راهنمای خرید هدیه فرهنگی به مناسبت شب یلدا؛ از کتاب تا صنایع دستی

به گزارش کلوب آگهی، یلدا از آن مناسبت های شیرین ایرانی است که نسل به نسل و سینه به سینه با ما مانده و خواهد ماند. هدیه دادن و هدیه گرفتن آن هم در شب زیبای یلدا لطف دیگری دارد؛ نه به مقدار عیدی سال نو و کادوی تولد و سال گردها قابل پیش بینی است و نه هدیه ای است بدون مناسبت. شاید انتخاب هدیه مناسب برای این شب کار ساده ای نباشد، به همین دلیل در این مطلب ما راهنمای تهیه بسته فرهنگی شب یلدا را آماده کردیم که می تواند کار شما را برای انتخاب کمی ساده تر کند. با وجود اینکه چند بسته فرهنگی شب یلدا در نظر گرفتیم اما شما می توانید هر کدام از این کالاها را به صورت جدا بخرید.

راهنمای خرید هدیه فرهنگی به مناسبت شب یلدا؛ از کتاب تا صنایع دستی

هدیه شب یلدا حتما نباید ویژگی خاصی داشته باشد، اما توجه به رنگ، تم، ارزش معنوی یک محصول که به این شب زیبا نزدیک تر باشد کادوی شما را متفاوت و خاص می نماید. اینکه هدیه شب یلدا را برای چه کسی تهیه می کنید هم نکته مهمی است که روی انتخاب شما تاثیر خواهد گذاشت. چه قصد داشته باشید کادو شب یلدا برای معلم و استاد خود بخرید، یا پدر، مادر، همسر، فرزند و حتی دوستانتان را با هدیه ای خاص غافل گیر کنید، با ادامه مطلب همراه باشید.

1. بسته فرهنگی شب یلدا شامل دیوان حافظ، کارت پستال و کارت هدیه

این بسته فرهنگی می تواند هدیه خوبی برای شب یلدا باشد. دیوان حافظ که جزو جدایی ناپذیر مراسم یلداست، در کنار یک کارت پستال با طرح یلدا که متنی دلخواه را روی آن بنویسید و کارت هدیه ای باز هم با طرح یلدا مناسب هر سن و موقعیتی است.

2. بسته فرهنگی شب یلدا شامل جاشمعی طرح انار، کتاب صوتی حافظ و پاکت طرح یلدا

همه روشن کردن شمع را دوست دارند. سفره یلدا باشد یا هفت سین همواره با روشن کردن چند شمع جلوه زیباتری دارد. انتخاب جاشمعی طرح انار که در یک پاکت طرح یلدا قرار داده شود، هدیه هوشمندانه ای است. این جاشمعی در هر شب یلدایی یاد شما را در خاطر کسی که به او هدیه دادید زنده می نماید. کتاب صوتی حافظ مجموعه ای از تفاسیر اشعار حافظ به همراه نکته های طنز و دلنشین و خاطرات شنیدنی اثری از محمدجعفر محجوب است. این هدیه کاملا مناسب کسانی است که به ادبیات علاقه مندند و آن ها را با سبک متفاوتی از روایات آشنا می نماید. این کتاب صوتی در کنار جاشمعی و یک پاکت طرح یلدا هر دوست دار فرهنگ و ادبیاتی را خشنود می نماید.

3. بسته فرهنگی سوم شامل کتاب شب چلگی یلدا و نشانگر کتاب طرح انار

کتاب همواره هدیه مناسبی است. سن و سال و پیر و جوان هم ندارد. کتاب شب چلگی یلدا نوشته زری ابو یک داستان چند فصلی است که از نگاه دیگری به شب یلدا می پردازد و بیشتر میخواهد توجه خواننده را به خود این زسم زیبا جلب کند و با تلنگری به حواشی و سخت گیری های مهمانی های این دوره و زمانه و زیر سوال بردن رفتارهایی که سنت های ایرانی را کم ارزش جلوه می دهند نقدی به رفتارهای اجتماعی داشته باشد. این کتاب به همراه یک نشانگر طرح انار هدیه ای ماندگار و مناسب برای شب یلدا خواهد بود.

4. بسته فرهنگی شب یلدا شامل آلبوم موسیقی و مجسمه سرامیکی انار

همه ما شنیدن موسیقی را دوست داریم و هرکدام سبک خاصی از موسیقی را دنبال می کنیم. اگر از سلیقه کسی که قصد دارید برایش هدیه تهیه کنید آگاهید که کارتان راحت تر است. از آلبوم های موسیقی سنتی با صدای استاد شجریان گرفته تا آلبوم های موسیقی پاپ، سمفونی های بتهوون، موسیقی های بی کلام و موسیقی متن فیلم ها و خواننده های نسل جوان کافی است چرخی در صفحه آلبوم های موسیقی خبرنگاران بزنید. در کنار آلبوم موسیقی مجسمه سرامیکی طرح انار با رنگ و لعابی چشمگیر هدایای شما را تکمیل می نماید.

5. بسته فرهنگی شب یلدا شامل آلبوم عکس و قاب عکس

درست است که این روزها گوشی های موبایل و دوربین های دیجیتال جای آلبوم های عکس و قطعات چاپی را گرفته اند اما اگر قصد هدیه دادن به بزرگ ترهای فامیل را دارید یا در فکر ثبت لحطات خاصی از یلداهای گذشته خود هستید تا به دوستانتان هدیه کنید، چاپ چند عکس و قرار دادن آن ها در آلبوم یک هدیه عالی است. علاوه بر آلبوم حتی یک قاب عکس زیبا که عکسی از شخص مورد نظر یا موقعیت خاصی هم در آن قرار گرفته باشد، هدیه ای ماندگار و متفاوت خواهد بود.

6. صنایع دستی برای شب یلدا؛ آجیل خوری، پیاله و قاشق های مسی

شب یلداست و آجیل و تنقلاتش! اینکه هر کسی بنا به رسم و رسوم و سلیقه چه نوع آجیلی برای شب یلدا تهیه می نماید مهم نیست. مهم این است که آجیل هرگز از سفره یلدایی ایرانی ها حذف نمی شود. اصلا خوش وبش کردن و گپ زدن در این شب بدون آجیل معنا ندارد. آجیل خوری مسی به همراه چند پیاله و قاشق یک هدیه کاربردی و ارزشمند است. مقدار آن می تواند بزرگ یا کوچک باشد، فرقی ندارد. تنها نکته جالب توجه درباره این هدیه این است که رنگ سرخ مس جلوه دیگری دارد و آن را از ظروف تکراری متمایز می نماید.

7. دیوارکوب های سرامیکی طرح یلدا

دیوارکوب های سرامیکی از گزینه های دکوری و تزیینی متفاوتی است که هم می تواند روی دیوار نصب شود و هم توی طبقات و طاقچه یا کتاب خانه قرار بگیرد. دیوارکوب های طرح یلدا که با نقاشی انار و هندوانه و رنگ های گرم و چشم گیر تزیین شده، یکی دیگر از گزینه های مناسب برای هدیه شب یلداست. شما می توانید هر طرح و نقشی که دوست داشته باشید را انتخاب کنید و در پاکت یا جعبه ای با طرح درخور این مناسبت به عزیزانتان هدیه بدهید.

8. شکلات خوری میناکاری و ترمه طرح یلدا

کلا انتخاب یک ظرف به عنوان هدیه یلدایی انتخاب ساده و مناسبی است. ما به شما شکلات خوری میناکاری را پیشنهاد می کنیم. یک هدیه ارزشمند و ماندگار که هم زینت بخش سفره یلداست و هم یک صنایع دستی زیبا و ظریف. شکلات خوری های میناکاری هم طرح های مختلفی دارند و در مقدار های متفاوت قابل تهیه است. یکی از این ظروف را انتخاب و با شکلات های طرح یلدا داخلش را پر کنید و به عزیزانتان هدیه دهید.

در کنار این شکلات خوری میناکاری پیشنهاد می کنیم یک ترمه خوش نقش و نگار طرح یلدا هم تهیه کنید. همانطور که می دانید، ترمه ها پارچه هایی دست بافت و نفیسند که خاستگاه آن به شهر یزد برمی شود و امروزه به عنوان کالایی لوکس و زینتی بیشتر برای تزیین سفره های هفت سین و یلدا و مراسمات کاربرد دارند. یک ترمه خوش آب ورنگ در کنار شکلات خوری میناکاری هدیه عالی برای شب یلدا خواهد بود.

9. کتاب معجزه های خواربارفروشی نامیا و عروسک بافتنی طرح یلدا و کیف پارچه ای طرح یلدا

کتاب معجزه های خواربارفروشی نامیا یک داستان فانتزی و ماجراجویانه ژاپنی نوشته کیگو هیگاشینو است که به وسیله نشر آذرگون منتشر شده است. این کتاب داستان سه سارق را روایت می نماید که پایشان به یک مغازه خواربارفروشی به نام نامیا باز می شود و به طور اتفاقی با انبوه نامه هایی روبرو می شوند که مردم به عنوان درخواست یاری در این مغازه انداخته اند. حالا این سه سارق تصمیم می گیرند به نامه ها پاسخ دهند. این کتاب هدیه بسیار جذابی است که می توانید همراه با یک عروسک بافتنی طرح هندوانه در یک ساک پارچه ای با طرح یلدا قرار دهید و به هر کودک یا نوجوانی که علاقه به این ژانر داستان ها دارد هدیه کنید.

10. کتاب سفر پاندای بزرگ و اژدهای کوچک، نشانگر طرح یلدا و گوشواره های چوبی طرح انار

کتاب فلسفی سفر پاندای بزرگ و اژدهای کوچک با تصاویر زیبا و حرف های عمیقی که ممکن است دیدگاه هر خواننده ای را تغییر دهد نوشته جیمز نوربری است که به وسیله نشر میلکان و تا کنون نوزده بار تجدید چاپ شده است. در خلاصه داستان کتاب آمده است:

پاندای بزرگ و اژدهای کوچک داستان همراهی و گفت و گوی دو دوست عجیب و دوست داشتنی است که به سفری دور و دراز می روند. در این سفر فصل ها را پشت سر می و گذارند به زیبا ی های طبیعت و وجود خودشان پی می برند، بارها اشتباه می نمایند و گم می شوند، اما در همین بیراهه رفتن ها به چیزهای شگفت انگیزی دست پیدا می نمایند.

این کتاب خواندنی به همراه نشانگر کتاب طرح یلدا و گوشواره های چوبی دست ساز طرح انار هدیه جذابی برای شب یلدا خواهد بود. این گوشواره های چوبی طرح انار هنر دست صنعت گران گیلانی که با تکنیک های خاصی فراوری شده و هم جنبه فانتزی و هم زینتی دارد. این بسته فرهنگی شب یلدا یک هدیه تمام و کمال برای عزیزانتان خواهد بود.

در ادامه چند پیشنهاد جداگانه داریم که به تنهایی می توانند گزینه های خوبی به عنوان هدیه شب یلدا باشند.

11. ظروف سفالی چند تکه طرح یلدا

این ظروف سفالی چندتکه که در واقع یک ست کامل از کاسه های کوچک و ظروفی متشکل از شکلات خوری، آجیل خوری، دیس و ظروف دیگر است، هر سفره یلدایی را متفاوت و زیبا جلوه می دهد. این ظروف سفالی قابلیت شست و شو با دست و ماشین ظرفشویی دارند و در طرح و رنگ و مقدار های مختلف موجودند. این هدیه جذابی برای اولین یلدای عروس ها و یا هر عزیز دیگری است که قصد دارید خشنودش کنید.

12. تابلوفرش طرح دختر و انار

تابلوفرش نوع متفاوت و ماندگاری از دیوارکوب است که هم ارزش مادی و هم معنوی دارد. یک صنایع دستی منحصربه فرد است که می تواند زینت بخش دیوار هر خانه ای باشد و جلوه ای خاص به هر دکوراسیونی ببخشد. تابلوفرش زیبای طرح دختر و انار یک تابلوی نفیس و دست بافت ابریشمی و محصولی از شهر تبریز است. این تابلوی چشم نواز با طرح دختری که یک سبد انار سرخ روی شانه اش حمل می نماید، رنگ های زنده و قابی خوش تراش هدیه ای ارزشمند به مناسبت یلداست.

13. گلدان سرامیکی مدل آب انبار قدیمی

فرم خاص، رنگ و طرح خاص این گلدان آن را از گلدان های ساده و تکراری متمایز نموده است. این گلدان از جنس سرامیک ساخته شده و قابلیت شست وشو با دست و ماشین ظرفشویی هم دارد. دهانه کوچک این گلدان مانع از این است که دسته های گل بزرگ را در آن جا دهید و شاید تنها چند شاخه گل درونش جا شود که همین مساله آن را نسبت به گلدان های دیگر به هدیه متفاوتی تبدیل نموده است.

14. ساعت دیواری طرح خاتم کاری

ساعت دست ساز خاتم کاری ویژگی های زیادی دارد که بتواند به عنوان هدیه ای خاص برای شب یلدا در نظر گرفته شود. زمان در شب یلدا معنای دیگری دارد و شما با هدیه یک ساعت به کسی که دوستش دارید این نکته را یادآور می شوید. علاوه بر این به عنوان یکی از صنایع دستی ایرانی هم از لحاظ مادی و هم معنوی ارزشمند است.

15. جعبه جواهرات استخوانی

اگر قصد خرید هدیه ای خاص و ماندگار دارید، یا می خواهید زیورآلات، سکه یا حتی کارت هدیه را در جعبه ای ارزشمند به عزیزانتان هدیه دهید، جعبه استخوانی با طرحی سنتی که هنر دست صنعت گران اصفهانی است، انتخاب عالی خواهد بود. این جعبه به خاطر جنس منحصربه فردش به خودی خود زیبا و چشم نواز است و هر جنس زیورآلاتی درون آن می تواند جلوه دیگری داشته باشد. از خرید آن غافل نشوید.

منبع: خبرنگاران مگ

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 آذر 1402 بروزرسانی: 28 آذر 1402 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2268

به "راهنمای خرید هدیه فرهنگی به مناسبت شب یلدا؛ از کتاب تا صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید هدیه فرهنگی به مناسبت شب یلدا؛ از کتاب تا صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید