کلاهبرداری در هنگام خرید خودرو ، مراقب آگهی خودرو باشید

به گزارش کلوب آگهی، رایج ترین راه های کلاهبرداری به وسیله آگهی های اینترنتی خرید و فروش خودرو در این گزارش آمده است تا مردم در هنگام خرید خودرو با توجه به آن ها کمتر در معرض چنین افرادی قرار گیرند.

کلاهبرداری در هنگام خرید خودرو ، مراقب آگهی خودرو باشید

خرید و فروش خودرو به وسیله پلتفرم های اینترنتی در میان مردم بسیار رایج شده است. پلتفرم های آنلاینی که در این خصوص کار می نمایند، کار را برای مخاطب خود راحت نموده اند و خریدار و فروشنده را به صورت مستقیم بدون حضور رابطی به یکدیگر وصل می نمایند. اما در کنار این مزایا، معایبی هم وجود دارد که اگر خریدار یا فروشنده به آن ها توجه ننمایند ممکن است منجر به کلاهبرداری از یکی از طرفین معامله گردد.

رایج ترین کلاهبرداری در آگهی خرید خودرو

یکی از رایج ترین راه های کلاهبرداری به وسیله آگهی های خودرو، درخواست بیعانه به وسیله فروشنده از خریدار، قبل از بازدید خودرو است.

بسیاری از افراد هستند که آگهی یک خودرو با شرایط و قیمت بسیار مناسب را آگهی می نمایند. خریدار برای از دست ندادن این آگهی تماس گرفته و بعد از مکالمه ای کوتاه، با درخواست پرداخت بیعانه (هرچند با مبلغ کم یا زیاد) قبل از بازدید خودرو روبرو می گردد. در این شرایط به هیچ عنوان وجه درخواست شده واریز نگردد.

از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره نمود، افرادی هستند که در قالب فروشنده آگهی خودرو را ثبت می نمایند. مشتری خودرو مورد نظر پس از تماس با فروشنده، با بهانه های مختلف فرد برای عدم بازدید از خودرو مانند عدم حضور یا مسافرت روبرو می گردد. مشتری برای اینکه خودرو مناسب را از دست ندهد به صورت خودخواسته، پیشنهاد پرداخت بیعانه می دهد. در این شرایط هم ماشین خریداری نمی گردد و هم پول شما برای همواره از دستتان می رود.

پس مهم ترین نکته در روبروه با خرید خودرو به وسیله پلتفرم های اینترنتی این است که قبل از اطمینان از خرید و بازدید از خودرو، هیچگونه وجهی واریز نگردد. البته توجه داشته باشید، برخی از پلتفرم های انتشار آگهی، این روز ها با اضافه کردن امکان پرداخت بیعانه به پلتفرم، به جای پرداخت بیعانه به شخص آگهی گذار، امکان سودجویی از این طریق را به صفر رسانده اند.

خریدار و کارشناس جعلی خرید خودرو

یکی از روش های کلاهبرداری در زمان فروش خودرو، حضور خریدار و کارشناس خودرو جعلی در زمان بازدید از خودرو است. بسیاری از افراد برای بازارگرم کنی و به وجد آوردن خریدار، در زمان بازدید از خودرو به وسیله مشتری حقیقی، یک خریدار یا کارشناس خودرو جعلی نیز می آورند. حضور این افراد برای این است که از خودرو تعریف نموده و خود را یک مشتری پروپاقرص نشان دهند تا شما را به وجد آورد که هر چه زودتر برای خرید خودرو پول پرداخت کنید یا خودرو را با قیمت بالاتر از ارزش حقیقی آن بخرید. این موضوع در مورد خودرو های تصادفی یا پر عیب رایج تر است. پس در زمان بازدید از خودرو، مقلوب حضور دیگر افراد نشوید و به تمامی موارد سلامت خودرو و مدارک آن توجه کنید.

عدم تطابق اطلاعات آگهی فروش خودرو با واقعیت

یکی دیگر از راه های رایج کلاهبرداری با آگهی خودرو، اطلاعات نادرست یا عکس متفاوت از واقعیت خودرو است. بسیاری از افراد برای اینکه با مشتری های بیشتری مصاحبه نمایند، عکس یا اطلاعات اشتباهی از خودرو می گذارند و پس از حضور مشتری در زمان بازدید با مورد دیگری روبرو می گردد. حتما به این موضوع قبل از حضور در محل بازدید از خودرو توجه کنید.

در زمان خرید خودرو به شماره موتور و اصل بودن تمامی وسیال خودرو توجه کنید. بسیاری از افراد هستند که در بازار خودرو، ماشین های تصادفی یا چپ نموده را با قیمت بسیار پایین خریداری می نمایند. پس از آن با هزینه اندکی خودرو را تعمیر نموده و آن ها را با قیمت های بسیار بالاتر از ارزش حقیقی آن برای فروش، آگهی می نمایند. بسیاری از این افراد، خودرو را با لوازم خودرو های سرقتی تعمیر می نمایند، برای همین در زمان خرید خودرو حتما به شماره موتور و شاسی خودرو توجه کنید تا خودروی تصادفی یا دزدیده شده خریداری نکنید.

قابل توجه است که در پلتفرم های انتشار آگهی معمولا مسئولیتی در مورد معامله های کاربران ندارند. آن ها برای حفظ کیفیت سرویس دهی به کاربران خود می کوشند محیط پلتفرم های خود را برای کاربران امن نگاه دارند تا کاربران بتوانند معاملاتی ساده تر و امن تر را با هم دیگر انجام دهند. یکی از فعالیت های پلتفرم ها حذف کاربران متخلف به وسیله گزارش دادن کاربران است. به این ترتیب در هر کدام از پلتفرم های آگهی آنلاین اگر با کاربری متخلف روبرو شدید، با استفاده از امکان گزارش تخلف کاربر متخلف را به پلتفرم مورد نظر معرفی کنید. پلتفرم ها، برخورد با کاربران متخلف را در اولویت فعالیت های خود قرار داده اند.

منبع: تجارت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2161

به "کلاهبرداری در هنگام خرید خودرو ، مراقب آگهی خودرو باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاهبرداری در هنگام خرید خودرو ، مراقب آگهی خودرو باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید