چرا تخم مرغ ایرانی در کشور های همسایه ارزانترند؟

به گزارش کلوب آگهی، از اردیبهشت سال 1401 دولت قیمت نهاده ها را حدود 600 درصد افزایش داد و قیمت ذرت از یک هزار و 900 تومان به 11 هزار و 300 و سویای 3 هزار و 200 تومانی به 16 هزار و 300 تومان رسیده است.

چرا تخم مرغ ایرانی در کشور های همسایه ارزانترند؟

به گزارش ایلنا، ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران و نائب رئیس اتحادیه مرغداران میهن، با اشاره به اینکه در سال گذشته مرغداران تخمگذار ضربات شدیدی را تحمل کردند، گفت: شرایط مرغداران (مرغ های تخم گذار) در سال گذشته بسیار وخیم بود، به ویژه پس از آزادسازی نهاده ها، وعده هایی که مسئولان دادند و حتی قیمتگذاری دستوری نیز عملی نشد.

وی اضافه نمود: اخیرا دولت تمام اختیارات اجرایی مربوط به امور مربوطه را در اختیار اتحادیه میهن قرار داده است، اما مازاد فراوری در کشور و صدور پروانه های بسیار زیاد تاسیس مرغداری موجب شده با مشکل مازاد فراوری به علت جوجه ریزی زیاد روبرو باشیم.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران از مازاد 200 تنی روزانه تخم مرغ درکشور اطلاع داد و گفت: نتیجه این اتفاق مقرون به صرفه شدن تخم مرغ در بازار است، تا جایی که هم اکنون هر کیلوگرم تخم مرغ تحویل در درب مرغداری 31 هزار تومان و در میادین تره بار 47.500 به فروش می رسد.

وی با اشاره به چالش تامین نهاده ها برای مرغداران گفت: تهیه مواد اولیه و قیمت تمام شده دستوری دو آسیب جدی در این صنعت هستند. از اردیبهشت سال 1401 دولت قیمت نهاده ها را حدود 600 درصد افزایش داد و قیمت ذرت از یک هزار و 900 تومان به 11 هزار و 300 و سویای 3 هزار و 200 تومانی به 16 هزار و 300 تومان رسیده است. بعلاوه نهاده های خریداری شده با ارز دولتی نیز وارد نشده است. یعنی مرغداران خرید خود را انجام داده اند، اما واردنمایندگان به علت عدم تخصیص ارز، آن را به مرغداران تحویل نمی دهند بنابراین مرغداران مجبور به تهیه نهاده های دامی از بازار آزاد هستند. این درحالی است که قیمت فروش تخم مرغ حتی به قیمت مصوب 43 هزار تومانی دستوری سال گذشته نیز نرسید، بنابراین به مجبور به عرضه آن با قیمت 39 هزار و 500 تومان شدیم. این درحالی است که وعده های دولت مبنی بر جبران ضرر مرغداران تخم گذار و اصلاح قیمت ها که مخبر معاون اول رئیس جمهوری نیز قول داده بودند، عملی نشد

نبی پور با بیان اینکه درحال حاضر فراورینمایندگان به جای دولت به مصرف نمایندگان یارانه می دهند، گفت: علت این امر هم این است که به علت تاکید دولت بر فراوری بیشتر، مازاد فراوری داریم و قیمت تخم مرغ برای مصرف نماینده تغییری نمی کند و نکته تاسف بار اینجاست که با توجه به اینکه دوره فراوری مرغ تخم گذار 90 هفته است، اما به علت بازار بسیار بد تخم مرغ، مجبور به ارسال مرغ های جوان و 25 هفته ای به کشتارگاه جهت وارد نشدن خسارت بیشتر هستیم.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درادامه در مورد راه چاره پایدار خروج از وضع موجود گفت: دولت باید دست از قیمت گذاری دستوری بردارد و قیمت تخم مرغ در بازار را آزاد سازد تا عرضه و تقاضا آن را معین کند. بعلاوه احتیاج است از صدور پروانه تاسیس واحد های نو دست بردارد، زیرا ارز از کشور خارج شده و با مازاد فراوری روبرو می شویم و مجبور به صادرات به کشور های همسایه با قیمت های بسیار مقرون به صرفه تر هستیم، به معنای دیگر کشور های همسایه تخم مرغ مقرون به صرفه قیمت ایران را دریافت می نمایند.

وی گفت: درتمام جهان تشکل ها برای صنوف تصمیم می گیرند، نه دولت؛ از طرف دیگر فراوری و پرورش آن ها براساس احتیاج و از پیش معین شده است و به همین علت با مشکل مازاد فراوری و کمبود فراوری روبرو نمی شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 فروردین 1402 بروزرسانی: 21 فروردین 1402 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2195

به "چرا تخم مرغ ایرانی در کشور های همسایه ارزانترند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تخم مرغ ایرانی در کشور های همسایه ارزانترند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید