در سال تحصیلی 99 برای همه دانشجویان کارنامه سلامت صادر می گردد

به گزارش کلوب آگهی، مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان گفت: در شروع سال تحصیلی جدید برای همه دانشجویان شاغل به تحصیل و ورودی جدید کارنامه سلامت صادر می گردد.

در سال تحصیلی 99 برای همه دانشجویان کارنامه سلامت صادر می گردد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان امور دانشجویان منصوره السادات صادقی در سی و یکمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشگاه ها که با حضور صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و به شکل ویدیو کنفرانس از دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید گفت: سلامت روانی اجتماعی دانشجویان محور اصلی فعالیت مراکز مشاوره دانشگاهها است.

وی با اشاره به صدور کارنامه سلامت روان از سال 1385 برای نو دانشجویان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تاثیرات جسمی و روحی آن و همچنین ضرورت پایش سلامت دانشجویان در ارتباط با این ویروس، در شروع سال تحصیلی جدید برای همه دانشجویان کارنامه سلامت صادر خواهد شد.

صادقی تاکید نمود: با صدور کارنامه سلامت دانشجویان نیازمند دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره شناسایی شده و در طول سال تحصیلی به آنان خدمات مشاوره ای و بالینی ارائه می گردد.

مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در تشریح اقدامات این دفتر در سال 98 گفت: 1806 روان شناس و مشاور در 882 مرکز و شعبه دفاتر مشاوره در دانشگاهها، خوابگاه ها و دانشکده ها مشغول ارائه خدمات تخصصی به دانشجویان هستند که بیش از 35 درصد این متخصصین دارای مدرک تحصیلی دکترا و کارشناسی ارشد در رشته های روان شناسی و مشاوره هستند.

وی با اشاره به تدوین طرح ملی ارتقای سلامت دانشجویان گفت: با اجرای طرح ملی ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان انعقاد تفاهم نامه ها با وزارت کشور و ستاد مبارزه با مواد مخدر و همکاری با شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد، حدود 700 هزار نفرساعت آموزش دانشجویان، اساتید و کارکنان تحت آموزش قرار گرفتند.

دکتر صادقی گفت: در سال 97 در مجموع 600 هزار نفر ساعت کارگاه آموزشی برای دانشجویان برگزار گردید که111 هزار نفر ساعت به بحث ازدواج و انتخاب همسر، 9000 نفر ساعت به آموزش مهارت های زندگی، 10 هزار نفرساعت در زمینه پیشگیری از خودکشی، 9هزارنفرساعت ارتقا نشاط اجتماعی و مابقی به سایر موضوعات از جمله افزایش تاب آوری و ...اختصاص داشت.

صادقی اضافه نمود: 70 هزار نفر ساعت آموزش نیز در سال 98 ویژه متخصصان مراکز مشاوره دانشگاه ها برگزار گردید.

وی برگزاری سومین کنگره نماز، سلامت روان و نشاط معنوی را برای مشاوران شاغل در مراکز مشاوره از جمله شاخص ترین اقدامات دفتر مشاوره و سلامت در سال 98 ذکر کرد. .

مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با تاکید بر حضور فعال این دفتر در برگزاری مناسبت های ملی و جهانی مرتبط با سلامت دانشجویان گفت: این دفتر با یاری مراکز مشاوره دانشجویی هزاران بروشور و کتابچه در زمینه های مختلف منتشر و به سایر دانشگاه ها ارسال نموده است.

صادقی با اشاره به رویکرد مراکز مشاوره دانشگاه ها به ارائه خدمات نوین گفت: در سال 98 تعداد 99 میلیون پیامک اطلاع رسانی به دانشجویان ارسال شد و 10 هزار مشاوره آنلاین و 6000 مشاوره تلفنی و ایمیلی به دانشجویان ارائه شد.

وی فراوری اپلکیشن های موبایلی را از دیگر اقدامات دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در سال 98 نام برد و گفت: با رونمایی از اپلیکیشین های حال خوب من و سدا، ارائه خدمات غیر حضوری به دانشجویان شتاب گرفت.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با اشاره به انجام طرح پژوهشی سیمای زندگی در سال های 94 و 95 و 96 در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: نتایج این طرح توسط تیم های تخصصی مورد تحلیل ثانویه قرار گرفته و در هر موضوع کتابچه ای شامل شرایط و راهکارها تهیه و به مسئولان ارائه خواهد شد.

وی از تدوین برنامه جامع ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان اطلاع داد و گفت: در این برنامه، سه مولفه اثر محیط کلان، مداخلات فعلی ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان و شرایط شاخص های سلامت جسمی روانی و اجتماعی دانشجویان مورد تحلیل قرار گرفته و خروجی نهایی در برنامه ریزی لحاظ شده است.

صادقی در خصوص اقدامات دفتر مشاوره و سلامت و مراکز مشاوره دانشجویی که از بهار 99 تا به امروز و با توجه به شرایط خاص دوره کرونا اجرا شده است به برگزاری مسابقه کشوری ترم کرونایی، برگزاری کمپین عظیم دانشجویی در خانه بمانیم، برگزاری مشاوره های آنلاین به دانشجویان و خانواده ها در بیش از 100 دانشگاه، برگزاری حدود 80 هزارنفرساعت کارگاه های کشوری افزایش بهداشت روانی اجتماعی در دانشجویان و بیش از 20 هزارنفرساعت آموزش برای اساتید و کارکنان اشاره کرد.

صادقی با اشاره به اولویت فراهم سازی فضایی امن در ایام امتحانات برای دانشجویان برگزاری و اجرای کمپین خداقوت به دانشجو در ایام امتحانات را از دیگر کمپین های عظیم و پیروز دانست.

وی تاکید نمود: با توجه به شرایط پیش رو برنامه های دفتر مشاوره و سلامت و مراکز مشاوره دانشجویی به سمت استفاده بیشتر از فضای مجازی و ایجاد خلاقیت و تنوع در برنامه ها خواهد بود تا بتوان با استفاده از پتانسیل مراکز مشاوره دانشگاه ها حداکثر خدمات رسانی برای جامعه دانشگاهی فراهم آید.

در خاتمه این مراسم 40 مرکز مشاوره منتخب از سوی رییس سازمان امور دانشجویان مورد تقدیر قرار گرفتند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 928

به "در سال تحصیلی 99 برای همه دانشجویان کارنامه سلامت صادر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سال تحصیلی 99 برای همه دانشجویان کارنامه سلامت صادر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید