کف پای صاف چیست؟

به گزارش کلوب آگهی، زمانی که فرد ایستاده است و پا دارای قوس طبیعی نباشد، آن فرد دارای صافی کف پاست.

کف پای صاف چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، به طور کلی، وقتی شما دارای پای صاف خواهید بود که قوس داخل پا صاف و کف پا کاملا با سطح زمین در تماس باشد. اگر زمانی که فرد ایستاده است، پا دارای قوس طبیعی نباشد، آن فرد دارای صافی کف پاست.

هر پای انسان از 26 استخوان تشکیل شده است که از طریق 33 مفصل و تعداد زیادی ماهیچه، تاندون و رباط در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

به طور کلی در کف پا سه نقطه وجود دارد که نقاط اصلی تحمل کننده وزن هستند و آن ها عبارتند از:

زیر استخوان پاشنه

زیر انتهای تحتانی اولین استخوان کف پایی

زیر انتهای تحتانی پنجمین استخوان کف پایی

چگونگی قرار گرفتن این ساختار ها در کنار هم، قوس های استخوانی را ایجاد می کند. زمانی که راه می رویم، این قوس های قابل ارتجاع، وزن بدن را میان پا ها و ساق پا توزیع می کنند. این قوس ها، نقش جدایی ناپذیری در چگونگی راه رفتن ما دارند و در واقع به نام اهرم های محکمی برای حرکت، عمل می کنند. تاندون ها، مفاصل پا را به هم متصل می کنند. حال اگر تاندون ها سست شوند، موجب صافی کف پا می شود.

البته صافی کف پا در نوزادان و کودکی که تازه به راه افتاده اند، طبیعی است. هنگامی که بچه بزرگ تر می شود (2تا 3ساله)، تاندون ها سفت تر می شوند و به شکل قوس در می آیند.

در دوران نوجوانی، بیشتر افراد دارای قوس طبیعی در کف پا هستند، اما برخی هم دچار صافی کف پا می شوند.

صدمات بدنی، بیماری ها و افزایش سن ممکن است به تاندون ها صدمه وارد کرده و موجب صافی کف پا شود. این نوع پای صاف، ممکن است فقط در یک پا ایجاد شود.

به ندرت صافی کف پا در بچه ها درد دارد. در این حالت، دو یا تعداد بیشتری از استخوان های پا رشد کرده و به هم متصل می شوند. این شرایط را پیوستگی قوزک پا می نامند.

گاهی، صافی کف پا به دلیل مسائل موجود در زانو و قوزک به وجود می آید. این مسائل بر قوزک پا فشار وارد می کنند و قوزک را به سمت داخل برمی گردانند و موجب تراز نبودن پا ها می شوند.

انواع کف پای صاف:

الف- نوع مادرزادی

ب - نوع اکتسابی

از کجا بفهمیم که کف پای مان صاف است؟

صافی کف پا همیشه علائمی دارد. این علائم عبارتند از:

صافی یک طرفه یا دوطرفه پاساییدگی کفش ها به سمت داخلدرد ناحیه تحتانی پاهادرد ناحیه داخل قوزک پاتورم قسمت داخلی قوزک و پا درد.

برای تشخیص اینکه فردی دارای صافی کف پاست، می توانیم از چند روش استفاده کنیم:

روش اول: ساده ترین کار، آزمایش جای پای خیس است. به این شکل که کف پا را با آب خیس کنید سپس روی یک سطح صاف بایستید. اثری که از پا روی سطح باقی می ماند، هر چه کامل تر باشد، نشان دهنده صاف تر بودن کف پاست.

در برخی موارد که به صافی کف پیچ خورده معروف است، تمام کناره داخلی جای پا به سمت بالا متمایل است که این قسمت از پا، در کف پای معمولی یا با قوس زیاد، هرگز با سطح تماس پیدا نمی کند. از طرفی اگر روی جای پای به جای مانده، از جلوی پا به سمت پاشنه، خطی رسم کنیم، چنانچه پهنای این خط برابر با جلوی پا باشد، کف پا صاف بوده و اگر خط کشیده شده نصف پهنای جلوی پا باشد، آنگاه قوس کف پا طبیعی است و چنانچه قوس کف پا زیاد باشد، تنها خط باریکی جلوی پا را به پاشنه وصل می کند.

روش دوم: در افرادی که کف پای صاف قابل انعطاف دارند، قوس کف پا را زمانی می توان مشاهده کرد که فرد روی انگشت های پا بایستد، ولی در افرادی که کف پای صاف سخت دارند، حتی با قرار گرفتن روی انگشت های پا هم نمی توان قوس کف پا را در آن ها مشاهده کرد.

روش سوم: همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، از کفش ها هم می توان به صافی کف پا پی برد. کفش ها را روی میزی صاف قرار دهید و از پشت به آن ها نگاه کنید. کف پای صاف باعث خوردگی قسمت داخلی پاشنه پا می شود. صافی کف پا همچنین باعث می شود قسمت بالایی کفش به سمت داخل پاشنه خمیده شود.

روش چهارم: اگر دچار پادرد هستید، برای اطمینان از صافی کف پای خود بهتر است با پا های کاملا موازی بایستید و از فردی بخواهید از پشت پا های شما را نگاه کند. می توانید خودتان هم از آینه، پا های خود را نگاه کنید. در حالت عادی فقط انگشت کوچک پا از پشت قابل مشاهده است، ولی چنانچه یک پا، صاف تر از پای دیگر باشد، انگشت چهارم یا سوم پا را هم می توان دید. در این صورت باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

روش پنجم: پا های صاف معمولا به دلیل افتادگی قوس پا، بزرگ تر از پا های معمولی و گاهی پهن تر هستند. این به معنای رشد طبیعی پا نیست، بلکه به خاطر فقدان قوسی کف پاست.

درمان کف پای صاف:

کفی های طبی:

ورزش ها و حرکات اصلاحی:

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1722

به "کف پای صاف چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کف پای صاف چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید