محور ورودی پاسارگاد ساماندهی می گردد، اعمال معماری هخامنشی

به گزارش کلوب آگهی، به گزارش خبرنگاران، مجموعه پاسارگاد بعنوان یکی از با ارزشترین محوطه ­های تاریخی- فرهنگی کشوربه شمار می ­آید. این مجموعه به دلیل ویژگی­ ها و شاخصه­ های معماری، هنری و شخصیت سازنده آن (کوروش) در شهریور ماه سال 1310 با شماره 19در فهرست آثار ملی جای گرفت. مجموعه پاسارگاد با شماره 1106 در سال 1383برابرجولای 2004 در اجلاس بیست و هشتم در ماه ژوئن در کشور چین به ثبت جهانی رسید.

محور ورودی پاسارگاد ساماندهی می گردد، اعمال معماری هخامنشی

جهت دریافت خدمات طرح محوطه سازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

از شاخص ترین بناهای موجود در این محوطه تاریخی می توان به آرامگاه کوروش، کاخ های دروازه، بارعام، اختصاصی، برج سنگی، استحکامات تل تخت، آب نماهای باغ شاهی، پل، کوشک ­ها، محوطه مقدس، کاروانسرای مظفری اشاره نمود. تمام بناهای پاسارگاد درون پردیس زیبایی قرار داشته که از طریق جوی های سنگی آبیاری می شده ­اند.

در حال حاضر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد میخواهد که محور ورودی به این محوطه عظیم تاریخی را بر اساس معماری متناسب با این میراث تعریف کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در این رابطه به خبرنگاران گفت: خیابان منتهی به مجموعه میراث جهانی پاسارگاد منشعب از جاده اصلی شیراز ـ اصفهان به عنوان محور اصلی گردشگری منطقه پاسارگاد سالانه محل گذر حدود نیم میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.

حمید فدایی ادامه داد: نبودخط لبه تعریف کننده جداره ها و پیاده رو، عدم وجود الگوی ساخت و ساز و در نتیجه کم توجهی و بی احترامی به معماری بومی، استفاده از مصالح نامتجانس با بافت روستایی-شهری و دپوی مصالح ساختمانی در طول راستا از جمله معمول ترین مسائل این محور ورودی است راستا ورودی به محوطه را زشت و بدمنظر نموده است.

وی بیان نمود: با توجه به آسیب شناسی اجرا شده روی این محور، در امسال به منظورشکل دهی به این محور ورودی و بازتعریف کردن آن به عنوان مهمترین خیابان شهر(خیابان منتهی به آرامگاه کوروش)، سازمان میراث فرهنگی با اختصاص بودجه ای بالغ بر چهار میلیارد ریال ساماندهی محور مذکور را در دستور کار قرار داده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد بیان نمود: از جمله مهمترین اهداف در این ساماندهی می توان به ایجاد سیمای جذاب گردشگری، بسترسازی به منظور ایجاد اشتغال با تعریف فضاهای خدمات دهی به گردشگر و افزایش زمان حضور واقامت گردشگران درمنطقه اشاره نمود.

فدایی توضیح داد: پس از مطالعات و آنالیز های به عمل آمده در مورد طراحی فضای مذکور و نحوه اجرا و مکان یابی های اجرا شده، طرح مذکور در ابتدای شهر مادرسلیمان و بعد از پل روستای کردشول به طول 750 متر و عرض 10.5 متر در دو طرف جاده و با نگاهی ویژه به محور گردشگری منطقه پاسارگاد به مرحله اجرایی رسیده است.هم اکنون این طرح با مشارکت سازمان میراث فرهنگی و همکاری شهرداری مادرسلیمان در حال اجرا است.

وی مطرح نمود: نگاه به عناصر معماری هخامنشی، استفاده از مصالح نجیب مانند فضای سبز، آب و مصالحی مانند سنگ که در انواع مختلف در طراحی به کار رفته از مشخصات شاخص طرح مذکور به حساب می آید.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: با توجه به معبر 45 متری که برای این طرح در نظر گرفته شده، کلیات این طرح شامل رفوژ وسط جاده به عرض دو متر، معبر10.5 متری سواره رو و کانال سنگی جهت دفع آب و آبیاری درختانی که در داخل آن کاشته می گردد در طرفین طرح، چهار مترعرض راستا پیاده رو جهت پیاده روی افراد و گردشگران و فضاهایی جهت استراحت چند ساعته گردشگران و همچنین مکان هایی برای ورزش صبحگاهی جوامع محلی و گردشگران در نظر گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 489

به "محور ورودی پاسارگاد ساماندهی می گردد، اعمال معماری هخامنشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محور ورودی پاسارگاد ساماندهی می گردد، اعمال معماری هخامنشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید