باید ساختارهای جدیدی برای فروش کتاب تعریف گردد

به گزارش کلوب آگهی به نقل از گاردین، از سال 1960 تا به امروز کتابفروشی مارکوس بوکس ایالت اوکلند به عنوان اولین کتابفروشی اختصاصی سیاه پوستان این کشور در حال فعالیت است ولی این روزها به خاطر شیوع ویروس کرونا با چالش تعطیلی روبرو شده است. البته این کتابفروشی تنها فروشگاه در معرض خطر نیست ولی به خاطر منحصربه فرد بودن این کتابفروشی حساسیت های ویژه ای در بین جمعیت سیاه پوستان این ایالت ایجاد نموده است.

باید ساختارهای جدیدی برای فروش کتاب تعریف گردد

جاسمین جانسون آخرین عضو خانواده موسس کتابفروشی مارکوس بوکس از شرایط سخت دوران کرونا برای کتابفروشان می گوید که کوشش می نمایند همچنان پابرجا بمانند. وی در تبادل نظر با گاردین از کوشش همکارانش برای رساندن کتاب به دست مشتری ها اطلاع داد ولی اعتقاد دارد دوران بعد از کرونا برای ادامه حیات کتابفروشان و این کتابفروشی حیاتی است. وی گفت: ادامه حیات در دوران مسائل اقتصادی چیز جدیدی برای کتابفروشی ما نیست و تقریباً به آن عادت کردیم ولی این بار مسئله فرق دارد. مردم از تماس با کتاب ها وحشت دارند و باید ساختارهای جدیدی برای فروش کتاب تعریف گردد.

بسیاری از کتابفروشی های خاص دیگر شهرهای آمریکا نیز با همین چالش روبرو هستند. چراغ های شهر کتابفروشی نوستالژیک شهر سانفرانسیسکو است که در سال 1953 تاسیس شد و وقتی با خطر تعطیلی روبرو شد، مردم شهر اقدام به جمع آوری یاری های اقتصادی برای ادامه حیات آن کردند. در بسیاری از شهرهای دیگر آمریکا وضع به همین صورت است. یعنی تنها فعلاً یاری های مردمی و خیریه کتابفروشی ها را سرپا نگه داشته است ولی دوران بعد از کرونا سرنوشت ساز خواهد بود.

جانسون می گوید اوضاع ما با دیگر کتابفروشی ها کمی تفاوت دارد چون متاسفانه خود ناشران نیز کمتر رغبت به کتابفروشان و حتی نویسندگان سیاه پوست دارند. بله حقیقت دارد هنوز هم در کشور آمریکا نوعی نژادپرستی رواج دارد. طبق آخرین آمارهای اتحادیه ناشران آمریکا حدود 76درصد از ناشران با نویسندگان سفید پوست کار می نمایند که این آمار در طول چهار سال گذشته تغییری نکرده است. به نظر می رسد به خاطر همین چالش مارکوس بوکس با دیگر کتابفروشی ها کمی تفاوت داشته باشد. ما هم کرونا را داریم و هم نگاه سفید مردم این کشور را جلوی خود می بینیم.

با این وجود مالک کتابفروشی مارکوس امیدوار است از سوی سازمان های مردمی یاری دریافت کند تا بتواند به حیات خود ادامه دهد. جانسون می گوید: در روزگاری که کسی هنوز نویسندگان سیاه پوست در این کشور مهجور هستند می توان به ادامه کار این کتابفروشی امیدوار بود. مالکوم ایکس یکی از مشتری های ثابت ما بود و نویسندگان مشهور سیاه پوست بسیاری مثل تونی موریسون ما کار کردند. هرچند اوضاع کمی پیچیده است ولی کتابفروشی های مثل ما مشتری های خاص خود را دارند و درخواست یاری از آنها کار عجیبی نیست چون بقیه هم همین کار را می نمایند.

به گفته موسس و مالک اولین کتابفروشی نویسندگان سیاه پوست آمریکا در حال حاضر سرویس سفارش های تلفنی مارکوس بوکس توانسته تا حدودی پاسخ نیازهای مشتری ها را بدهد به طوری که ریچاردسون دختر خانواده مارکوس هر روز تا ساعاتی از شب پای تلفن به سفارش ها پاسخ می دهد. او می گوید هر روز سفارش های بیشتری می گیریم و هرچند سایت آنلاین نداریم ولی با همین سفارش تلفنی هم می توان به ادامه امیدوار بود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 790

به "باید ساختارهای جدیدی برای فروش کتاب تعریف گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید ساختارهای جدیدی برای فروش کتاب تعریف گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید