آمار مهاجرت ایرانیان در سالهای 44 و 54 هیچ گاه صفر نبوده است

به گزارش کلوب آگهی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، کافی است تا نگاهی اجمالی بر مطالب نشر یافته در حوزه مهاجرت بیاندازیم تا متوجه شویم حجم و تنوع ادعاها، مطالب و اظهارنظرهای غیرعلمی و غیرسازنده در این حوزه هزاران برابر محتویات علمی، پژوهش های آماری کمی و کیفی، مستندات و گزاراشاتی است که می بایست در این حوزه پیرامون زمینه ها و انگیزه های انواع مهاجرت، اثرات و تبعات، فرصت ها و تهدیدات مهاجرت برای جامعه ایرانی فراوری و منتشر می شد.

آمار مهاجرت ایرانیان در سالهای 44 و 54 هیچ گاه صفر نبوده است

از این رو، کوشش می گردد در قالب ارائه مطالب پیوسته، ادعاهای مطروحه آنالیز و پاسخ داده گردد. به همین دلیل و در ادامۀ یکی از ادعای منتشرشده که در آن آمده بود: مرداد 1344 نتایج آنالیز مهاجرت که توسط سازمان ملل اجرا شده بود، ایران را از لحاظ مهاجرت اتباع به کشورهای دیگر در ردیف پنج کشور پایین جدول نشان می داد (نزدیک به صفر)، ادعای دیگری مطرح می گردد مبنی بر اینکه: این آنالیز ده سال بعد در سال 1354 دوباره انتشار یافته که تغییری در رتبه ایران نشان نمی داده و مهاجرت ایرانیان نزدیک به صفر بوده است.

این موضوع در حالی طرح شد که داده های مربوط به مهاجران کشورها، از سال 1990 در وبگاه سازمان ملل موجود است. داده های مربوط به دهه های قبل توسط بانک جهانی استخراج شده است. با مراجعه به داده های بانک جهانی در حوزه مهاجران خارج از کشور در دهه 1970 (دهه 50 شمسی) ایران رتبه 74ام را در بین 232 کشور دارد و به ازای هر هزار نفر جمعیت کشور، 8.1 نفر در خارج از کشور به سر می برده اند.

طبق داده های بانک جهانی در دهه 1970، تعداد مهاجران ایرانی در کشورهای دیگر برابر با 232,811 بوده است؛ به عبارت دیگر تعداد مهاجران در این دهه برابر با 8.1 نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت ایران بوده است.

نرخ خالص مهاجرت ایران در 75-1970 بر اساس داده های سازمان ملل متحد، برابر با 0.51 نفر در هر هزار نفر جمعیت کشور است؛ یعنی به ازای هر هزار نفر جمعیت کشور، 7 نفر از کشور خارج شده اند. این نرخ از تقسیم تفاوت مهاجران ورودی به مهاجران خروجی به جمعیت کشور به دست می آید. از روی این داده نمی توان تعداد دقیق مهاجران ایرانی در خارج از کشور را تخمین زد چراکه مهاجران ورودی هم در آن لحاظ شده اند.

از این آمارها چنین برمی آید که ایرانیان تمایلی به مهاجرت به کشورهای دیگر نداشتند.

این در حالیست که طبق داده های منتشرشده بانک جهانی، تعداد مهاجران ایرانی، هیچ گاه نزدیک به صفر نبوده است. در دهه های1960 و 1970 میلادی (دهه های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی)، تعداد ثبت شدۀ مهاجران ایرانی به ترتیب 171,478 و 232,811 نفر بوده است که با توجه به جمعیت ایران در این سالها رقم قابل توجهی بوده است.

تمایل به خروج از یک کشور با آمار ثبت شده مهاجران خارج از کشور تفاوت معناداری دارد. تمایل یک خواسته ذهنی است درحالی که تا اقدام برای مهاجرت و تحقق مهاجرت بایستی گام های متعددی برداشته گردد.

با توجه به اینکه تعداد مهاجران ایرانی در سال های دهه 40 و 50 رقم قابل توجهی را نشان می دهد، تمایل به مهاجرت هم در میزان بالاتری وجود داشته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 101

به "آمار مهاجرت ایرانیان در سالهای 44 و 54 هیچ گاه صفر نبوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار مهاجرت ایرانیان در سالهای 44 و 54 هیچ گاه صفر نبوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید