3 راه چاره نو برای عبور از پیک مصرف برق در تابستان

به گزارش کلوب آگهی، افزایش مصرف برق در کشور و لزوم تامین برق مورد احتیاج در تابستان، باعث شد تا برای تامین برق مورد احتیاج راهکارهای جدیدی در دستور کار قرار گیرد که شامل احداث نیروگاه با یاری سرمایه گذاری خارجی، واردات برق از کشورهای همسایه و وارد کردن صنایع عظیم به فرایند فراوری برق کشور است.

3 راه چاره نو برای عبور از پیک مصرف برق در تابستان

به گزارش خبرنگاران، فرایند مصرف برق سال جاری برخلاف سال های گذشته از فروردین ماه صعودی رقم خورد و هرچه به ماه های گرم تر سال نزدیک می شویم مقدار مصرف بالاتری را تجربه خواهد نمود.

سال جاری و در سال آبی جاری (مهرماه 1399 تا آخر شهریور1400) خشک ترین سال نیم قرن اخیر رقم خورد که این موضوع مهمترین اثر خود را برروی سدهای عظیمی که فراوری برق هم دارند برجای گذاشت و سبب کاهش بیش از چهار هزارمگاوات فراوری برق در کشور شد.

علاوه بر این دمای هوا از نخستین روزهای سال تازه سر ناسازگاری گذاشت و رفته رفته گرم و گرم تر شد.

چندی پیش رضا اردکانیان درباره شرایط تامین برق گفت: سال جاری با وجود پیش بینی هایی که اجرا شده بود با چندشرایط غیرمتعارف نسبت به سال گذشته روبه رو شدیم که یکی گرمای زودرس بود؛ به این معنا که به طور میانه فروردین ماه حدود پنج درجه و اردیبهشت ماه هم چند درجه افزایش دما در سطح کشور رخ داد که این به معنای استفاده زودتر از دستگاه های سرمایشی بود که خود بار قابل ملاحظه ای را احتیاج دارد.

وی ادامه داد: از طرفی خشکسالی قابل ملاحظه ای که در سال آبی مهرماه 1399 تا آخر شهریور1400 ایجاد شد، منجر به کاهش قابل ملاحظه ظرفیت نیروگاه های برق آبی شد.

وزیر نیرو گفت: ظرفیت نصب شده نیروگاه های برق آبی هنگامی که همه سدها پر آب باشند 12 هزار مگاوات است که با احتساب مسایل بازدهی، حدود 10 هزار مگاوات ظرفیت علمی از این نیروگاه ها می توان داشت.

وی افزود: بعلاوه نزدیک به 73 هزار مگاوات نیروگاه نصب شده حرارتی وجود دارد که با احتساب نیروگاه های برق آبی در مجموع 85 هزار مگاوات می گردد که از آن 73 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده حرارتی، ظرفیت عملی مان با توجه به مساله عمر نیروگاه ها و فرسودگی آنها و با توجه به شرایط دما و ارتفاع محل استقرار نیروگاه نسبت به سطح دریا، یک کاهش توان خروجی داریم.

اردکانیان بیان داشت: بر این اساس در برترین حالت حداکثر توان خروجی ما از آن 73 هزار مگاوات، حدود 50 هزار مگاوات است که با 10 هزار مگاوات نیروگاه های برق آبی ها به 60 هزار مگاوات می رسد؛ البته این ظرفیت وقتی به حداکثر می رسد که همه سدها پر بوده و همه واحدهای حرارتی هم در مدار باشند.

وی افزود: بخشی از شرایطی که سال جاری پیش آمد قابل پیش بینی و برای آن برنامه ریزی شده بود، بخشی دیگر ناشی از گرمای زودرس و خشکسالی بود که که کاهش در توان نیروگاه های برق آبی را در پی داشت و بخشی دیگر، بحث رمزارزها بود.

وزیر نیرو شرح داد: درخصوص رمزارزها، آن حدی که ما به همراه وزارت صنعت به اسم ماینرهای مجاز داشتیم حدود 321 مگاوات بود اما برآوردهای اجرا شده داخلی و خارجی نشان می دهد 10 درصد از انرژی مصرفی برای فراوری رمزارزها برای ایران است.

وی گفت: برآوردهای همکاران ما مصرف حدود 2 هزار مگاوات انرژی برق را نشان می دهد که به وسیله ماینرها مصرف می گردد، اما فقط 320 مورد آنها مجاز بود که اینها خاموش شدند.

اردکانیان افزود: مجموعه اینها شرایطی پیش آورد که ما در 31 اردیبهشت ماه با اوج بار روبرو شدیم، در حالی که پارسال این اوج بار در اواخر خرداد و در سال 98 در تیرماه رخ داده بود.

وی گفت: اعدادی که هر روز گزارش می گردد حاکی است اوج باری که در فصل بهار با آن روبه رو می شویم در سال های قبل در تابستان رخ می داده است، البته بخشی قابل پیش بینی بوده و برای آن برنامه ریزی شده بود.

این عوامل و هم تاخیر در فرایند تعمیرات نیروگاهی سبب شد اواخر اردیبهشت ماه کشور با قطع برق روبرو گردد و همین موضوع ضرورت توجه به تامین برق پایدار از راه های دیگر را جدی تر ساخت.

احداث نیروگاه با یاری سرمایه گذاری خارجی گامی برای تامین برق

کوشش برای احداث نیروگاه های تازه نفس با استفاده از سرمایه گذاری خارجی یکی از این اقدام هابود که در نخستین گام نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک در استان هرمزگان با سرمایه گذاری روسیه در مرحله عملیات اجرایی نهاده شد.

واردات برق از کشورهای همسایه

اقدام بعدی برای تامین برق پایدار واردات برق از کشور های همسایه بود که واردات از ترکمنستان و جمهوری آذربایجان در دستورکار نهاده شد و در مرحله نخست اخیر واردات برق از کشور جمهوری آذربایجان اجرایی شد.

وارد کردن صنایع عظیم به فرایند فراوری برق

راه دیگری که صنعت برق برای تامین برق مد نظر قرارد داده استفاده از توان صنایع عظیم کشور برای فراوری برق است.

در همین رابطه رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز گفت: این روزها در تدارک توافق عظیمی با وزارت صنعت، معدن و تجارت با مشارکت صنایع عظیم کشور هستیم تا حدود 10 هزار مگاوات ظرفیت فراوری انرژی مورد احتیاج خود را بتوانند سرمایه گذاری نمایند و از این حیث برق مطمئن و پایدار برای صنایع رو به شکوفایی کشور فراهم گردد.

وی ادامه داد: بعلاوه با این اقدام بار نسبتا سنگین از دوش شبکه سراسری کشور برداشته خواهد شدتا بتوان به طور مناسب جوابگوی سایر بخش ها بود.

علاوه بر اینها پیگیری و تداوم برنامه های مدیریت مصرف در بخش های خانگی، صنعتی و کشاورزی با جدیت دنبال می گردد تا دیگر شاهد قطع برق نباشیم.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1671

به "3 راه چاره نو برای عبور از پیک مصرف برق در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 راه چاره نو برای عبور از پیک مصرف برق در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید