8 نکته در آمادگی برای دوران بازنشستگی

به گزارش کلوب آگهی، احتمالاً خیلی به این فکر نموده اید که چگونه از سال های طلایی دوران بازنشستگی خود لذت خواهید برد اما این احتمال وجود دارد که هرگز در خصوص تأثیرات روانی که ممکن است بازنشستگی بر شما داشته باشد فکر ننموده باشید. بازنشستگی اغلب به معنای از دست دادن هویت است. چه به عنوان یک بانکدار، آشپز یا چه معلم معرفی شده باشید، بازنشستگی می تواند باعث گردد اکنون که دیگر کار نمی کنید، این سوال را بپرسید که چه کسی هستید.

8 نکته در آمادگی برای دوران بازنشستگی

سایر مسائلی که با بازنشستگی همراه است - مانند زمان بیشتر و پول کمتر - نیز می تواند یک تنظیم سخت را ایجاد کند. بعضی از بازنشستگان پس از توقف کار، مسائل سلامت روانی مانند افسردگی و اضطراب را تجربه می نمایند.

اگر در مراحل اولیه بازنشستگی هستید و احساس می کنید تا حدودی گم شده اید، تنها نیستید. بسیاری از بازنشستگان معتقدند که این انتقال می تواند سخت باشد. پیروی از این هشت نکته ممکن است به شما یاری کند تا با دوران بازنشستگی بهتر سازگار شوید تا بتوانید در این فصل از زندگی خود احساس رضایت و شادی کنید.

1. انتظار داشته باشید که مراحلی از احساسات را طی کنید

یک فرآیند عاطفی وجود دارد که بیشتر مردم هنگام تطبیق با دوران بازنشستگی آن را طی می نمایند. در ابتدا، احساس آزادی وجود دارد. مثل این است که شما در تعطیلاتی هستید که برای همواره ادامه دارد.

با این حال، این حس تازگی از بین می رود و شما به سبک زندگی کندتری خواهید رسید. ممکن است مرحله ای وجود داشته باشد که شامل موارد زیادی باشد، اوه، نه! من چه کار مهمی کردم؟ افکار و در پی آن اضطراب و کسالت به سویتان روانه می شوند. حتی ممکن است احساس گناه کنید که از بازنشستگی آنقدر که فکر می کنید لذت نمی برید.

سرکوب احساسات یا انکار احساسات می تواند منجر به راهبردهای مقابله ای ناسالم گردد - مانند تکیه بر الکل یا غذا. در پی راه های سالم برای مقابله با این احساسات باشید. ممکن است پیاده روی، خواندن، نوشتن، صحبت کردن با دیگران یا یوگا به شما یاری کند تا با احساسات خود کنار بیایید.

2. به روزهای خود ساختار دهید

قبل از بازنشستگی، برنامه های روتین خود را انجام داده اید: زنگ ساعت راخاموش کردن، دوش گرفتن، خوردن صبحانه، بسته بندی ناهار، از در بیرون رفتن و طی کردن جهت محل کار. احتمالاً به ساختار مشابهی بعد از سرانجام روزگار شغلی خود احتیاج دارید.

اگر با برنامه ریزی پیشرفت می کنید، ممکن است بخواهید یک روتین بازنشستگی ایجاد کنید که به شما یاری می نماید روزهای خود را برنامه ریزی کنید. فعالیت ها و زمان های مختلف را آزمایش کنید تا ببینید چه احساسی در شما ایجاد می نماید.

زمان منظمی را برای ورزش، فعالیت های اجتماعی، فرصت های داوطلبانه و وعده های غذایی خانوادگی در نظر بگیرید. در حالی که روزهای شما احتیاجی به سفت و سخت بودن ندارند، داشتن یک زمان بیدار شدن و روتین تعیین می تواند به شما یاری کند اکنون که قرار نیست سر کار باشید، احساس عادی تری داشته باشید.

3. اهداف کوچک تعیین کنید

زندگی قبل از بازنشستگی شما با رسیدن به نقاط عطف، مانند تعیین ضرب الاجل، اتمام پروژه ها یا گرفتن ترفیع سنجیده می شد. پس از بازنشستگی همچنان می توانید بر روی اهداف تمرکز کنید، اگرچه ممکن است آنها کمی متفاوت از قبل باشند. کار بر روی اهداف می تواند به شما احساس هدفمندی بدهد و دستیابی به چیزهای تازه می تواند به شما احساس موفقیت بدهد.

به نقاط عطف خود در اولین ماه، شش ماه یا یک سالی که بازنشسته شده اید فکر کنید و آنها را یادداشت کنید. آیا می خواهید چند کیلوگرم وزن کم کنید؟ سفر داخلی یا خارجی داشته باشید؟ (بله، اهداف هم می توانند سرگرم نماینده باشند!) پنج کتابی را که خواندنشان را به تعویق انداخته اید تمام کنید؟ راه های زیادی پیش رو دارید.

4. دوستی های خود را تقویت کنید

خطر منزوی شدن در دوران بازنشستگی وجود دارد. بعد از 30 سال دیدار با دوستان در محل کار و تماشا هر روز آنها، ممکن است به آسانی همگام با کسانی که دوستشان دارید نباشید.

این می تواند به تغییر ساختار روتین روزانه شما یاری کند - از یکی از دوستانتان بخواهید هر دوشنبه برای ناهار با شما دیدار کند، از دوست دیگر بخواهید چهارشنبه ها با شما در محله قدم بزند و از دوست سوم برای خوردن قهوه در بعد از ظهر آدینه دعوت کنید.

اگر شما و همسرتان با زوج های دیگری دوست هستید، حداقل یک بار در ماه آنها را برای شام یا بازی های سرگرم نماینده دعوت کنید. اگر احساس می کنید افراد کافی برای فعال نگه داشتن خود از لحاظ اجتماعی ندارید، از زمان اضافی زندگی خود برای پیدا کردن دوستان تازه بهره ببرید.

برنامه های ارائه شده در کلیسا یا یک مرکز محلی فرهنگی را آنالیز کنید، یا گروهی از افراد همفکر را پیدا کنید که علاقه مشترکی به سرگرمی مورد علاقه شما دارند، خواه گلف، صنایع دستی یا آشپزی باشد. گروه های مختلف نیز برای بسیاری از سرگرمی ها و فعالیت ها در دسترس هستند.

5. یک شغل خانگی و دورکاری را در نظر بگیرید

چه کسی می گوید که بازنشستگی از یک شغل باید به معنای ترک نیروی کار بودن به طور کامل باشد؟ تعدادی از افراد پس از ترک شغل طولانی مدت خود، یک حرفه ثانویه کم استرس را امتحان می نمایند، شاید به صورت نیمه وقت.

تحقیقات نشان می دهد که بازنشستگانی که شغل نیمه وقت دارند، اغلب از سلامت روانی و جسمی بهتری برخوردارند و سطوح بالاتری از رضایت از زندگی را گزارش می دهند. بنابراین به اطراف جامعه خود نگاه کنید (یا جستجو کنید اینترنت برای کار در خانه) برای مشاغلی که ممکن است در دوران بازنشستگی از انجام آنها لذت ببرید.

6. یک بودجه بندی تازه ایجاد کنید

حتی برترین پس انداز نمایندگان نیز ممکن است مجبور شوند پس از بازنشستگی، تغییراتی در هزینه ها انجام دهند. در یک دنیای ایده آل، به اندازه کافی پس انداز نموده اید تا 20 تا 30 سال دوام بیاورید، اما اگر مانند بیشتر بازنشستگان هستید، این احتمال وجود دارد که کمی از آن هدف فاصله بگیرید.

بفهمید که در زندگی تازه پس از شغلی به چه چیزهایی احتیاج دارید و چه چیزهایی را احتیاج ندارید. برای مثال، بودجه لباسی که همواره برای لباس های تجاری خرج می کردید می تواند از لیست خارج گردد، اما ممکن است لازم باشد یک بخش برای حق عضویت سازمان هایی که می خواهید به آن ها بپیوندید اضافه کنید.

بودجه ای تنظیم کنید که به شما یاری کند تا ببینید چقدر پول برای سرگرمی یا سرگرمی دارید. ممکن است دریابید که به یک کار نیمه وقت احتیاج دارید تا بتوانید به تعطیلات سالانه بروید. یا ممکن است متوجه شوید که پول کافی برای بردن نوه هایتان به ناهار یک بار در هفته را دارید.

7. شیفت های داوطلبانه را برنامه ریزی کنید

حاضر نیستید به دفتر کار برگردید؟ این قابل درک است ممکن است متوجه شوید که ترجیح می دهید با داوطلب شدن به طور منظم از مزایای مشابه بهره مند شوید.

این مزایا ممکن است مربوط به روابط اجتماعی گسترده ای باشد که کارهای داوطلبانه فراهم می نماید یا احساس هدفی که فرد می تواند با تعهد به اهداف خیریه احساس کند. این نه تنها بهزیستی روانشناختی شما را افزایش می دهد، بلکه می تواند سلامت قلبی عروقی شما را بهبود بخشد و خطر ابتلا به فشار خون را نیز کاهش دهد.

چه تصمیم به یاری در کتابخانه محلی خود داشته باشید یا تصمیم بگیرید که می خواهید در بیمارستان داوطلب شوید، در هر صورت در پی راه هایی برای مشارکت در جامعه خود باشید.

مطالعات نشان می دهد سالمندانی که سطح پایین تا میانه امور داوطلبانه را در زندگی خود گنجانده اند، نسبت به کسانی که داوطلب نشده اند، رضایت بیشتری از زندگی و بعلاوه علائم کمتر افسردگی را دارند.

8. به خود انعطاف دهید تا چیزی که دوست دارید را پیدا کنید

ممکن است فکر کنید که می خواهید دوران بازنشستگی خود را با نقاشی، آشپزی و مطالعه بگذرانید اما پس از آن متوجه شوید که تمام این مدتی که در خانه سپری می کنید، سبک زندگی ای را که آرزویش را داشتید برآورده نمی نماید. پس از 30 سال در محل کار، بالاخره وقت دارید تا آنچه را که واقعا می خواهید آزمایش کنید.

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید زمان خود را صرف کنید و خوشبختانه، احتیاجی به کشف همه چیز نیست. احتمالاً به اندازه کافی آزمایش احتیاج دارد تا به شما یاری کند تا تعادل درستی را برای نحوه گذراندن وقت خود پیدا کنید. اگر می خواهید شلوغ تر بمانید، همواره می توانید بعداً فعالیت های اجتماعی را افزایش دهید یا سرگرمی های تازهی ایجاد کنید.

لذت بازنشستگی این است که فرصت های زیادی برای آزمایش خواهید داشت. این به شما بستگی دارد که نوع زندگی را طراحی کنید که می خواهید زندگی کنید.

منبع:

verywellmind

منبع: هفت گنج
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1848

به "8 نکته در آمادگی برای دوران بازنشستگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته در آمادگی برای دوران بازنشستگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید