دولت از داراها دست نکشیده!

به گزارش کلوب آگهی، دولت درحالی اجازه دارد باقی مانده سهام خود در شرکت ها را در قالب صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه عرضه کند که آخرین صندوق دولت یا همان پالایشی یکم، حال و روز چندان خوبی ندارد. با این حال دولت همچنان میخواهد به عرضه سهام خود در بازار ادامه دهد و باید بعد از دارایکم و پالایشی یکم منتظر عرضه دارا سوم بود.

دولت از داراها دست نکشیده!

به گزارش ایسنا، براساس تبصره 2 قانون بودجه سال 1399 کل کشور به دولت اجازه داده شده است که باقی مانده سهام خود در شرکت ها را به روش های معمول یا به وسیله صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) عرضه و به فروش برساند. متعاقب این ظرفیت قانونی در ابتدای امسال هیات وزیران به وزارت امور اقتصاد و دارایی اجازه داد در قالب سه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله باقی مانده سهام دولت را واگذار کند.

در این راستا، نخست صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بانک و بیمه شامل باقی مانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت، تجارت و شرکت های بیمه البرز و اتکایی امین به نام دارایکم و سپس صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز به نام پالایشی یکم در بازار سرمایه عرضه شد.

پیش از این اعلام شده بود که سومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله شامل صنایع خودرویی و فلزی (باقی مانده سهام دولت در شرکت های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس) است که به نظر می رسد آنچه قرار است در قالب داراسوم عرضه گردد، به جامانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران است. این موضوع به تصویب هیات وزیران رسیده و سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی در صندوق یادشده، 50 میلیون ریال مشخص شده است.

آخرین اخبار حاکی از آن است که صندوق دارا سوم آماده شده و هر وقت که کار های ثبتی آن انجام گردد و شرایط بورس برای عرضه واحد های سرمایه گذاری مناسب باشد، تا سقف 5 میلیون تومان برای هر کدملی ارائه می گردد.

این مباحث در حالی مطرح می گردد که بازار سرمایه روز های پرنوسانی را پشت سر می گذارد و شاخص کل بورس حتی مدت زیادی در کانال یک میلیون و 500 هزار واحد دوام نیاورد. به تبع شرایط بازار، سهم های پالایشی که صندوق پالایشی یکم را تشکیل می دهند نیز صعودی نیستند و بر این اساس خریداران صندوق پالایشی یکم در ضرر هستند؛ به طوریکه این صندوق هفته قبل به زیر قیمت بازگشایی رسید و قیمت صندوق پالایشی یکم از خالص ارزش دارایی های این نماد بیشتر شد.

تفاوت عمده دارایکم با پالایشی یکم در این است که دارایکم با میانگین یک ماهه قبل خود عرضه شد و معامله آن همزمان با رشد شارپی بازار بود و به همین دلیل بیش از 200 درصد رشد کرد؛ درحالی که پالایشی یکم در قیمت سقف عرضه شد، اما معامله آن همزمان با روز هایی است که بازار هنوز در جهت اصلاح و تعادل قرار گرفته است.

با توجه به شرایط نوسانی بازار و شرایط سوددهی ETF های قبلی دولت، باید دید آیا بازار شرایط پذیرش داراسوم را دارد یا عرضه این صندوق باعث دو چندان شدن فشار فروش خواهد شد و از سوی دیگر باید دید با توجه به سرنوشت پالایشی یکم، صندوق های دولت هنوز هم خواستار دارند؟

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1197

به "دولت از داراها دست نکشیده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت از داراها دست نکشیده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید