تنگه زیبای برج و بلبل در کویر لوت

به گزارش کلوب آگهی، وجود دشت های وسیع عاری از گیاه و پهنه های شنی وتوده های ماسه بادی وانواع لکه های کویری که معرف شرایط عمومی لوت است، این ذهنیت را تقویت می نماید که لوت سرزمین مسطح و بی دروپیکری است که صرفا دارای پدیده های همگون دشتی است. اما وجود ناهمواری های گوناگون وعوارض های طبیعی منحصر بفرد، نشان از تنوع پدیده های بیابانی در لوت دارد.

تنگه زیبای برج و بلبل در کویر لوت

تنگ های بُرج و بلبل از پدیده های بی نظیر بیابان لوت مرکزی هستند. این تنگ های آبرفتی، بر اساس پیکربندی عمومی آنها و همچنین شرایط زمین ریخت شناسی (ژئومرفولوژی) توسط کارشناسان با اسامی برج و بلبل نامگذاری شدند و با فاصله حدود 7 کیلومتر در شرق و غرب رودشور قرارگرفته اند و فاصله بین آنها را تل های شنی پشت نهنگی، کلوت های پراکنده و عرصه های رُسی و شنی فرا گرفته اند.

از عصر یخبندان تا عصر تکنولوژی

تنگ بُرج، شاهکار طبیعی کویر لوت محسوب می گردد که در آنالیز اولیه به نظر می رسد قدمت تشکیل این تنگ به زمان های بوجود آمدن سازند کلوت ها، یعنی بین دوران یخبندان اول و دوم زمین شناسی برسد. تنگ برج در واقع مسیل آبرفتی است که روان آب های پرحجم دشت غربی لوت مرکزی به سمت مخروط افکنه های عمیق دامنه شرقی را تسهیل نموده است.

هرچند که از زمان تشکیل این تنگ که ابتدا بر اساس فرسایش آبی ومتعاقبا به واسطه فرسایش بادی بوجود آمده است، هزاران سال می گذرد، اما در حال حاضر نیز محل عبور روان آب هایی است که گاهاً بر اثر رگبارهای موقتی ایجاد می گردد.

دهانه ورودی این تنگ حدود هشت متر است که با مرتفع شدن دیوارهای بزرگ طرفین آن، دهانه تنگ تر می گردد. تا جایی که پهنای عمومی دهانه آن به حدود 5/1 تا 2 متر می رسد.

ارتفاع دیواره های تنگ بُرج حدود پنجاه متر است و صخره های منفرد سوزنی شکل بسیار مرتفع به صورت برج های نوک تیز در کنارآنها به صورت موازی استقرار یافته اند و اشکال جذاب وشگفت انگیزی را بوجود آورده اند که به لحاظ ارزشهای زمین شناختی در صندلی ممتازی قرار می گیرند.

ارتفاع زیاد دیواره های طرفین وتنگ بودن راهروهای پیچاپیچ این تنگ موجب شده تا در طول روز به بسیاری از نقاط آن نور آفتاب نرسد.

گذر از راهروهای شنی

آشکار بودن طبقات رسوب گذاری شده طی دوران های مختلف در دیواره های این تنگ باعث شده تا محققان علوم زمین شناسی بهتر پی به قدمت تشکیلات سازند لوت ببرند. بنابراین لزوم آنالیز و مطالعه شرایط طبیعی تنگ برج در آینده توسط متخصصین رشته های رسوب شناسی، ژئومرفولوژی وجغرافیا لازم است.

پیچیدگی راهروهای تنگ و وجود دیواره های مرتفع و همچنین صخره های مخروطی با ترکیب رس موجب شده تا شرایط بسیار مناسبی برای زیست گونه های جانوری در تنگ برج فراهم گردد.

وجود انواع قاب بالان، سارگپه، قراب، بیدها ، انواع عنکبوت، خزندگان و روباه شنی در این ناحیه شرایط اکومرفولوژی کم نظیری در لوت به وجود آورده است به گونه ای که ذخیره گاه غذایی پرندگان شکاری مهاجر را نیزموجب شده است و نشان از اهمیت ویژه زیست محیطی زیستگاه تنگ برج در بوم سازگان لوت دارد.

تنگ برج به لحاظ ساختار زمین شناسی و اکومرفولوژی و همچنین زمین ریخت شناسی و چشم اندازهای بی نظیر اقلیم گرم و خشک لوت و همچنین نقش تعادلی آن در فلات ایران، شایستگی والایی برای ثبت در فهرست میراث های طبیعی، ملی دنیا را دارد که کانون سبز فارس مقدمات تشریفات قانونی آن را در برنامه دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 674

به "تنگه زیبای برج و بلبل در کویر لوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه زیبای برج و بلبل در کویر لوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید