آیا مانیتور با رفرش ریت بالا برای کاربران معمولی هم مناسب است؟

به گزارش کلوب آگهی، مانیتورهای مبتنی بر رفرش ریت بالا معمولا در بین گیمرها هواداران زیادی دارند. اما همان طور که می دانید، این روزها بسیاری از گوشی ها از نمایشگرهای با رفرش ریت بالا بهره می برند و بعلاوه روز به روز شمار مانیتورهای مبتنی بر این مشخصه افزایش پیدا می نماید. بنابراین سؤالی که مطرح می گردد این است که اگر گیمر نیستید، آیا باز هم مانیتور با رفرش ریت بالا مناسب شما هست یا نه.

آیا مانیتور با رفرش ریت بالا برای کاربران معمولی هم مناسب است؟

ویژگی های مانتیور با رفرش ریت بالا

تمام پیکسل های موجود در نمایشگر دائما به روزرسانی می شوند تا بتوانند آخرین محتوای ارائه شده از طرف پردازنده را نمایش دهند. پنل ها محتوای خود را در فواصل زمانی منظم به روز می نمایند که این کار به عنوان رفرش ریت شناخته می گردد. رفرش ریت یا نرخ تازه سازی به تعداد دفعاتی که تصویر یک نمایشگر در هر ثانیه می تواند تغییر کند، گفته می گردد و برای میزان گیری آن واحد هرتز استفاده می گردد. یعنی اگر یک مانیتور مبتنی بر رفرش ریت 60 هرتز باشد، در هر ثانیه می تواند 60 مرتبه به روزرسانی گردد و 90 هرتز به معنای 90 مرتبه به روزرسانی در هر ثانیه است و الی آخر.

اگر گیمر هستید و سیستم شما از توان سخت افزاری بالایی بهره می برد، احتمالا می توانید بازی ها را با سرعت بیش از 60 فریم در ثانیه اجرا کنید. بعضی از گیمرهای حرفه ای برای افزایش فریم ریت، رزولوشن و جزئیات بازی را پایین می آورند تا بازی دلخواه به طور روان تری اجرا گردد. در این میان اگر مانیتور شما از نوع 60 هرتز محسوب می گردد، حتی در صورت افزایش فریم ریت بازی هم چندان با بهبود محسوسی روبه رو نمی شوید.

در بین گوشی ها و تبلت ها نمایشگر های 90 هرتزی و 120 هرتزی به عنوان نمایشگرهای با رفرش ریت بالا در نظر گرفته می گردد. اما در بین مانیتورها، کاربرانی که این موضوع برایشان اهمیت زیادی دارد در پی مانیتورهای با حداقل رفرش ریت 144 هرتز هستند. از طرف دیگر مانیتورهای مجهز به رفرش ریت بالاتر از 144 هرتز هم وجود دارند که گیمرهای بسیار حرفه ای معمولا از آن ها استفاده می نمایند.

بسیاری از گیمرها با پدیده پارگی صفحه (Screen tearing) آشنایی دارند. زمانی که فریم ریت بازی با رفرش ریت نمایشگر هماهنگ نباشد، با این پدیده روبه رو می شوید که به زبان ساده بعضی خطوط عمودی عجیب در مانیتور پدیدار می گردد. مانیتورهای با قابلیت رفرش متغیر با استفاده از فناوری هایی مانند G-Sync و FreeSync این مشکل را رفع می نمایند. این نوع مانیتورها پیوسته فریم ریت دریافتی از سیستم را زیر نظر می گیرند تا رفرش ریت هم همگام با آن بالا و پایین گردد.

یک مانیتور غیرضروری اما مجذوب کننده

آیا مانیتور با رفرش ریت بالا هنگام انجام کارهای معمولی هم مثمر ثمر واقع می گردد؟ منظورمان از کارهای معمولی چیزهایی مانند وب گردی، مدیریت فایل ها و دیگر کارهای این چنینی است که هیچ فشاری به سیستم وارد نمی نمایند. اول از همه باید بگوییم که حتی هنگام انجام همین کارهای معمولی، یک مانیتور مبتنی بر رفرش ریت بالا می تواند سیستم را روان تر و سریع تر نشان دهد. کارهایی مانند حرکت دادن نشانه گر ماوس تا باز کردن برنامه ها، با این مانیتورها مجذوب کنندهیت بیشتری دارند. چنین تفاوتی را تا زمانی که امتحان نکنید، متوجه نمی شوید و به خصوص زمانی که به مانیتور 60 هرتز برمی شد، این تفاوت چشم گیر تر می گردد.

همان طور که گفتیم طی چند سال اخیر بسیاری از گوشی ها با نمایشگرهای مبتنی بر رفرش ریت بالا عرضه شده اند. یکی از مهم ترین چالش هایی که این نمایشگرها برای کاربران ایجاد می نمایند، بحث کاهش عمر باتری است. اما برای مانیتورهای دسکتاپ این نگرانی وجود ندارد. روی هم رفته اگر گیمر نیستید، مانیتور با رفرش ریت بالا به هیچ عنوان برای شما ضروری نیست اما در هر صورت نمی توانیم مزایای آن را هم کتمان کنیم.

کاهش قیمت مانیتورهای با رفرش ریت بالا

روزی روزگاری این نوع مانیتورها بسیار گران قیمت بودند. اما حالا به توجه به اینکه روز به روز تعداد بیشتری از مانیتورهای مبتنی بر رفرش 240 هرتز راهی بازار می شوند، قیمت مانیتورهای 144 هرتزی نسبت به گذشته با کاهش قابل توجهی روبه رو شده است. در زمینه مانیتور باید به فناوری استفاده شده برای پنل هم اشاره کنیم که نقش مهمی برای قیمت ایفا می نماید.

به عنوان مثال مانیتورهای مبتنی بر پنل TN همچنان کمترین قیمت را دارند. این فناوری LCD بسیار قدیمی است و اگرچه طی سال های گذشته بهبود یافته، اما همچنان در زمینه دقت رنگ و زاویه دید حرف زیادی برای گفتن ندارد. به همین دلیل همیشه توصیه می گردد که برای خرید مانیتور حداقل یک مدل با پنل IPS را خریداری کنید.

روی هم رفته در بازار می توانید انواع مانیتور مبتنی بر پنل های مختلف که از رفرش ریت بالا بهره می برند، پیدا کنید. پنل های VA برترین کیفیت تصویر را به بهای لگ ورودی (input lag) ارائه می دهند. پنل های IPS بین این موضوع و کیفیت تصویر تعادل خوبی ایجاد نموده است. اما همان طور که گفتیم پنل های TN در زمینه کیفیت تصویر ضعیف ترین عملکرد را دارند.

آنالیز حضوری مانیتورها

با توجه به اینکه کاربران مختلف احتیاجهای متفاوتی دارند، برای خرید مانیتور باید اولویت های خود را معین کنید. مثلا اگر برای کارهای اداری و معمولی به مانیتور احتیاج دارید، پنل TN می تواند احتیاجهای شما را به خوبی رفع نمایند. اما اگر برای ویرایش ویدیو و عکس دقت بالای رنگ برای شما اهمیت زیادی دارد، پس بهتر است مانیتور با پنل VA خریداری کنید.

بعلاوه میزان و رزولوشن مانیتور هم اهمیت زیادی دارند. به عنوان مثال اگر در پی خرید مانیتور 4K هستید، برای بهره گیری از مدل با رفرش ریت بالا باید قیمت بسیار بالایی پرداخت کنید. اما در نهایت مانیتور از جمله محصولاتی است که بهتر است آن را حضوری آنالیز کنید. با این کار به راحتی می توانید ببینید که آیا میزان، رفرش ریت و دقت رنگ مطابق با انتظارات شما هست یا نه.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2045

به "آیا مانیتور با رفرش ریت بالا برای کاربران معمولی هم مناسب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مانیتور با رفرش ریت بالا برای کاربران معمولی هم مناسب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید