بازگشایی موزه های مشترک ایران و آلمان

به گزارش کلوب آگهی، محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعلام این خبر که مجموعه صدرالعلما در بافت تاریخی یزد قرار است تبدیل به موزه عظیم یزد گردد، گفت: درواقع این موزه دوره های مختلف تاریخی یزد را در یک نگاه پیش روی مخاطب قرار می دهد. گذشته و امروز یزد را در بازدید از این موزه خواهید دید. فرهنگ، تمدن، باورها، خلق و خوی مردم یزد، خلاقیت، شیوه های زندگی، ساخت قنات و...ازجمله بخش های متنوع این موزه خواهد بود. حفظ فرهنگ مردم یزد و ایجاد شرایطی برای آشنایی مردمی که از یزد دیدن می نمایند با فرهنگ غنی یزد، گسترش گردشگری و یاری به بقا و استمرار باورهای یزد، این پروژه اجرا خواهد شد.

بازگشایی موزه های مشترک ایران و آلمان

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

بنابراین گزارش، مجموعه صدرالعلما، تنها، بخشی از مجموعه خانه های صدری است که محدوده عظیم تری را دربرمی گیرد. مجموعه حاضر شامل عمارت سردر، بخشی از اصطبل، حیاط باغ، عمارت بیرونی صدر العلما، حیاط میانی یا حیاط روضه خوانی، حیاط بیرونی صدر العلما یا حیاط بانک، بخشی از حصار تاریخی شهر، بخش هایی از عمارت تاریخی کوشک، مطبخ، حمام خصوصی، چندین جهت قنات و دو گاورو است.

او ادامه داد: بازسازی این مجموعه توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام می گردد و چیدمان و محتوا توسط تیم مشترک بین ایران و آلمان انجام خواهد شد. آلمانی ها در این پروژه در طرح مطالعاتی همکاری دارند و امیدواریم تبدیل به یکی از موزه های بسیار خوب و پر مخاطب ایران گردد. این موزه یک موزه مفهومی خواهد بود.

کارگر با اشاره به آن که موزه صدرالعلما یا موزه عظیم یزد نخستین پروژه موزه ایست که با همکاری هیات های خارجی به صورت مشترک بازگشایی خواهد شد، درخصوص چگونگی حضور آلمانی ها در این پروژه گفت: آلمانی ها علاقه مند بودند تا درخصوص پروژه های موزه ای نیز با ما همکاری داشته باشند. ما به آنها پیشنهاد دادیم و آلمانی ها نیز بعد از مطالعه پذیرفتند. ضمن آنکه ثبت جهانی قنات های ایران و البته بافت تاریخی شهر یزد، در حضور و ابراز علاقه آلمانی ها برای حضور در این پروژه مشترک بی اثر نبود.

به گفته کارگر، در حال حاضر کار بازسازی مجموعه خانه صدری ها در حال اجرا است و محتوا و مطالعات نیز با وجود کرونا پیش می رود. ضمن آن که بخش هایی از خانه صدری ها خریداری شده و بخش هایی از آن نیز باید خریداری گردد و به این مجموعه اضافه گردد. در حال حاضر چنین چالش هایی در این خصوص وجود دارد البته امیدواریم تا قبل از آغاز قرن 15 شاهد گشایش این موزه مهم باشیم.

ایلنا نوشت، مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی درخصوص سایر موزه هایی که قرار است در قالب مشترک با هیات های ایرانی و خارجی بازگشایی شوند، گفت: سایت موزه مردان نمکی در معدن چهرآباد زنجان نیز از دیگر مجموعه هایی است که در قالب مشترک گشایش خواهد یافت. این پروژه نیز با حضور آلمانی ها خواهد بود. البته این پروژه در مراحل اولیه قرار گرفته است و بنابرآن است که در مرحله نخست، شاهد برگزاری یک نمایشگاه به صورت مشترک باشیم و سپس رون ادامه خواهد داشت.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 831

به "بازگشایی موزه های مشترک ایران و آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی موزه های مشترک ایران و آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید