همه رکوردهای جهانی پیاده روی اربعین!

به گزارش کلوب آگهی، راست گفته اند که عشق عجایب دارد. همین سال ها که اربعین حسین (ع) تجلی ها کرده در جهان، رکوردها هم شکسته در جهان؛ حیرت ها برانگیخته و قدرت معنوی شیعه را به رخ جهانی دورافتاده از معنا کشیده است. عشق حسین (ع) عظیم است.

همه رکوردهای جهانی پیاده روی اربعین!

به گزارش گروه رسانه های کلوب آگهی، رکوردهای اربعینی زیادند و همگی حیرت انگیز؛ شورهای درون، شگفتی ها آفریده در بیرون. از سال 94 جمعیت زائران اربعین با وجود تهدیدهای امنیتی آن قدر بالا رفت که دنیایان به فکر مقایسه ابعاد متنوع این گردهمایی بهت آور با رکوردهای دنیای افتادند؛ اول از همه معلوم شد پیاده روی اربعین از نظر جمعیت رکورد زده و عنوان شلوغ ترین گردهمایی سالانه دنیا را به دست آورده است. بعد رکوردهای دیگر از راه رسیدند تا اربعین خاص ترین و رکورددارترین گردهمایی دنیا باشد.

بزرگ ترین گردهمایی سالانه دنیا

از سال 93 جمعیت زائران به 20 میلیون نزدیک شد و سال 94 جمعیت را 22 میلیون نفر تخمین زدند. هرچند مقامات عراقی اعلام کردند جمعیت زائران اربعین در سال 94 حدود 26 میلیون نفر بوده است. از آن سال نیز مراسم پیاده روی اربعین هر بار با جمعیتی بیش از 20 میلیون نفر برگزار می شود. تنها مراسم قابل مقایسه با اربعین از نظر جمعیت، مراسم کوم میلای هندی هاست که البته هر 3 سال یک بار برگزار می شود. پیاده روی اربعین زائرانی از بیش از 70 کشور دنیا دارد که این هم خودش رکوردی است. جالب اینکه هرسال زائرانی از کشورهای سوئد، دانمارک، آمریکا، انگلستان، اتریش، فنلاند، آرژانتین، کلمبیا، روسیه و استرالیا نیز در پیاده روی اربعین حاضرند.

طولانی ترین راهپیمایی دنیا

رکورد طولانی ترین راهپیمایی دنیا متعلق به مراسم اربعین است. مسیرهای اصلی سفر زائران به کربلا بیش از 640 کیلومتر طول دارند و عشق و همت و استقامت اربعینی ها به برگزاری طولانی ترین راهپیمایی دنیا منجر شده است.

بزرگ ترین مراسم اطعام در دنیا

پیاده روی اربعین بزرگ ترین مراسم اطعام دنیا است. حدود 700 میلیون وعده غذا شامل صبحانه و ناهار و شام و همچنین میان وعده بین زائران اربعین توزیع می شود که بخش عمده آن با هزینه های شخصی مردم عراق و روستاییان و کشاورزان مناطق اطراف کربلا و البته داوطلبانی در کشورهای همسایه طبخ می شود و به کمک های دولتی و بین المللی نیازمند نیست. این میزان وعده غذایی رایگان را مقایسه کنید با کمک های غذایی که در حوادث بزرگ از سوی نهادهای بین المللی فراهم می شود. برای مثال پس زلزله مرگبار هائیتی با کمک های دنیای و همدلی بین المللی درنهایت نیم میلیون وعده غذایی تحویل زلزله زدگان شد. ارتش آمریکا هم که به دلایل سیاسی به تکاپو افتاده بود پس از دریافت بودجه های کلان دولتی و برنامه ریزی های فراوان بالاخره توانست طی 5 ماه حدود 5 میلیون وعده غذا به زلزله زدگان برساند.

بزرگ ترین نماز جماعت دنیا

شلوغ ترین نماز جماعت دنیا در روز اربعین و پیرامون حرم های مطهر اباعبدالله (ع) و ابوالفضل العباس (ع) خوانده می شود؛ نماز عاشقان اهل بیت (ع) شلوغ ترین نماز جماعت دنیاست. این نماز با شکوه از صفوف نمازگزاران مسلمان از 30 کشور تشکیل می شود و گاهی صفوف آن به کیلومترها آن طرف تر کشیده می شود.

بزرگ ترین مجمع کار داوطلبانه در دنیا

مسیرهای پیاده روی اربعین میزبان بزرگ ترین تجمع خدمات داوطلبانه و رایگان در دنیاست. در واقع در پیاده روی اربعین بیشترین میزان کار داوطلبانه در یک رویداد اتفاق می افتد. بنا به اعلام بیش از 17 هزار موکب و مضیف در مسیرهای پیاده روی اربعین برای پذیرایی و اطعام زائران و ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و رفاهی بر پا می شود.

متکثرترین آیین مذهبی دنیا

اربعین از نظر تنوع مذهبی شرکت کنندگان متکثرترین آیین مذهبی دنیا است. شیعیان و سنی ها در کنار مسیحی و کلیمی و زرتشتی و بودایی و ایزدی... در این مراسم شرکت می کنند.

و یک رکورد دیگر!

اربعین رکوردی متفاوت هم دارد. عظمت این خیزش نوظهور دنیای را چشم خیلی ها برنمی دارد! و این طوری است که به اذعان اغلب کارشناسان رسانه ای دنیا مراسم اربعین در بخشی از رسانه های دنیا به ویژه رسانه های مشهور غربی به وضوح سانسور می شود. برخی رسانه ها حتی از ارائه خبر زیرنویس برپایی مراسم اربعین در برنامه های خبری شان دریغ می کنند تا پیاده روی اربعین از نظر رسانه ای سانسور شده ترین مراسم دنیا هم باشد. البته نگران نباید بود. عظمت اربعین را آنان که باید ببینند، می بینند و دشمنان بهتر از هر کسی می فهمند که چه خبرهاست در میان شیعیان و چه شورها حسین (ع) برانگیخته در جان ملت ها.

در مقابل، ثبت رکوردهای اربعین در مجامع بین المللی و از همه مهم تر ثبت مراسم پیاده روی اربعین به عنوان میراث فرهنگی دنیای در یونسکو توسط نهادهای مختلف ازجمله دولت عراق پیگیری می شود. عظمت های اربعین تازه آشکار شده است و راهی بلند دارد شیعه به سوی تجلی حقیقت و استقرار عدالت دنیای.

منبع : فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 198

به "همه رکوردهای جهانی پیاده روی اربعین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه رکوردهای جهانی پیاده روی اربعین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید