چند نکته طلایی برای نگهداری از گل و گیاه در آپارتمان؛ایده هایی ساده برای ایجاد فضای سبز در خانه

به گزارش کلوب آگهی، امروز به دلیل زندگی در آپارتمان های کوچک تصور داشتن باغچه حتی به ذهن ها هم خطور نمی نماید. نگهداری گل و گیاه در خانه های امروزی نیازمند این است که فضاهای جدید و ناشناخته ای را در آپارتمان های کوچک کشف نموده تا از داشتن گیاهان زیبا لذت ببریم، ایده های ساده که خانه را با طراوت تر می نماید.

چند نکته طلایی برای نگهداری از گل و گیاه در آپارتمان؛ایده هایی ساده برای ایجاد فضای سبز در خانه

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

تا چند دهه پیش مردم مقید بودند در خانه های هر چند کوچک خود فضایی را برای کاشت گل و گیاه اختصاص دهند. اما امروز به دلیل زندگی در آپارتمان های کوچک تصور داشتن باغچه حتی به ذهن ها هم خطور نمی نماید. نگهداری گل و گیاه در خانه های امروزی احتیاجمند این است که فضاهای جدید و ناشناخته ای را در آپارتمان های کوچک کشف نموده تا از داشتن گیاهان زیبا لذت ببریم، ایده های ساده ای که خانه را با طراوت تر می نماید.

نکاتی درباره آبیاری گیاه

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان صبح است.

از ریختن آب بسیار سرد و گرم پای گلدان خودداری کنید.

برای آبیاری گیاه آب را جوشانده و وقتی به دمای محیط رسید، آن را در گلدان بریزید.

به اندازه ای گیاه را آبیاری کنید که آب از سوراخ های زیر آن بیرون بیاید.

جمع شدن آب در زیرگلدانی برای گیاه مضر بوده و باعث پوسیدگی گیاه می گردد. بنابراین بعد یک ساعت از آبیاری بیشتر گیاهان(مگر موارد خاص) آب باقی مانده در زیرگلدانی را تخلیه کنید.

هر چند ماه یک بار چک کنید که سوراخ های زیر گلدان گرفته نشده و آب به آرامی از آن خارج شوند.

خشکی و یا رطوبت بیش از اندازه خاک، گیاه را از بین می برد. بنابراین هر گیاه را با توجه به احتیاج و ویژگی آن آبیاری کنید.

بهترین زمان برای تشخیص وقت آبیاری گیاهان زمانی است که روی خاک تا حدی خشک شده است. خشک شدن خاک را می توانید از روی روشن شدن رنگ خاک، لمس آن و حس نکردن رطوبت و نچسبیدن خاک به دستتان متوجه شوید.

هر چه هوا گرم تر باشد، به دلیل سرعت تبخیر آب میزان آبیاری بیشتر می گردد. پس در نیمه اول سال میزان آبیاری را بیشتر کنید.

آفت ها را جدی بگیرید

برای پیشگیری از مشکل آفت، گیاهان را هر چند وقت یک بار سم پاشی نموده و برگ های آن را تمیز کنید.

پس از خرید گیاه جدید آن را چند روزی جدا از سایر گیاهان نگهداری کنید.

در صورت مشاهده آفت در گیاهی، آن گیاه را از بقیه گیاهان جدا نموده، سم مربوطه را استفاده و در جای دیگری نگهداری کنید.

به تمیزی برگ های گیاهان توجه کنید

ابتدا با دستمالی نرم خاک و کثیفی برگ ها را گرفته و بعد با آب و یک اسفنج تمیز پاک کنید. توجه داشته باشید که برگ های جوان و تازه روییده بسیار لطیف بوده و زود می شنمایند. به همین دلیل آن ها را تمیز نکنید.

در رابطه با تمیز کردن کاکتوس ها و گیاهانی که برگ هایشان به آب حساس هستند (مثل بنفشه آفریقایی) از اسپری کردن آب روی برگ ها خودداری نموده و تنها با بُرس یا قلم مو یا اسفنج نرم مرطوب، خاک آن را پاک کنید.

به غذای گیاهان توجه داشته باشید

کود گیاهان همان غذای آن ها است. بنابراین به آن توجه ویژه داشته باشید.

کود شیمیایی محلول در آب که هنگام آب دادن به گیاه داده می گردد، معمولاً ساده ترین راه برای کوددهی گیاهان است

بیشتر گیاهانی که از گلخانه می خرید، کوددهی شده اند و تا چند هفته احتیاج به کود ندارند.

در صورتی که به تازگی خاک گلدان را عوض نموده اید، تا چند ماه لازم نیست به آن کود بدهید.

کوددهی برای هر گیاه متفاوت است و قبل از استفاده باید از کم و کیف آن اطلاعات کسب کنید.

در زمان گلدهی یا رشد گیاه، ماهی یک بار به آن کود بدهید.

در فصل زمستان و دوره استراحت گیاه، مقدار کوددهی را کم تر یا متوقف کنید.

توجه داشته باشید که افراط در مقدار کوددهی، به گیاه آسیب می رساند.

عوض کردن گلدان گیاه

گاهی پیش می آید که به دلیل رشد گیاه و یا کهنه شدن خاک مجبور هستیم گلدان را عوض کنیم. یادتان باشد که بهترین زمان تعویض خاک گلدان فصل بهار است. در ضمن اگر می خواهید گلدان را بزرگ تر کنید، گلدانی را انتخاب کنید که خیلی بزرگ تر از گلدان قبلی نباشد چون اگر گلدان خیلی بزرگ باشد، احتمال از بین رفتن ریشه گیاه وجود دارد.

نقش و اهمیت نور در رشد گیاهان

یکی از مهم ترین موارد برای نگهداری گیاهان نور کافی برای آن ها است. و بهترین راهنما برای اینکه بدانید گیاهتان نور کافی دریافت می نماید یا خیر، خود گیاه است.

از نشانه های نور زیاد بر گیاه پیچیده شدن، کوچک شدن، سوخته شدن و پژمرده شدن برگ ها و از اثرات نور کم بر گیاه زرد شدن برگ ها، دوکی شدن برگ ها به طوری که به سمت نور خم می شوند و کم شدن گل دهی گیاه است.

نکاتی در خصوص نوردهی گیاه

بهتر است تابش نور به شکل مستقیم نباشد. سعی کنید پرده ای نازک بین گیاه و نور خورشید وجود داشته باشد.

اگر شرایط نوری مناسبی در منزل ندارید، می توانید از نور مصنوعی و گیاهان سازگار با آن بهره ببرید.

گیاه مقابل پنجره را هر از گاهی بچرخانید تا به صورت متقارن رشد نموده و به سمت نور کج نگردد.

گیاهان دورنگ و آن هایی که گل دار هستند، به نور بیش تری احتیاج دارند. آن ها را در جای پرنورتر قرار دهید.

راه های نگهداری از گل های آپارتمانی هنگام مسافرت

خیلی از افراد به جهت نگرانی از پژمرده شدن و از بین رفتن گیاهان در هنگامی که مسافرت می فرایند، گل و گیاه در خانه نگهداری نمی نمایند. ما در اینجا با چند راه حل ساده به شما می گوییم که با داشتن گل و گیاه در خانه با خاطری آسوده به سفر بروید؛

نکته قابل توجه اینکه وقتی تمام گلدان ها در کنار یکدیگر قرار داشته باشند، رطوبتشان تا مدت بیشتری حفظ می شوند.

1- گلدان ها را در فضایی مثل کف حمام یا آشپزخانه در کنار هم بچینید. برای هر گلدان ظرف پر از آبی را در سطح بالاتر از آن قرار داده و پارچه ای نخی یا نخ کاموایی به اندازه یک متر یا بیشتر به عرض حدود پنج سانتی متر آماده نموده، یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرونموده و سر دیگر را در ظرف آب قرار دهید. با این کار در مدتی که شما نیستید، پارچه یا نخ آب را به خود جذب نموده و آب آرام آرام به داخل خاک گلدان منتقل می گردد.

2- داخل یک لگن بزرگ، کمی آب بریزید و چند آجر در کف لگن و در داخل آب قرار دهید. گلدان ها را بر روی آجرها بچینید. دقت کنید گلدان ها به طور مستقیم درون آب قرار نگیرند و کف هر یک از گلدان ها هم حداقل چند سوراخ وجود داشته باشد.

مکان های پیشنهادی برای نگهداری گل و گیاه در آپارتمان

با توجه به آپارتمان نشینی و خانه های کوچک امروزی، برای نگهداری از گل و گیاه احتیاجمند پیدا کردن فضاهایی هستیم که با توجه به شرایط گیاه موردنظر از آن نگهداری کنیم. در ادامه برخی از این فضاها را به شما معرفی می کنیم.

از فضای بالای سرتان بهره ببرید

اگر دوست دارید گیاهان را به خانه بیاورید اما فضایتان کوچک است، پیشنهاد می کنیم از فضای بالای سرتان مثل سقف خانه بهره ببرید. با آویزان کردن گیاهان آپارتمانی از سقف، دیوار، لبه کتاب خانه، روی یخچال و... می توانید خانه تان را زیباتر کنید. برای این کار به این موارد توجه کنید:

اگر گیاهتان برگ های آویز بلندی دارد، آن را در ارتفاع بالاتر و اگر برگ های کوچک و کوتاه دارد، آن را در ارتفاع پایین تر آویزان کنید.

بیش تر گیاهان را می توانید به صورت آویز نگه دارید اما تعدادی از گیاهان برای آویز شدن مناسب تر از بقیه هستند که چند نمونه از آن ها را به شما معرفی می کنیم:

- عنکبوتی یا گندمی؛ یکی از بهترین گیاهان است که به صورت آویز زیبایی خاصی به خانه می دهد. این گیاه خاصیت تصفیه نمایندگی هوا را نیز دارد.

- گیاهان هوازی(تیلاندزیا)؛ گیاهانی که می توان در فضای کوچک نزدیک پنجره، بدون خاک در ظرفی که سوراخ داشته باشد به شکل آویز نگهداری گردد.

- سرخس لانه پرنده از آن دسته گیاهانی است که به دلیل احتیاج بالایش به رطوبت برای آویزان کردن در حمام و دستشویی مناسب است.

- پتوس و سینگونیوم نیز از دیگر گیاهان پیشنهادی برای آویزان کردن در خانه است.

روش های آویزان کردن گیاهان در آپارتمان

1- یکی از روش های آویزان کردن گل و گیاه در خانه، کاشتن آن ها در داخل کوکداما است. شما می توانید در خانه کوچکتان یک باغ معلق خانگی داشته باشید. به این صورت که گیاه موردنظر را از محل فعلی خود درآورده ریشه هایش را تمیز کنید. سپس گیاه را با خزه های اسفنجی که چند ساعتی در آب بوده بپوشانید. خزه ها را به صورت حلقه ای فشار دهید تا تمام آب اضافی آن ها خارج گردد و سپس آن ها را به دور ریشه ها پیچانده و با نخ کتان ببندید.

ترکیبی از 4 فنجان خاک باغچه، یک فنجان کود گیاهی، یک فنجان بونسای و یک فنجان آب تهیه نموده و ریشه ها را با آن بپوشانید. در آخر بار دیگر یک لایه نازک خزه روی کار کشیده و با نخ کتان دورتادور را چندین مرتبه بپیچید تا کار محکم گردد . در انتهای کار با ایجاد حلقه و آویزی آن را سقف موردنظر آویزان کنید.

2- راه دیگر استفاده از آویزهای قلاب بافی است. گلدان در پایین این آویزها قرار می گیرد و محل مخصوصی برای وصل کردن قلاب دارد.

3- می توانید از آویزهایی با رنگ های مختلف و گلدان های جالب بهره ببرید تا حال و هوای منزل و محل کارتان عوض گردد.

تراریوم درست کنید

تراریوم یا باغ شیشه ای از یک محفظه شیشه ای که داخل آن خاک و گیاهان کوچک است درست شده و جای زیادی را اشغال ننموده و می توان به شکل ثابت یا آویزان در فضاهای کوچک در کنار پنجره استفاده کرد. می توانید این باغ کوچک را در خانه با کمترین هزینه درست کنید.

گیاهان تراریوم باید همگی به درجه رطوبت بالایی احتیاج داشته و احتیاج به آبشان یکسان باشد. خاصیت این گیاهان این است که با آب کمتری می توانند دوام بیاورند.

از شلف یا طبقات بهره ببرید

امروزه شلف و طبقات زیادی در بازار وجود دارد. اگر هم خودتان کمی نجاری بلد باشید می توانید به راحتی با چند میخ و چند تکه چوب برای گلدان هایتان شلف های دیواری یا پایه دار و یا حتی قاب های بزرگ لبه دار دیواری ساخته و گلدان هایتان را روی آن نگهداری کنید.منبع: مقالات تبیان
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 423

به "چند نکته طلایی برای نگهداری از گل و گیاه در آپارتمان؛ایده هایی ساده برای ایجاد فضای سبز در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته طلایی برای نگهداری از گل و گیاه در آپارتمان؛ایده هایی ساده برای ایجاد فضای سبز در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید