گفت وگو با سیما تیرانداز ، ترس از هیولا و چالش با ستایش

به گزارش کلوب آگهی، سیما تیرانداز درباره دشواری های بازی در سریال هیولا، علت گرایش هنرمندان به سمت مجموعه های شبکه نمایش خانگی و همچنین چالش با کاراکتر انیس در سریال ستایش مطالبی را بیان کرد.

گفت وگو با سیما تیرانداز ، ترس از هیولا و چالش با ستایش

به گزارش ایسنا؛ سیما تیرانداز که این روزها با سریال هیولا در شبکه نمایش خانگی حاضر شده است، درباره ایفای نقش مینا و اینکه بازی خوب بازیگران و استقبال مخاطب، به مرور نویسنده را مجاب به پررنگ تر کردن نقش ها کرده است، اظهار کرد: من برای اولین بار است این را می شنوم اما تا آنجایی که من می دانم قرار نبوده کمرنگ باشیم، آن چیزی که برای من رخ داد و با آقای مدیری صحبت کردم، اصلا صحبت نقش کمرنگ نبود. صحبت این بود که این خانواده ها از یک جایی قرار است با همدیگر موازی حرکت کنند؛ البته من روی پنج قسمت فیلمنامه قرارداد بستم ولی به هر حال از همان ابتدا معتقد بودم کاری که رخ داده خیلی باید پررنگ تر از این حرف ها می بود. در حقیت قراردادی هم که بستم بر این اساس بود و معتقدم نقش مینا آنقدر که قرار بود پررنگ گردد، نشده است.

  • بداهه های مینا و غضنفر چمچاره

وی درباره شخصیت مینا و تکیه کلام هایی که مانند اغلب سریال های مهران مدیری در بین مخاطبان رایج شده است، در پاسخ به اینکه آیا این تکیه کلام ها به پیشنهاد خودش بوده یا توسط نویسنده در متن آمده است؟ اظهار کرد: اغلب تکیه کلام ها بداهه های من و آقای بحرانی بود که وارد کار شد. چون کاری که درباره شخصیت ما نوشته شده بود، به عنوان شخصیت هایی معرفی می شدند که به کشور ترک سفر می کنند و قرار بود اصطلاحات ترکی را بیشتر مطرح کنیم. اما من احساس کردم شاید برای عام خیلی جذاب نباشد، در نتیجه این اصطلاحات را به واژگان انگلیسی برگرداندیم که بیشتر رواج دارد و این اصطلاحات تقریبا بر اساس بداهه رخ داد. حتی اشتباه گفتن واژه های ماه های سال یا واژه هایی مثل استیل به جای استایل گفتن، کاملا بداهه و در لحظه رخ داد که آقای مدیری موافق بودند. اما در متن از اصطلاحات ترکی استفاده شده بود.

بازیگر سریال هیولا درباره ایفای نقش مینا که به نوعی به زنان تازه به دوران رسیده اشاره می کند، در پاسخ به این پرسش که نقد چنین شخصیت هایی چقدر دغدغه خود او بوده است؟ توضیح داد: من بازیگری هستم که برای ایفای نقشم خیلی به آدم ها نگاه می کنم. از همان ابتدای کار هم با آقای مدیری مطرح کردم که آیا این نقش تیپ است یا شخصیت که ایشان گفتند این نقش کاملا تیپ است. تیپ هم تکیه بر ویژگی هایی دارد که برای عام شناخته شده است. من هم تصمیم گرفتم با همین فرمان جلو بروم.

  • نیاز داریم مسائل را ریشه کن کنیم نه اینکه به آن بخندیم

تیرانداز درباره پرداختن به موضوع فساد و نقد اجتماعی با زبان طنز، اظهار کرد: آقایان مهران مدیری و پیمان قاسم خانی زاویه دید متفاوتی دارند و اگر نگاه کنید به طور کلی در کارهایشان بر اساس همین ویژگی ها عمل کردند و کارهایشان در این سال ها مثل قهوه تلخ، باغ مظفر و ... بر همین منوال بوده است. ولی من خودم به عنوان یک فرد در جامعه فکر می کنم که به طنز نگاه کردن این موقعیت ها در جامعه شاید فقط مخاطب را کمی آرام کند، شاید بهتر باشد کمی اساسی تر به اتفاقاتی که در جامعه می افتد نگاه کنیم و راهکار داشته باشیم.

این بازیگر درباره انتقادی که به سریال هیولا می گردد مبنی بر اینکه چرا قبح یکسری مسائل را می ریزد؟ اظهار کرد: من چنین انتقادی ندارم که پرداختن به این مسائل منجر به این می گردد که مردم سراغش بروند. این کار اتفاقا زهر این مسائل را می گیرد. البته به عنوان یک جامعه نیاز داریم این مسائل را ریشه کن کنیم نه اینکه به آن بخندیم.

  • نقش مینا برایم ترسناک بود

وی در ادامه درباره شخصیت مینا و بازتاب های آن در بین مخاطبان گفت: خوشبختانه بازتاب های خوبی از این کاراکتر داشتم؛ البته تیپ بازی کردن، کار بسیار سختی است؛ چرا که شما نباید از یک حد و اندازه ای عدول کنید و باید ضوابط تیپ بازی کردن را رعایت کنید. خوشبختانه این رخ داد. اصولا ما اولین چیزی که در بازیگری یاد می گیریم خوب دیدن و خوب شنیدن است و استفاده از این ویژگی ها تجربیات کاری را برای ما به وجود می آورد و باعث می گردد که کارمان خروجی خوبی داشته باشد. نقش مینا برای من ترسناک بود؛ چرا که اکثر اوقات طنزی که بازی کرده بودم، طنزهای موقعیت و واقعی بود. ولی این کار به شدت بسنده به شخصیت بود و خیلی می توانست اغراق آمیز باشد اما خوشبختانه این اتفاق نیفتاد. من تمام تلاشم را کردم در عین اینکه تیپ بازی می کنم کاراکتر خیلی واقعی باشد. خوشحالم که از این اتفاق سربلند بیرون آمدم. نه به خاطر بازی خودم بلکه بر اساس بازتاب هایی که از مخاطبان گرفتم خیلی خوب بود. من از این بابت خوشحالم که توانستم سربلند از آن بیرون بیایم. هر نقشی برای هر بازیگری آزمون و خطاست و حساسیت های خاص خودش را دارد و از این بابت خیلی خوشحالم که توانستم با سربلندی از این نقش بیرون بیایم.

  • محمد بحرانی پای به پای من می آمد

وی درباره اولین همکاری اش با مهران مدیری که در سریال هیولا شکل گرفت، توضیح داد: به نظر من هر کارگردانی ویژگی های خاص خودش را دارد، آقای مدیری انسان بسیار باهوش، نکته بین و نکته سنجی هستند که این ویژگی شان به شدت به بازیگران کمک می کند که بتوانند خودشان را پیدا کنند. تجربه جذابی بود. در سریال هیولا تو باید خودت را با یک ویژگی و شکل دیگری همراه با کار می کردی. پیدا کردن این قضیه در روزهای اول کمی برایم سخت بود ولی خدا را شکر توانستم با مجموعه همراه باشم و از فرصت بداهه گویی و موقعیت بازی که برای بازیگران گذاشته بودند، استفاده کنم. این برای بازیگری که بداهه گو باشد و کار را بلد باشد بسیار جذاب است. از آن طرف هم خطرناک است؛ به واسطه اینکه این بداهه گویی بیش از حد و غیرطبیعی باشد. البته پارتنر من آقای بحرانی خیلی خوب و همراه بودند و هر تکیه ای که اضافه می کردم پای به پای من می آمد و این اتفاق هم برای من جذاب بود. کار کردن با آقای مدیری کمی ترسناک بود چراکه هر کارگردانی ویژگی خاص خودش را دارد. برای اینکه بتوانی با کارگردان همراه شوی و همفکری داشته باشی کمی زمان می برد و این فقط به آقای مدیری مربوط نمی گردد. خدا را شکر می کنم که همیشه آدم های خوب و باهوش سر راه من قرار می گیرند و موقعیت را در اختیار من قرار دادند تا بخشی از آن کاری که می خواهم انجام دهم را به تصویر بکشم. کار کردن با آقای مدیری هم جذابیت های خاص خودش را داشت.

  • تلویزیون هنوز که هنوز است خوب و بد را به ما نشان می دهد

سیما تیرانداز در ادامه گفت وگو با ایسنا درباره علت گرایش هنرمندان به سمت شبکه نمایش خانگی نیز اظهار کرد: علت این گرایش به فضای باز و بهتر شبکه نمایش خانگی نسبت به تلویزیون برمی گردد. نمایش خانگی جذاب است چون موضوعات متنوع تر و کاراکترهای متنوع تری می توانید ببینید. تلویزیون هنوز که هنوز است همچنان خوب و بد را به ما نشان می دهد؛ در صورتی که ما خوب و بد نداریم. هنرمند یک منتقد است. تلویزیون دیواری ایجاد کرده است که دست کارگردان و بازیگران را باز نگذاشته که انتقاد درستی از جامعه خود داشته باشند. تلویزیون محدودیت هایی را ایجاد می کند که تماشاگر و هنرمندان راغب تر به فضای بازتری هستند که بتوانند در آنجا راحت تر حرف بزنند. قاعدتا من از این اتفاق استقبال می کنم. هرچند اصولا اعتقاد دارم بازیگر، بازیگر است و چه در سینما چه تلویزیون و چه نمایش خانگی نباید برایش محدودیتی باشد و باید در تمامی این حوزه ها فعالیت کند. مهم نقش و بازی خوب است. یادمان نرود که اولین وظیفه و رسالت هنر انتقاد کردن از جامعه، فضا و به تصویر کشیدن آنچه که می بینیم، است. وقتی که هنرمند در یک ضابطه و چارچوبی قرار می گیرد، قاعدتا رغبتی ندارد در آن چارچوب حرکت کند. به همین دلیل گرایش به فضای بازتر برای هنرمند اتفاق می افتد.

  • چالش با کاراکتر انیس در ستایش

این بازیگر در بخش دیگری از گفت وگو با ایسنا درباره حضور در فصل سوم سریال ستایش و اینکه کاراکتر وی تا چه میزان در خط اصلی داستان تاثیرگذار است؟ اظهار کرد: اصولا سلیقه شخصی من در بازی در سریال ستایش فقط در فصل اول رخ داد هر چند تاثیرگذاری خاص خودش را همچنان دارد. آقای مطلبی نویسنده بسیار خوبی هستند ولی شاید آن دیدگاهی که ایشان نسبت به کاراکتر من داشتند باب سلیقه من به عنوان بازیگر نباشد و به طور کلی مخالف روی ویلچر نشستن و لال شدن این کاراکتر بودم. من انتظار داشتم کاراکتر انیس پررنگ تر باشد. در فصل دوم هم جزو مخالفان صد درصد این اتفاق بودم ولی آقای مطلبی همچنان بر این باور بودند که بهترین اتفاق برای کاراکتر انیس رخ داده است.

  • جهت ستایش همین است

سیما تیرانداز درباره اینکه آیا فضای سریال ستایش نسبت به فصل های قبلی تعییراتی خواهد داشت؟ نیز اظهار کرد: ستایش یک سریال درام است با ویژگی های یک سریال درام عمل می کند و از ابتدا هم بر همین مبنا بوده و قرار نیست که جهت خود را عوض کند و طنز یا جنایی و چیز دیگری گردد. جهت و ژانر سریال ستایش همین است. قاعدتا یک سری از تماشاگرها آن را دوست دارند و یکسری تماشاگرها آن را دوست ندارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 111

به "گفت وگو با سیما تیرانداز ، ترس از هیولا و چالش با ستایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگو با سیما تیرانداز ، ترس از هیولا و چالش با ستایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید