چرا پیچ درجهت عقربه ساعت بسته می گردد؟

به گزارش کلوب آگهی، وبسایت فارنت - محمدعلی پاپری ثابت: پیچ یکی از شش ماشین ساده مکانیکی محسوب می گردد که به نوعی انقلاب در نوع خود محسوب می شدند (قرقره، پیچ، صفحه شیب دار، گوه، چرخ و محور و اهرم شش ماشین ساده مکانیکی انقلابی محسوب می شوند) و چیزی جز یک صفحه شیب دار پیچیده شده به دور یک میله نیست.

چرا پیچ درجهت عقربه ساعت بسته می گردد؟

پیچ های امروزی معمولاً به صورت استاندارد ساعت گرد سفت می شوند و با حرکت پادساعت گرد نیز باز می شوند. پیچ یکی از نمونه هایی است که به خوبی می تواند ثابت کند که شما نبایستی به ظاهر هر چیزی قضاوت کنید زیرا این پیچ به ظاهر ساده علاوه بر انقلابی که در نوع خود به وجود آورد چیزی در حدود 2000 سال فرایند تکمیلش طول کشید تا به پیچ های دقیق و مفید امروزی تبدیل شود.

در خصوص تاریخ اولین موارد استفاده از پیچ ها نمی توان دقیقاً نظر داد اما می توان گفت که اولین موارد استفاده از پیچ به 400 سال قبل از میلاد حضرت مسیح یعنی در دوران افلاطون بازمی شود و یا اینکه اولین کاربردهای پیچ را ارشمیدس متوجه شد. البته از اولین تمدن هایی که از پیچ ها استفاده کردند می شود به روم باستان اشاره نمود، زیرا آن ها از پیچ ها در زمین های مختلفی مثل آبیاری مزارع و بالا کشیدن آب از چاه ها و یا اینکه ساخت وسایلی شبیه به دست بندهای امروزی توسط پیچ ها و صدالبته بستن اجسام به یکدیگر از پیچ ها استفاده می کردند.

تصویر بالا پیچی را نشان می دهد که در دل یک سنگ تعبیه شده است. دانشمندان روسی در جریان یک حفاری در سال 1998 در حومه شهر مسکو این سنگ را کشف کردند که عمر ان را در حدود 300 تا 320 میلیون سال پیش برآورد نموده اند که به تارخی پیش از پیدایش دایناسورها باز می شود. آنالیز های بیشتر بر روی سنگ و پیچ داخل آن نشان می دهد که پیچ به تازگی به آن سنگ اضافه نشده است.

پیچ ها تا همین چند وقت پیش نیز بر پایه استاندارد خاصی طراحی و ساخته نمی شدند و ازاین جهت نیز به ندرت شما می توانید بین پیچ های قدیمی، پیچ هایی دارای گام های دقیق را پیدا کنید و بیشتر اندازه ها بر اساس احتیاجهای روز بوده است.

برای اولین بار یک فرد فرانسوی به نام جاکوب بسون در اواسط قرن 16 میلادی دستگاه تراشی را ساخت که می شد در آن موقع به یاری آن پیچ ها را تراشید و ساخت البته هنوز تا رسیدن به پیچ هایی با دقت بالا زمان احتیاج بود و این اتفاق در حدود 100 سال بعد توسط فردی انگلیسی به نام هنری در سال 1797 افتاد. او اولین ماشین تراش دقیق را به نام خود ثبت کرد و بعدازآن کم کم دنیا شاهد پیچ هایی دقیق بود ولی با این وجود هنوز استاندارد خاصی برای طراحی این پیچ ها وجود نداشت.

البته دنیا تا زمان رسیدن به استاندارد واحد و مناسب برای پیچ ها فاصله چندانی نداشت زیرا در حدود سال های 1850 شاگرد آقای هنری یعنی ژوزف، استاندارد مدنظر خود را به دنیا معرفی کرد و البته این استاندارد نیز خیلی سخت نبود و اصول آن بر پایه زاویه رزوه ها و همچنین تعداد گام ها در اینچ بود. البته تمام این استانداردها برای قطرهای خاص مدنظر هستند ولی از یک قطر به قطر دیگر نحوه استاندارد یکی است.

دلیل اینکه چرا پیچ ها از سمت راست بسته می شوند یا اینکه بهتر بگوییم در جهت چرخش عقربه های ساعت بسته می شوند به خاطر این است که افراد راست دست در هنگام بستن پیچ به سمت راست توان بالاتری دارند و نکته مهم این است که چیزی در حدود 70 تا 90 درصد مردم دنیا راست دست هستند.

حال جالب است بدانید در ابتدا این استانداردهای مختلف نیز برای خود به گونه ای ایجاد مشکل نموده بود. مثلاً در جنگ دنیای دوم امریکا و کانادا از یک استاندارد استفاده می کردند و انگلیس با استانداردی متفاوت کار می کرد و نتیجه آن ایجاد مشکلاتی بین این کشورهای متحد در جنگ دنیای شده بود تا اینکه انگلیس پذیرفت که استانداردهای خود را مطابق با استانداردهای دنیا تغییر دهد.

منبع: برترین ها
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 254

به "چرا پیچ درجهت عقربه ساعت بسته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پیچ درجهت عقربه ساعت بسته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید