نشان عالی خورشید به مرتضی رزاق کریمی اهدا شد

به گزارش کلوب آگهی، اولین دوره مراسم اهدای نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند ایران عصر روز گذشته چهارشنبه 6 اسفندماه با تقدیر از مرتضی رزاق کریمی در موزه سینما برگزار گردید.

نشان عالی خورشید به مرتضی رزاق کریمی اهدا شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ابتدای این مراسم رامین حیدری فاروقی رئیس انجمن صنفی تهیه نمایندگان سینمای مستند گفت: در سال گذشته در صنف تهیه نمایندگان مستند بحث بر این بود که تهیه نماینده خوب چه فردی است که هم برای سینمای ایران خوب باشد و هم کارگردانان سینما او را دوست داشته باشند.

او ادامه داد: کار نشان عالی خورشید زنده نگه داشتن گفتمان جست وجوی یک تهیه نماینده خوب، قابل اتکا و مولد است. به این ترتیب اساسنامه و آیین نامه شکل گرفت و مقرر شد هیات موسس اولین دوره را برگزار کند.

فاروقی همچنین گفت: خوشحالیم برای نشانه گذاری این رویکرد فردی انتخاب شد که می توانیم حضور و تجربیاتشان را به رخ خودمان و دیگران بکشیم و یادآور شویم که استمرار در امر کیفی چه نقش مهمی دارد و آدم ها چگونه می توانند با تماشای یک رویکرد درست پیغام تشویق فعالیت های آن شخص را ببینند. آقای رزاق کریمی فردی است که برای نخستین دوره انتخاب شده است و ما خوشحالیم که این اتفاق با ایشان شروع می گردد. از همه عظیمانی که امشب در این مراسم حضور دارند تشکر می کنم، از موزه سینما قدردانی می کنم که همیشه پشتیبان سینمای مستند بوده و همچنین از صنف مستندسازان. امیدوارم همیشه پشتیبان سینمای مستند باشید و دیگران را ترغیب به تماشای سینمای مستند کنید.

فرهیختگی در سینمای مستند جمع شده است

در ادامه این مراسم سیدمحمد بهشتی با تبریک میلاد حضرت علی (ع) گفت: آنچه امروز در سینمای ما مشهود است این است که فرهیختگی در سینمای مستند جمع شده است.اگر کسی از من سراغ اندیشه را در سینمای ایران بگیرد به او می گویم سینمای مستند ایران را نگاه کند زیرا سینمای مستند امروز می تواند نمایندگی ظرفیت بالقوه سینمای ما را داشته باشد به همین دلیل مستندسازان باید قدر خودشان را بدانند.

وی ادامه داد: ما باید به این ارزش ها توجه کنیم و بدانیم که سینمای مستند واجد فرهیختگی است و هرچقدر این فرهیختگی عمق بیشتری پیدا کند طبیعی است که راه خود را بیشتر باز می نماید و از نظر مالی و فرهنگی می تواند در ارتفاعات بلندتری پرواز کند.

بهشتی با بیان اینکه سینما همیشه به دیده شدن احتیاج دارد، گفت: ترازوی دیده شدن ها در سینما مراسم هایی همچون جشنواره ها، نمایش های مختلف ، تقدیرها و اهدای نشان ها است. به همین دلیل نشان عالی خورشید که شما آن را طراحی کردید می تواند یاری خوبی به دیده شدن سینمای مستند کند و برای آن که ویژگی آن حفظ گردد باید در اهدای جایزه و نشان سخت گیر باشید تا اگر کسی این نشان را گرفت حقیقا دلالتی کند بر حقیقتی نه این که بخواهیم نشان را هرسال بین افراد تقسیم کنیم.

وی با بیان این که این نشان را ارزان به کسی ندهید، ادامه داد: کسانی که این نشان را می گیرند نباید احساس نمایند که آن را ارزان به دست آورده اند و این جایزه باید دلالت بر فتح قله های بلند کند.

مستند بستری برای رشد و توسعه سینمای ایران است

در ادامه این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز گفت: من هرگز فیلم مستند نساخته ام اما همیشه مستند را بستر جدی برای رشد و توسعه در فضای سینمای ایران می شناسم زیرا معتقدم مستندسازان در مناسبات صنفی از یک فرهیختگی در روابطشان برخوردارند که باعث خوشحالی است.

شاهسواری با بیان این که امیدوارم نشان عالی خورشید دچار اضمحلال و ابتذال تکرار نگردد ، گفت: قطعا در ذهن دوستان سوالاتی مطرح شده که برای پاسخ به آن سوالات به این نتیجه رسیدند که یک نشان طراحی گردد تا از اهدای این نشان معرفتی حاصل گردد زیرا معرفت حاصل پرسش های اولیه است.

او همچنین گفت: خوشحالم از این که بعد از مدت ها امشب دوست عزیزم آقای رزاق کریمی را می بینم. ایشان از دوستان خوب و شکیبا ما در سینما و فعالیت های صنفی هستند و من جز شکیبای، آرامش و دانش از او چیز دیگری ندیده ام. اولین دوره نشان عالی خورشید را به دوستان مستندسازم در خانه سینما تبریک می گویم و امیدوارم دوره های بعد هم با همین روش و نگاه های سخت گیرانه برگزار گردد.

سینمای مستند باید به سمت صنعتی شدن برود

مرتضی رزاق کریمی بعد از دریافت نشان عالی خورشید در این مراسم گفت: این که دوستان من را شایسته دریافت چنین نشانی دیدند و تقارن این شب مهم با ولادت حضرت علی (ع) برای من اتفاقی به یادماندنی است. این نشان وجه متفاوتی از جوایزی که در جشنواره ها دریافت کردم دارد؛ فلسفه ای که پشت این نشان است می تواند چراغ راه آینده من باشد و کارم را دشوارتر می نماید.

وی ادامه داد: بارها شنیدیم که همیشه پشت سر یک مرد پیروز یک زن حضور دارد و من اگر امروز پیروزیت کوچکی به دست آوردم به دلیل آن است که پشت سر من چند زن حضور داشتند. ابتدا مادرم که در حوزه فرهنگ همیشه مشوق من بوده است و ما را به سمت شعر و ادبیات سوق می داد، خواهران عزیزم ، همسرم و همچنین دخترم که وقتی به جهان آمد انگیزه زیادی برای اصلاح راستا به من برای رسیدن به پیروزیت های بیشتر داد.

رزاق کریمی با تشکر از هیات موسس نشان عالی خورشید بیان نمود: این نشان اتفاق مهمی است اما باید توجه داشته باشیم که مسائل مهمی در سینمای مستند روی زمین مانده است. هرچند سینمای مستند راستا رو به رشدی طی نموده است اما سینمای مستند ما هنوز فاقد استراتژی است و باید به سمت صنعتی شدن برود؛ صنعتی که در آن چرخه مالی درک گردد.

او ادامه داد: سینمای مستند باید استراتژی داشته باشد، هدفمند باشد و وارد عرصه های جهانی گردد. سرمایه های عظیم فرهنگی زیادی داریم و سینمای مستند خیلی سهل تر از سینمای داستانی می تواند در عرصه بین المللی بدرخشد و این اتفاق نخواهد افتاد مگر این که عظیمانی مثل دو صنف مهم انجمن تهیه نمایندگان سینمای مستند و انجمن کارگردانان سینمای مستند در خانه سینما جمع شوند و با مدیران فرهنگی که در حوزه مستند به شکل تخصصی کار می نمایند به تشریک مساعی برسند و نظام فراوری سینمای مستند را متحول نمایند. باید توجه داشته باشیم که تحول نقطه شروع تهیه و فراوری سینمای مستند است.

رزاق کریمی با تشکر از هیات مدیره مدیره و پیشکسوتان صنف تهیه نمایندگان سینمای مستند گفت: استاد اول من در سینما برادرم مصطفی رزاق کریمی است که امشب هم در جمع ما حضور دارد. از همه زحمات او تشکر می کنم. امیدوارم در آینده باز هم شاگردی کنم و بیاموزم.

معضل اصلی سینما تهیه نماینده فرهیخته و اندیشمند است

محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز که در این مراسم حضور داشت ، گفت: امشب در حضور شما مهمانان گرامی احساس شور و شعف دارم. قدردانی و تجلیل خیلی زیباست البته گاهی فرمایشی می گردد و ساختار اداری پیدا می نماید اما زمانی که خودجوش باشد و از یک جمع صنفی برآید زیباتر می گردد.

وی با تشکر از انجمن صنفی تهیه نمایندگان سینمای ایران که چنین ابتکار عملی داشتند، بیان نمود: همان طور که آقای سیدمحمد بهشتی اشاره نمود قدر این نشان باید دانسته گردد و تبدیل به یک شکل روتین و تکراری نگردد زیرا در این صورت گرانقدری و ارزش آن در طول سالیان کم رنگ می گردد. در آسیب شناسی ای که اخیرا در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی داشتیم این طور مطرح شد که معضل اصلی سینمای ایران فیلمنامه نیست بلکه تهیه نماینده فرهیخته و اندیشمند است؛ تهیه نماینده ای که از نقطه صفر با یک فراوری همراه گردد، با تفکر و اندیشه و در انتهای عرضه محصول فرهنگی نیز با مخاطب همراه باشد.

وی ادامه داد: ما در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی همیشه به این نکته اشاره می کنیم و دوست داریم همراه و حامی چنین تهیه نمایندگانی باشیم و درحال حاضر شاید خیلی افق روشنی در چندین نقطه نورانی نباشد اما امیدواریم این جهش با یاری انجمن صنفی تهیه نمایندگان و کارگردانان مستند همراه گردد و به افق خوبی برسیم و توجه داشته باشیم که تهیه نماینده نقطه شروعین یک فکر است که گروه ها را با خود همراه می نماید.

حمیدی مقدم در وصف مرتضی رزاق کریمی نیز گفت: آقای رزاق کریمی جدای از این که انسانی شریف است دوستی همراه است. از تجربیات ایشان سال ها در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بهره گرفته شده و من دو سال است که افتخار همراهی با ایشان را دارم. ایشان همیشه دوست داشتند در کنار ما بمانند و در بحث های سخت جشنواره سینما حقیقت که سال جاری یکی از پیشروترین و سخت ترین دوران را گذراندیم، همراه ما بودند. پیشرویی سینمای مستند از این جا می آید که سال جاری خود مستندساران حرکتی در بحث برخط آنلاین داشتند که آقای رزاق کریمی یکی از بانیان اصلی بودند.

وی اظهار داشت: در آقای مرتضی رزاق کریمی همیشه عدالت را دیدیم و در مباحث صنفی نیز همیشه راهگشا بودند. امیدوارم ابتدا در کنار خانواده مستند و بعد در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از خدمات و تجربیات ایشان سال های دراز بهره بگیریم .

در انتهای این برنامه به پاس همراهی و حمایت های موزه سینمای ایران از سینمای مستند و مستندسازان نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه نمایندگان سینمای مستند جهت ثبت در تاریخ سینمای ایران به مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما اهدا شد و این نشان در گنجینه مستندسازان در تالارهای موزه سینما نهاده شد.

محمد صوفی دبیر اولین دوره نشان عالی خورشید بود و اجرای برنامه را منصور ضابطیان برعهده داشت.

در این مراسم اعضای هیات مدیره ادوار انجمن صنفی تهیه نمایندگان سینمای ایران، پیشکسوتان سینمای مستند، مصطفی رزاق کریمی، مهناز مظاهری، سعید رشتیان، بابک بهداد، فخرالدین سیدی، ارد عطارپور، سام کلانتری، عصمت شاکری، علیرضا حسینی، محمد شکیبانیا، فاطمه شهباز طهماسبی، اصغر قهقرایی، پدرام اکبری، مجید خالقی، فرشته طائرپور، پژمان مظاهری پور، شهنام صفاجو و ... حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1466

به "نشان عالی خورشید به مرتضی رزاق کریمی اهدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشان عالی خورشید به مرتضی رزاق کریمی اهدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید