موضوع اهدای عضو از اعدامی ها از دستور کار خارج شد

به گزارش کلوب آگهی، رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت درباره موضوع اهدای عضو از محکومان به اعدام گفت: پیشنهاد قوه قضائیه در مورد اهدای عضو از اعدامی ها از دستور کار خارج شده است.

موضوع اهدای عضو از اعدامی ها از دستور کار خارج شد

به گزارش کلوب آگهی، دکتر مهدی شادنوش در نشست خبری وزارت بهداشت که به مناسبت هفته دولت برگزار گشت، گفت: در حوزه پیوند 50 درصد مسئله فرهنگسازی مطرح است. بر همین اساس وظیفه رسانه ها و نقش آنها در فرهنگ سازی بسیار مهم است.

وی ادامه داد: خوشبختانه رشد اهدای عضو را در کشور شاهد بودیم. به طوری که تاکنون 53 هزار پیوند کلیه در کشور داشته ایم و دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز پنج هزارمین پیوند کبدش را جشن گرفت که با انجام سالانه 700 پیوند کبد، بالاترین تعداد پیوند کبد را در دنیا دارد و مرکز بعدی در دنیا در ایالات متحده آمریکا با 400 پیوند کبد است. همچنین تاکنون از مرز 1300 پیوند قلب نیز در کشور گذشته ایم.

شادنوش با بیان اینکه پیوند بافت و نسج نیز در کشور رشد خوبی داشته است، گفت: با هر مرگ مغزی امکان پیوند 8 عضو و 53 نسج وجود دارد. از طرفی باید توجه کرد که پیوند مغز استخوان یکی از بهترین راهکارها در درمان بیماری های پیچیده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره موضوع اهدای عضو از محکومان به اعدام گفت: پیشنهاد قوه قضائیه در مورد اهدای عضو از اعدامی ها هم از دستور کار خارج شده است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه 7 مهرماه را به عنوان روز اهدای سلول های بنیادی را جشن خواهیم گرفت، گفت: اهدای سلول های بنیادی نیز بسیار حائز اهمیت است. مردم بدانند که با ارایه نمونه بزاق امکان پیوستن به بانک سلول های بنیادی برای نجات جان همنوعان وجود دارد تا افراد در زمان نیاز فراخوان شوند و بتوانند به نجات بیماران صعب العلاج مانند بیماران سرطانی کمک کنند.

شادنوش با اشاره به راهکاری برای جلوگیری از رانت برای تخصیص عضو به ویژه کلیه به بیماران نیازمند به اهدای عضو و پاسخ به شائبه ها در این حوزه گفت: آیین نامه اهدای عضو زنده به همه دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد تا در اهدای عضو زنده در پیوند کلیه از سوء استفاده ها جلوگیری کنیم. بنابراین در حال حاضر تخصیص عضو از فرد زنده از طریق دفتر مرکز پیوند و مدیریت بیماری ها در سراسر کشور و با هماهنگی انجمن حمایت از بیماران کلیوی انجام می شود. به طور کلی در اهدای عضو از مرگ مغزی و از زنده به زنده تخصیص عضو در اداره پیوند عضو و فراهم آوردن اعضا در ستاد وزارت بهداشت انجام می شود تا شائبه ها در پیوند عضو از بین برود.

شادنوش درباره تجویز داروهای تک نسخه ای و خارج از لیست دارویی کشور نیز گفت: به طور کلی تجویز این داروها ممنوع است، اما موارد استثنایی در قانون آمده است و این موارد استثنا در کمیته ای باید مطرح شوند تا اگر اثربخشی محرز شد، دارو تجویز شود.

وی با بیان اینکه شاخص پیوند در کشور 11.5 است، گفت: این عدد با مطلوب ما یعنی 30 و ایده آل یعنی 40 فاصله زیادی دارد. البته در 4 ماهه ابتدایی سال 98 شاهد رشد 38 درصدی اهدای عضو نسبت به 4 ماهه 97 بودیم و در سال 96 و 97 در هر سال حدود 930 اهدای عضو از مرگ مغزی داشتیم. باید توجه داشت که سالیانه 16 هزار تصادف جاده ای داریم که 8 هزار نفر از مصدومان آن ها دچار مرگ مغزی می شوند و 2500 تا 4 هزار نفر از این افراد امکان اهدای عضو دارند.

در ادامه این نشست، دکتر علیرضا عسگری- مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه تا زمانی که خدمات سلامت به مردم ارائه می شود قطعاً چالش های نظارتی هم وجود دارد، گفت: باید توجه کرد که مسئله نظارت و اعتبار بخشی از یکدیگر جدا هستند و اهداف متفاوتی را دنبال می کنند. در عین حال تشدید نظارت های سرزده از سوی وزارت بهداشت به معنی برخورد با نیروهای خدوم درمانی نیست، بلکه همه ما قدردان زحمات همکاران مان در عرصه های درمانی هستیم.

وی اضافه کرد: باید بدانیم که در حوزه سلامت در هر بخشی اعم از آموزش، دارو و تامین بودجه و غیره مسئله ای وجود داشته باشد آینه آن در درمان است و در درمان انعکاس می یابد.

وی با بیان اینکه در عین حال در حوزه اعتبار بخشی، سنجه هایمان را به سمت ایمنی بیماران برده ایم، گفت: همچنین نهضت وقایع ناخواسته را ایجاد کردیم که اخیراً از سوی وزارت بهداشت در راستای ارتقاء کیفیت اجرا شده است. باید توجه کرد که وزارت بهداشت نظام وقایع ناخواسته را با 28 سنج به بیمارستان ها ارائه داده است که در صورت بروز هر یک از این سنجه ها بیمارستان باید این موضوع را به دانشگاه اعلام کند و دانشگاه نیز باید تا 72 ساعت آن را به ستاد اعلام کند تا دلایل بروزش را بررسی کنیم.

عسگری تاکید کرد: بر اساس اعتبار بخشی ها 75 درصد بیمارستان ها در کشور در بین بیمارستان های دولتی و خصوصی درجه یک هستند. همچنین در این دوره مدیریتی 8 مورد کاهش درجه بیمارستان داشتیم که به دلایل مختلف اتفاق افتاده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 84

به "موضوع اهدای عضو از اعدامی ها از دستور کار خارج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضوع اهدای عضو از اعدامی ها از دستور کار خارج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید