کانادا اموال غیردولتی ایرانی را مصادره کرد

به گزارش کلوب آگهی، دادگاهی در کانادا دستور مصادره دو ساختمان متعلق به مراکز فرهنگی غیردولتی ایران در این کشور را به نفع قربانیان حوادث تروریستی آمریکا صادر کرد.

کانادا اموال غیردولتی ایرانی را مصادره کرد

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران به نقل از تسنیم، دادگاهی در اونتاریو به این مسأله پی برده است که خانه ای در خیابان شپرد، ساختمان تخلیه شده دیگری در اتاوا و دو حساب بانکی به دولت جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد. از همین رو، هفته گذشته یک قاضی در تورنتو بحث های مطرح شده در ارتباط با مصونیت دولت ایران از مصادره اموال متعلق به خود را رد کرد و دستور داد این ساختمان به عنوان غرامت به قربانیان آمریکایی حوادث تروریستی اختصاص یابد.

پرونده مربوط به این ساختمان و حکم دادگاه درحالی مطرح شده که دولت کانادا به دنبال بازسازی روابط خود با ایران است که در دولت قبلی این کشور قطع شده بود.

طبق قوانین فدرال، قربانیان حملات تروریستی می توانند از دادگاه های کانادا برای مصادره اموال متعلق به ایران درخواست نمایند. جان آدیر که وکالت تعداد از قربانیان حوادث تروریستی را برعهده دارد دراین باره گفت: آنها (خانواده قربانیان) مسلما از نتایج رضایت دارند.

در میان شاکیان این پرونده ادوارد تریسی و جوزف سیسیپیو به چشم می خورند که در دهه 1980 (1359) توسط حزب الله به اسارت گرفته شده بودند. در سال 2003 (1382) دادگاه های آمریکا 18.5 میلیون دلار به عنوان غرامت برای او درنظر گرفتند و این درحالی است که بستگان سیسیپیو در سال 2005 (1384) به دلیل مسائل و ناراحتی های احساسی 91 میلیون دلار دریافت کردند.

دعوای حقوقی درمورد این ساختمان در نورث یورک از دو سال پیش شروع شده است. در آن موقع نماینده ای از ایران در فرآیند دادگاه حضور نداشت اما خاطرنشان کرد که ساختمان شماره 290 در خیابان شپرد غربی در تورنتو و ساختمان شماره 2 در خیابان رابینسون واقع در اوتاوا از لحاظ قانونی متعلق به دو موسسه فعال هستند و در اختیار دولت ایران قرار ندارد.

اسناد و مدارک حاکی از آن است که ساختمان نورث یورک در سال 2005 (1384) به مبلغ 827 هزار دلار توسط بنیاد فرهنگیان خریداری شده است که مدیریت آن بر عهده فاضل لاریجانی، رایزن فرهنگی وقت سفارت ایران در کانادا بوده است. درحال حاضر ارزش این ساختمان نزدیک به 1.3 میلیون دلار برآورد شده است.

ساختمان اتاوا نیز در سال 1998 (1377) توسط مرکز فرهنگی فاطمه به قیمت 1.6 میلیون دلار خریداری شد و در سال 2001 (1380) به بنیاد مبین انتقال یافت. طبق اسناد و مدارک محمدحسین عادلی، سفیر وقت ایران در کانادا مدیر این بنیاد بوده است. طبق برآوردها درحال حاضر ارزش این ساختمان نزدیک به 3 میلیون دلار است.

طبق اظهارات قاضی براون ایران همچنین دارای دو حساب بانکی است که غیردیپلماتیک تلقی می گردد. یکی از این حسابها در اسکوتیوبانک با موجودی یک میلیون و 651 هزار و 942 دلار و حساب دیگر نیز در بانک آر.بی.سی با موجودی 333 هزار و 445 یورو است.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 608

به "کانادا اموال غیردولتی ایرانی را مصادره کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا اموال غیردولتی ایرانی را مصادره کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید