تحولات تازه در کتابخانه های اصفهان

به گزارش کلوب آگهی، خبرنگاران/اصفهان بازگرداندن آرشیو مطبوعات اصفهان، ایجاد تالار پژوهش در کتابخانه مرکزی و انعقاد تفاهم نامه ای بین اداره امور کتابخانه ها و سالن های مطالعه شهرداری اصفهان با کتابخانه ملی جمهوری اسلامی به منظور افزایش سطح دسترس پذیری مخاطبین به اطلاعات مورد نیاز، از جمله اقداماتی است که رئیس این اداره دربارۀ جزئیات آن توضیح می دهد.

تحولات تازه در کتابخانه های اصفهان

طیبه فاطمی به خبرنگاران می گوید: این روزها و در آستانه فرارسیدن هفته فرهنگی اصفهان در اردیبهشت، مشغول تهیه کلیپ هایی از اقدامات انجام شده در اداره امور کتابخانه ها و سالن های مطالعه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان هستیم تا بتوانیم در موعد مقرر آن را پخش کنیم.

او ادامه می دهد: یکی از اقدامات انجام شده، گشایش تالار پژوهش در کتابخانه مرکزی است که به نام بزرگانی چون فضل الله صلواتی، منوچهر قدسی و مرتضی تیموری نامیده شده و دارای میزهای مرجع و پژوهش، برای بهره گیری محققین و پژوهشگران از منابع موجود است.

فاطمی خاطرنشان می کند: اخیراً تفاهم نامه ای بین اداره امور کتابخانه ها و سالن های مطالعه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با کتابخانه ملی جمهوری اسلامی منعقدشده که طی آن، قرار است منابع دیجیتالی این دو کتابخانه با هم به اشتراک گذاشته شود.

رئیس اداره امور کتابخانه ها و سالن های مطالعه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، یادآور می شود: پیرو این تفاهم نامه، آرشیو مجلات و روزنامه های اصفهان از زمان ناصرالدین شاه قاجار تا به امروز که زمانی از اصفهان به تهران منتقل شده بود، به اصفهان برگشت و مقرر شد برخی از عناوین این مجلات پس از اسکن و دیجیتال سازی در اختیار کتابخانه های شهرداری اصفهان قرار بگیرد.

او همچنین می افزاید: قرار شد تعداد 70 عنوان مجله در موضوعات مختلف به ویژه اصفهان، برای نخستین بار در اختیار کتابخانه های شهرداری اصفهان قرار گیرد و نسخه هایی از کتاب هایی که به مناسبت های مختلف به کتابخانه ملی جمهوری اسلامی تعلق می گیرد، به کتابخانه های شهرداری اصفهان هم اهدا شود.

فاطمی با اشاره به دیگر تحولات رخ داده در کتابخانه های شهرداری اصفهان، تصریح می کند: بعد از 14 سال، کتابخانه و سالن مطالعه های شهر دارای پورتالی شدند که پیام آن، بیایید با کتاب بزرگ شویم است و بستر مناسبی را جهت افزایش میزان مخاطبان کودک و نوجوان برای ایجاد عادت مطالعه فراهم خواهد کرد؛ پورتالی که اطلاعات مربوط به تمام کتابخانه ها و سالن های مطالعه شهرداری اصفهان، منابع موجود خدمات ارائه شده، اسامی کارکنان مرکز و طرح های ترویجی برای ارتقای فرهنگ مطالعه را پوشش می دهد.

به گفته رئیس اداره امور کتابخانه ها و سالن های مطالعه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، به تازگی از بخش نشریات قدیم و جدید اصفهان در کتابخانه مرکزی نیز با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای شهر اصفهان رونمایی شده است.

او خبر می دهد: با رونمایی از پایگاه مطالعات اصفهان پژوهی که شامل کتاب ها، مقالات معتبر، اسناد خطی و نفیس درباره اصفهان است، بیش از پیش پذیرای پژوهشگران علاقه مند به تاریخ و فرهنگ اصفهان هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1551

به "تحولات تازه در کتابخانه های اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحولات تازه در کتابخانه های اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید