کشف گورستان چهارهزارساله در محل پرتاب موشک

به گزارش کلوب آگهی، باستان شناسانی که پیش از شروع مراحل ساخت وساز یکی از نخستین سکوهای پرتاب موشک بریتانیا در جزایر شتلند مشغول کاوش بودند، بقایای یک گورستان چهارهزارساله را از دل خاک بیرون کشیدند.

کشف گورستان چهارهزارساله در محل پرتاب موشک

این اکتشاف که در انست، یکی از جزایر شمالی شتلند به دست آمده است، بقایای چندین استخوان سوزانده شده انسان و مجموعه ای از سنگ های مدفون شده را شامل می شود.

مشاهده بقایای این گورستان از سطح خاک ممکن نیست. این گورستان باستانی مشابه سایر گورستان هایی است که بالاتر از سطح زمین و در جزایر شتلند یا سایر نقاط بریتانیا کشف شده اند و به همین علت باستان شناسان معتقدند قدمت این گورستان به عصر برنز، یعنی حوالی 2200 پیش از میلاد تا 1800 پیش از میلاد بازمی شود.

این اکتشاف در اوایل ماه جولای و در جریان آماده سازی سکوی پرتاب SaxaVord به دست آمد. نخستین موشک این سکو در ماه اکتبر 2023 پرتاب خواهد شد و در این صورت نخستین موشک عمودی خواهد بود که از بریتانیا پرتاب می شود.

این گورستان باستانی دست کم ده ها بقایای دفن شده به همراه مجموعه ای از سنگ های گرانیتی را دربرگرفته که به شکل یک هلال کنار هم قرار گرفته بودند. در این مکان بعلاوه چاله هایی وجود دارد که برای شکل گیری یک حلقه کامل حفر شده بودند. باستان شناسان هنوز نتوانسته اند تعداد بقایای انسان ها در هر چاله را شناسایی نمایند.

باستان شناسان در صورت امکان از روش های علمی همانند آنالیز DNA برای معین تعداد افراد دفن شده در این مکان استفاده خواهند کرد.

بعلاوه معین نیست آیا در این محل افراد بومی یا مهاجران دفن شده اند. باستان شناسان می گویند: البته در عصر برنز، آب و هوای این جزایر بدتر و در پی آن زندگی سخت تر می شد، در نتیجه مهاجران اسکاتلندی یا نروژی تمایل کمتری به سکونت در این منطقه داشتند و احتمال بیشتری وجود دارد که مردم بومی در این گورستان دفن شده باشند.

باستان شناسان بعلاوه حلقه ای از تکه سنگ های کوارتز سفید را کشف کردند که در سایر گورستان های عصر آهن (حدود 800 پیش از میلاد تا 400 میلادی) پیدا شده بود. به گفته کارشناسان، کوارتز سفید در طول این اعصار شیء خاصی در نظر گرفته می شد.

بعضی از ویژگی های گورستان، از جمله نحوه چیدمان سنگ ها، گودال ها و محوطه سنگ های کوارتز نشان می دهند که احتمالاً یک محوطه تشریفاتی و آیینی در این مکان وجود داشته است.

با اینکه جزایر شتلند بسیار دورافتاده اند، اما مردم دست کم از 6000 سال پیش، یعنی مدت ها قبل از ساخت این گورستان، در این جزایر ساکن بودند. این مجمع الجزایر، هزاران محوطه باستان شناسی را شامل می شود، اما این نخستین گورستان مرده سوزی متعلق به عصر برنز است که تا به امروز در این منطقه کشف شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 مرداد 1402 بروزرسانی: 8 مرداد 1402 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 2240

به "کشف گورستان چهارهزارساله در محل پرتاب موشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گورستان چهارهزارساله در محل پرتاب موشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید