قمر های اورانوس؛ جایی برای زندگی؟!

به گزارش کلوب آگهی، اگر این قمر ها بتوانند میدان مغناطیسی اورانوس را بگیرند و تحت تاثیر تغییرات و شدت آن قرار گیرند، چنین چیزی می تواند جریان الکتریکی تولید کند. وایس می گوید: اگر آب مایع در آن جا وجود داشته باشد، کمی شور خواهد بود. مانند اقیانوس های روی زمین.

قمر های اورانوس؛ جایی برای زندگی؟!

دانشمندان در جریان پژوهش های خود برای یافتن کرات و سیارات سکونت پذیر حیات فرازمینی، در حال تحقیق درباره این موضوع هستند که آیا قمر های اورانوس می توانند اقیانوس هایی پنهان در زیر سطح خود داشته باشند. محققان بر این باورند که میراندا، آریل، اومبریل، تیتانیا و اوبرون، که پنج قمر بزرگ اورانوس هستند، می توانند کاندیدا های اولیه برای چنین تحقیقاتی - در خصوص شباهت آن ها با دو قمر اروپا و انکلادوس (قمر های مشتری و زحل) - باشند.

قمر اروپا از مدت ها پیش به عنوان یک نامزد احتمالی برای داشتن حیات فرازمینی در منظومه شمسی ما در نظر گرفته می شد. اما وجود لایه ضخیم یخ در آن، دانشمندانی را که امیدوار بودند به اقیانوس زیر آن دست یافته و آن را مورد تحقیق قراردهند، با چالش روبرو کرده است.

در این قمر ها شواهدی از یخ فشان (Cryovolcano: آتش فشان یخ) وجود دارد و زمانی رخ می دهد که مواد به شکل مایع یا بخار در زیر سطح گرفتار و آزاد شده و در اثر برخورد با دمای پایین محیط، منجمد می شوند.

بررسی تصاویر به دست آمده از فضاپیمای ووییجر2 در سال 1986 قمر هایی صاف و بدون دهانه برخوردی، شیار ها و برآمدگی ها و پستی و بلندی ها را نشان می دهد - که همه این ها می توانند از وجود اقیانوس های زیرسطحی حکایت داشته باشد - بنجامین وایس دانشمند علوم سیاره ای در موسسه فناوری ماساچوست می گوید: پرسش بزرگ این جا این است که محیط های سکونت پذیر در منظومه شمسی کجا هستند؟

قمر های اروپا و اکلادوس بسیاری از ما را با این پرسش روبرو می کند که از آن جایی که قمر های بسیاری آن جا وجود دارد (هرچند قمر های کوچک) آیا ممکن است این قمر ها هنوز گرم باشند یا خیر.

دانشمندان میدان مغناطیسی اورانوس را بررسی ومحاسبه کرده اند، همچنین این نکته را که این میدان مغناطیسی چگونه می تواند بر هر اقیانوس زیرسطحی در قمر ها تاثیر بگذارد. به عبارت دیگر همان روشی را به کار بردند که ناسا برای تایید وجود اقیانوس در قمر اروپا و همچنین اقیانوسی در قمر دیگر مشتری، کالیستو نیز استفاده کرده بود.

اگر این قمر ها بتوانند میدان مغناطیسی اورانوس را بگیرند و تحت تاثیر تغییرات و شدت آن قرار گیرند، چنین چیزی می تواند جریان الکتریکی تولید کند. وایس می گوید: اگر آب مایع در آن جا وجود داشته باشد، کمی شور خواهد بود. مانند اقیانوس های روی زمین.

چنین چیزی می تواند باعث رسانایی جریان الکتریکی شود. این جریان می تواند میدان مغناطیسی خود را تولید کند که تحت عنوان میدان مغناطیسی القایی شناخته می شود؛ واین همان چیزی است که کاوشگر ها می توانند جدا از میدان مغناطیسی اورانوس، کشف و شناسایی کنند.

محققان با بهره گیری از مدل سازی میدان های مغناطیسی این قمر ها نشان دادند که قمر میراندا قوی ترین میزان میدان مغناطیسی (300 نانوتسلا) را از خود نشان می دهد. در حالی که اوبرون احتمالا ضعیف ترین میدان مغناطیسی را در حد تقریبی حدود 3 نانوتسلا از خود نشان می دهد.

از این رو دانشمندان پیش بینی می کنند که وجود اقیانوس های زیرسطحی در میراندا، آریل، اومبریل و تیتانیا می تواند اندازه گیری و شناسایی شود هرچند که علائم وجود اقیانوس زیرسطحی در اوبرون بسیار ضعیف تر از آن است که قابل توجه باشد و در سطح لب مرزی آن چیزی است که در حال حاضر قابل شناسایی و آشکارسازی است.

دیوید استیونسون دانشمند علوم سیاره ای در موسسه فناوری کالیفرنیا می گوید: نکته کلیدی این است که میدان مغناطیسی اورانوس تقارن غیراسپینی (غیرگردشی) دارد.

برخلاف میدان زحل و چرخش آن. ما این چیز ها را می دانیم از این رو این روش قاعدتا باید درست کار کند. محدودیت و مانع سر راه، اثر مگنتوسفر (اثر مگنتوسفر اورانوس) است که هنوز به خوبی شناخته نشده است، اما احتمالا اثر خاصی بر به کارگیری این روش ندارد.

اگرچه استیونسون تاکید می کند که اقیانوس های قمر های اورانوس احتمالا در جایی عمیق تر از اقیانوس های قمر های مشتری یافت خواهند شد، زیرا پوسته یخی آن ها ضخیم تر است. با این حال چنین عاملی ممکن است شناسایی و کشف آن ها را آسان تر کند.

استیونسون می گوید: احتمال نزدیک شدن به اندازه کافی یعنی سفر به یک یا چند قمر برای مشاهده اقیانوس ها خیلی کم است -چون شما باید در نهایت از نزدیک ببینید. چیزی که به احتمال زیاد برای ماموریت های پیش رو در اورانوس چندان مورد توجه نیست و تا پیش از سال 2042 نیز بعید است بتوان به آن جا رسید.

وایس نتایج این تحقیق را در روز پانزدهم دسامبر در جلسه انجمن ژئوفیزیک آمریکا ارائه داد.

منبع: فرادید
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1270

به "قمر های اورانوس؛ جایی برای زندگی؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قمر های اورانوس؛ جایی برای زندگی؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید