مسکن در تعادل جدید

به گزارش کلوب آگهی، هرچند عوامل متعددی بر بازار مسکن تاثیرگذار هستند اما به نظر نگارنده همانند چند سال اخیر، درآمد همچنان اصلی ترین عاملی است که در ترسیم چشم انداز کوتاه و میان مدت بازار مسکن نقش ایفا خواهد نمود. رشدهای مالی نامناسب در دهه گذشته، در بازار کالای گران قیمت مسکن به صورت ضعف تقاضای خانوارها نمود پیدا کرد و توان خرید متقاضیان مصرفی را کاهش داد. شاید به دلیل همین ضعف عمومی تقاضا در بازار مسکن، در برهه هایی که بازارهای ارز و طلا مرزهای قیمتی غیرقابل انتظاری را به سرعت درمی نوردیدند، قیمت ها در بازار ملک همپا با این بازارها اوج نگرفت. البته مدعای این سخن آن نیست که در دو سال گذشته شاهد افزایش چشم گیر قیمت ها در بازار مسکن نبودیم، بلکه منظور آن است که چنانچه شرایط تورمی ناشی از افزایش مداوم نقدینگی با رشد قدرت خرید خانوارها همراه شده بود، باید افزایش بهای شدیدتری را در بازار مسکن تجربه می کردیم. به علاوه، کاهش توان خرید خانوارها منجر به کاهش نقدشوندگی ملک شد و این امر به نوبه خود جذابیت بازار را برای سرمایه گذاران کاهش داد. به طور کلی نیز به رغم افزایش در بهای اسمی، سودآوری طرح ها قابل مقایسه با بازارهای رقیب نبود. به علاوه، با توجه افزایش های شدید قیمت در هزینه عوامل فراوری، به نظر می رسد سودهای واقعی در مقایسه با انتظارات شکل گرفته در دوره های پیشین قیمتی چنگی به دل نمی زند.

مسکن در تعادل جدید

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در مجموع با بازاری روبه رو هستیم که از یکسو، در اثر فشارهای تورمی ناشی از افزایش نقدینگی، افزایش قیمت های جدی در آن اتفاق افتاده است و از سوی دیگر بخش مهمی از احتیاج مسکن در اثر نداشتن قدرت خرید کافی به تقاضای موثر تبدیل نشده است و به علاوه ساخت وساز نیز متناظر با این احتیاج صورت نگرفته است.در بخش حقیقی، این احتمال وجود دارد که با تداوم شرایط نامناسب، کل اقتصاد کلان به یک حالت پایدار جدید (new steady state) سوق داده شده باشد. به بیان دقیق تر می توان انتظار داشت هم سطح و هم نوسانات درآمد (و فراوری) و همچنین ارتباط میان بخش ساختمان و مسکن و مجموعه اقتصاد ملی تغییرات اساسی نموده باشد. به طور خاص براساس مطالعه رفتار بخش ساختمان در سال های گذشته، احتمال دارد که در چنین شرایطی افت و خیزهای شدیدی که پیش تر و برای دهه های متمادی در بخش حقیقی مسکن شاهد آن بودیم، جای خود را به رفتاری به مراتب کم نوسان تر (معتدل تر) بدهد. در صورت صحت این ادعا رونق های بخش حقیقی به مراتب کم رمق تر از گذشته خواهد بود و بنابراین علاوه بر آنکه شناسایی دوره های رکود و رونق در بخش حقیقی دشوارتر از گذشته خواهد بود، فعالان و مطالعه کنندگان بازار نیز با چهره ناآشنایی از رونق در این بخش روبه رو خواهند شد. البته این ادعا هنوز در حد برآورد علمی است و آنالیز دقیق تر آن ناگزیر احتیاجمند گذر زمان است.

در بخش اسمی، چنانچه رفتار گذشته الگوی قیمتی پلکانی را -شامل دوره های بلندمدت ثبات نسبی قیمت اسمی و دوره ها کوتاه تر جهش شدید قیمتی- در بازار مسکن را مبنا قرار دهیم، به ویژه با توجه به افت اندک میانگین قیمت های معاملاتی، که معمولا در انتهای دوره رونق قیمتی رخ می دهد، می توان انتظار داشت که در آینده نزدیک شاهد ثبات قیمت های نسبی در بازار ملک خواهیم بود. به نظر نگارنده این شرایط محتمل ترین گزینه برای بازار مسکن در آینده نزدیک است. اصلی ترین عاملی که می تواند این شرایط را تغییر دهد نیز رشد اقتصادی مناسب و افزایش قابل توجه درآمد است که می تواند نگرانی ها را درخصوص حالت پایدار جدید که پیش تر اشاره شد سرانجام دهد. افزایش درآمد، به ویژه به پشتوانه فعال شدن احتیاج سرکوب شده طی چند سال اخیر و همچنین کاهش عرضه واحدهای نوساز آماده بهره برداری، می تواند شرایط متفاوتی را رقم بزند و به طور همزمان قیمت ها و سطح معاملات را افزایش دهد. دستیابی به چنین شرایطی در کوتاه مدت منوط به کاهش نااطمینانی های اقتصاد کلان و فراهم کردن بستر تعامل و تجارت با سایر کشورها - و به طور خاص تکرار دوره های وفور درآمدهای نفتی - است. در بلندمدت نیز پایداری افزایش درآمد ملی، در گرو انجام اصلاحات ساختاری در بخش های مختلف اقتصاد است. روی دیگر این سخن آن است که با تداوم سیاست های اقتصادی ناصحیح کنونی در حوزه های مختلف - اقتصادی (بودجه و یارانه ها)، پولی و بانکی، ارزی و فضای کسب و کار- نمی توان انتظار دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و درخور در بلندمدت داشت. در غیاب رشد اقتصادی مناسب نیز بهبود چشم گیر در بازار مسکن دور از دسترس می کند.

در حوزه بازار اجاره نیز با توجه به آنکه همچون دوره های پیشین جهش قیمت مسکن، افزایش اجاره بها در سال های اخیر به میزان قابل توجهی از رشد بهای مسکن عقب مانده است، انتظار آن است که در دوره پیشِ رو بازار اجاره به تدریج شکاف خود را با بازار خریدوفروش مسکن کاهش دهد. به علاوه، در کلان شهرها و حومه در اثر افزایش بهای حمل ونقل (ناشی از افزایش قیمت بنزین)، کفه افزایش بها در بازار اجاره به نفع مناطق جمعیتی نزدیک تر به مراکز اشتغال سنگین تر خواهد شد. بنابراین رشد اجاره بها ارتباط منفی با مسافت حومه با مرکز شهر خواهد داشت و به طور کلی کمترین رشدها در شهرک ها و مراکز جمعیتی دورتر از مرکز شهرها رخ خواهد داد. بدیهی است از آنجا که رشد اندک اجاره بها در این مناطق به صورت درون زا اتفاق افتاده است، این کاهش رشد به معنای مناسب شدن این مناطق برای اجاره نیست بلکه از اقبال کمتر مستاجران به این مناطق حکایت دارد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 435

به "مسکن در تعادل جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن در تعادل جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید