای مختلف فرابورس ایران نیز با رسیدن به عدد 447 هزار و 979 میلیون ورقه بهادار طی 77 هزار و 201 نوبت معاملاتی موجب شد رکوردهایی که پیش از این و در سال های گذشته به ثبت رسیده بود، جابه جا شوند و به ترتیب 163 و 212 درصد این دو متغیر نسبت به سال 97 افزایش یابند.

از عرضه های اولیه چه خبر؟

با توجه به پیغام رهبر معظم انقلاب مبنی بر شفاف سازی اقتصادی شرکت ها و اداره های دولتی، سال 98 سال پر رونق عرضه های اولیه در بازارهای فرابورس ایران بود و بدین ترتیب 17 شرکت روی تابلوهای بازارهای اول، دوم و بنگاه های کوچک و متوسط SME فرابورس معاملات سهام خود را به روش های ثبت سفارش، گشایش نماد و حراج شروع کردند.

سهام شرکت های کشت و صنعت شریف آباد، فراوری ژلاتین کپسول ایران، دارویی ره آورد تامین، پخش هجرت، جنرال مکانیک، توسعه مولد نیروگاهی جهرم، توزیع داروپخش، سرمایه گذاری آوانوین، ذوب روی اصفهان، کلر پارس، گروه توسعه اقتصادی مهر آیندگان، صنعتی دوده فام، پتروشیمی تندگویان و سیمان ساوه به روش ثبت سفارش و همگی در بازار دوم عرضه اولیه شدند.

همچنین دو نماد غویتا متعلق به شرکت ویتانا و فرابورس متعلق به فرابورس ایران نیز به روش گشایش نماد به ترتیب در بازار دوم و اول عرضه شدند. تنها نمادی که به روش حراج عرضه شد غنیلی متعلق به مجتمع فراوریی نیلی صنعت کرمان بود که روی تابلوی معاملاتی شرکت های کوچک و متوسط درج و سپس به روش حراج عرضه اولیه شد.

بدین ترتیب در آخرین روز معاملاتی سال 98 تعداد نمادهای اصلی شرکت ها در بازار اول به 24 شرکت، در بازار دوم به 99 شرکت، در بازار شرکت های کوچک و متوسط به 4 شرکت و 176 شرکت در بازار پایه رسید. همچنین در بازار ابزارهای نوین اقتصادی نیز تعداد نماد اوراق با درآمد ثابت به 87 نماد، اوراق گواهی استفاده از تسهیلات مسکن به 45 نماد، اسناد خزانه اسلامی به 32 نماد و صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یا ETF به 23 نماد رسید.

رشد 206 درصدی تامین اقتصادی فرابورس

در سالی که گذشت، زنجیره عرضه های اولیه، عرضه اسناد خزانه اسلامی، پذیره نویسی و افزایش سرمایه شرکت ها سبب شدند تا تامین اقتصادی یک میلیون و 89 هزار و 44 میلیارد ریالی در فرابورس ایران صورت بگیرد که این رقم نشان از رشد 206 درصدی تامین اقتصادی فرابورس در سالی که گذشت نسبت به سال 97 دارد. از این میزان، 22 هزار و 972 میلیارد ریال متعلق به عرضه های اولیه، 348 هزار و 653 میلیارد ریال متعلق به اسناد خزانه اسلامی، 376 هزار و 570 میلیارد ریال متعلق به پذیره نویسی و 340 هزار و 849 میلیارد ریال متعلق به افزایش سرمایه شرکت ها است.

در 238 روز معاملاتی سال 98، حجم کل معاملات نیز از رد و بدل شدن 447 هزار و 979 میلیون ورقه بهادار خبر می دهد که ارزش کل دادوستدها را به رکورد سه میلیون و 241 هزار و 971 میلیارد ریال رساند. در این میان در بهمن ماه 53 هزار و 613 میلیون ورقه بهادار خرید و فروش شد تا بیشترین حجم معاملاتی در میان 12 ماه سال، در این ماه صورت بگیرد. پس از آن بیشترین حجم معاملات در ماه های اسفند، خرداد و دی رقم خورد.

در جدول ارزش و حجم کل معاملات به تفکیک صنایع مختلف نیز اوراق تامین اقتصادی با حجم معاملات یک هزار و 20 میلیون ورقه به ارزش 910 هزار و 758 میلیارد ریال صدرنشین سایر صنایع شد. پس از آن گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی 234 هزار و 433 میلیارد ریال و حجم معاملات 72 هزار و 184 میلیون ورقه ای در صندلی دوم نهاده شد.

رقابت بازارهای فرابورس

سال 98، سال شکوفایی و درخشش بازار دوم فرابورس ایران بود؛ به طوری که با ارزش معاملات یک میلیون و 161 هزار و 385 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را در میان سایر بازارهای فرابورس به نام خود زد و 36 درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد. همچنین ارزش معاملات در این بازار به رشد 409 درصدی نسبت به سال 97 دست یافت. این بازار سال گذشته بیشتر عرضه های اولیه فرابورس را دربرگرفته بود.

بازار اول فرابورس با در اختیار دریافت 253 هزار و 65 میلیارد ریال ارزش معاملات و با خرید و فروش 39 هزار و 710 میلیون ورقه سهم طی پنج هزار و 608 هزار نوبت معاملاتی توانست ارزش معاملات خود را نسبت به سال 97 به رشد 327 درصدی برساند و 8 درصد از ارزش کل معاملات فرابورس را تصاحب کند. بازار پایه هم در مجموع سه تابلوی خود، با ارزش معاملات 726 هزار و 930 میلیارد ریال همین میزان افزایش را کسب کرد و توانست 22 درصد از ارزش کل معاملات را به نام خود ثبت کند.

ارزش معاملات بازار شرکت های کوچک و متوسط نیز به یک هزار 470 میلیارد ریال رسید و صعود 222 درصدی را برای خود رقم زد. همچنین بازار ابزارهای نوین اقتصادی با رشد 97 درصدی نسبت به سال گذشته به ارزش معاملات یک میلیون و 97 هزار و یک میلیارد ریال رسید. بدین ترتیب، 34 درصد از ارزش کل معاملات فرابورس در اختیار این بازار در سال 98 نهاده شد.

از ارزش کل بازار فرابورس که در آخرین روز کاری سال 98 رقم شش میلیون و 955 هزار و 179 میلیارد ریال بود، 48 درصد در اختیار بازار دوم، 26 درصد در اختیار بازار پایه، 16 درصد در اختیار ابزارهای نوین اقتصادی، 10 درصد در اختیار بازار اول و 0.2 درصد در اختیار بازار شرکت های کوچک و متوسط است.

رونق بازار ابزارهای نوین اقتصادی

در بازار ابزارهای نوین اقتصادی فرابورس که مجموع معاملات صکوک، صندوق های سرمایه گذاری، اوراق مشتقه و تامین اقتصادی جمعی است شاهد سپری شدن سال پرباری برای این بازار بودیم.

صکوک یا ابزارهای اقتصادی اسلامی در بازار فرابورس شامل اوراق اسناد خزانه اسلامی، اجاره، مشارکت، مرابحه، منفعت و رهنی است. در رقابت میان این اوراق اوراق منفعت با ارزش معاملاتی 475 هزار و 74 میلیارد ریال و اوراق اسناد خزانه اسلامی با ارزش معاملاتی 284 هزار و 966 میلیارد ریال از سایر اوراق پیشی دریافتد و بیشترین رشد را نسبت به سال 97 به ترتیب با 1324 و 14 درصد کسب کردند.

همچنین، سال 98 سال پررونقی برای صندوق های سرمایه گذاری رقم خورد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله با ارزش معاملاتی 174 هزار و 709 میلیارد ریال، صندوق های سرمایه گذاری جسورانه با ارزش معاملاتی 69 میلیارد ریال و صندوق های سرمایه گذاری خصوصی با ارزش معاملاتی 123 میلیارد ریال به ترتیب ترکیب معاملاتی صندوق های سرمایه گذاری را در سال 98 تشکیل دادند.

از سوی دیگر، در پاسخ به احتیاج تازه واردان به بازار سرمایه و تشویق به سرمایه گذاری غیرمستقیم، از اواخر سال 98 صندوق ها نیز توانستند در عرضه های اولیه مشارکت نمایند. این اقدام که در جهت حفاظت از سرمایه تازه واردان به بازار سرمایه انجام شده، امکانی را برای سرمایه گذاران فراهم می نماید که ضمن منتفع شدن از مزایای خرید صندوق های سرمایه گذاری از ظرفیت محبوب عرضه های اولیه نیز بهره برداری نمایند.

اما اتفاق مهم دیگر سال گذشته که در اسفندماه روی داد، پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری خصوصی اعتبار سرمایه نوآفرین در روز ششم آخرین ماه سال به عنوان نخستین صندوق سرمایه گذاری خصوصی بازار سرمایه ایران شروع شد تا به مدد راه اندازی این ابزار جدید اقتصادی، پازل تامین اقتصادی بنگاه های اقتصادی و چرخه عرضه اولیه سهام شرکت های خارج از بورس بیش از گذشته تکمیل گردد.

فرابورس نایب رئیس کمیته کاری فیاس باقی ماند

از دیگر اتفاقات مهمی که در فرابورس ایران روی داد، تداوم دوره نایب رئیسی فرابورس در مجمع سالانه فدراسیون بورس های آسیایی و اروپایی بود که طی برگزاری بیست وهشتمین مجمع سالانه آن رخ داد. همچنین فرابورس ایران به عنوان یکی از اعضای فعال بورس های آسیایی و اروپایی، شهریورماه سال جاری از هفتمین دوره آموزشی ویژه اعضای این فدراسیون تحت عنوان Onsite Training میزبانی کرد. هدف از این دوره، انتقال دانش میان بورس ها و نهادهای اقتصادی منطقه و آشنایی کارکنان بازار سرمایه با دستاوردهای نهادهای متناظر خود بود.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 688

به "بازدهی سالانه در فرابورس به 192 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدهی سالانه در فرابورس به 192 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید