تصفیه آب چیست و بهترین دستگاه تصفیه آب چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش کلوب آگهی، تصفیه آب فرآیندی است که در آن املاح، ذرات معلق و میکروارگانیزم های مضر آب برای مصارفی مثل آشامیدن، نگهداری بعضی نباتات، تأمین آب سالم برای استفاده و بقای آبزیان و بسیاری کاربرد دیگر به کار می رود. حجم آب تصفیه شده گاهی آنقدر بالاست (مثل تصفیه آب شهری) که برای این کار باید تصفیه خانه های بزرگ با تجهیزات بزرگ طراحی و تعبیه شود و گاهی آنقدر پایین است (مثل تأمین آب تصفیه شده برای واحدهای مسکونی و اداری) که نصب و راه اندازی یک دستگاه تصفیه آب خانگی کفایت می نماید.

تصفیه آب چیست و بهترین دستگاه تصفیه آب چه ویژگی هایی دارد؟

اهمیت استفاده از دستگاه تصفیه آب:

فرآیند تصفیه شدن آب آشامیدنی که از طریق لوله کشی و شبکه آبرسانی به منازل و دفاتر اداری می رسد، یک فرایند کلی است؛ چنانچه در حال حاضر، با وجود شبکه بزرگ لوله کشی آب در سراسر کشور، آب لوله کشی شهری بعضاً از کیفیت مطلوبی بهره نمی برد.

این امر در استان های مرکزی و جنوبی ایران مشهودتر است؛ کیفیت پایین آب در نواحی مذکور، سلامت افراد را به خطر انداخته، چنانکه وزارت بهداشت، درمان و پزشکی هر سال آمار قابل تأملی از بیماری های عفونی گوارشی و پوستی ناشی از کیفیت نامطلوب آب شهری در این نواحی منتشر می نماید.

با این حال کیفیت آب شهری در استان های نیمه شمالی کشور نیز تعریفی ندارد؛ تنها در دو استان شمالی کشور (گیلان و مازندران) با وجود چاه های حفر شده بیشتر از تعداد مجاز و نصب پمپ، همچنان نوشیدن آب شهری توصیه نمی شود.

در چنین شرایطی با استفاده از دستگاه تصفیه آب، می توان از سالم بودن آب آشامیدنی در هر ناحیه ای از کشور اطمینان حاصل نمود.

شاید هزینه ابتدایی نصب و راه اندازی یک دستگاه تصفیه آب در بدو امر کمی زیاد به نظر برسد، اما وقتی به مزایای استفاده از این دستگاه ها مثل وجود آب سالم در طبخ غذاها، سرو نوشیدنی ها و ساده ترین نوع مصرف آب یعنی نوشیدن آن فکر کنیم، هزینه اولیه خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی کاملاً، منطقی و ضروری به نظر می رسد.

همچنین اگر مضرات استفاده از آب ناسالم و مملو از املاح و آلاینده های مضر را به درستی متوجه شویم، در می یابیم که مسأله تغذیه که یکی از بدوی ترین احتیاجهای بشر بوده و هست، چقدر مبتنی بر وجود آب شرب سالم و گواراست. به همین دلیل با تعبیه دستگاه تصفیه آب، می توانیم تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری های گوارشی، پوستی و حتی عصبی ناشی از شرب آب ناسالم جلوگیری نماییم.

اصول کارکرد دستگاه تصفیه آب:

دستگاه تصفیه آب با نصب در زیر سینک ظرفشویی در منازل و یا ادارات، عمل فیلتراسیون را برای تأمین آب سالم و مورد احتیاج بدن انسان صورت می دهد.

تعداد مراحل فیلتراسیون در مدل ها و برندهای مختلف دستگاه تصفیه آب، متفاوت است؛ با این حال عمل فیلتراسیون باعث می شود تا مواد خطرناکی مانند نیترات، نیتریت، کلر، فلزات سنگین، ذرات ریز و معلق در آب و انواع رسوبات از آب گرفته شده و آبی که از شیر مخصوص این دستگاه خارج می شود، عاری از هرگونه آلاینده و برای طراوت بخشیدن به بافت های مختلف بدن سودمند باشد.

معمولاً یک دستگاه تصفیه آب خانگی با مراحل کامل تصفیه باید دارای حداقل 6 مرحله فیلتر تصفیه آب شامل فیلتر الیافی، فیلتر کربن بلاک، فیلتر کربن پودری، فیلتر اسمز معکوس (ممبرین)، فیلتر کربن خطی، فیلتر بیوسرامیک و مواد معدنی باشد (به طور کلی مجموعه این فیلترها وظیفه حذف کلر، ترکیبات آلی، مواد شیمیایی، بوی نامطبوع و … را بر عهده دارند).

عملکرد هر یک از 6 فیلتر به کار رفته در دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت زیر است :

عملکرد فیلتر الیافی: حذف گل و لای، شن، ماسه و … در آب

عملکرد فیلتر کربن بلاک: حذف رنگ، بوی نامطبوع، طعم بد، کلر و … در آب

عملکرد فیلتر کربن پودری: همراه با کربن بلاک رنگ کدر، بوی نامطبوع، ذرات ریز و مواد شیمیایی را حذف می نماید.

عملکرد فیلتر اسمز معکوس (ممبرین): حذف کلیه املاح مضر، سختی آب، تمام مواد مضر، آلودگی و … در آب

عملکرد فیلتر کربن خطی: بهبود طعم و بوی آب

عملکرد فیلتر بیوسرامیک و مواد معدنی: بهبود طعم و بوی آب از طریق تنظیم PH آب و افزودن مواد معدنی

مجهز بودن دستگاه تصفیه آب خانگی به فیلتر اسمز معکوس بسیار مهم بوده و همچنین می تواند نشانه مصرف بهینه و دوام دستگاه باشد.

تنوع مدل و برند دستگاه های تصفیه آب:

امروزه دستگاه تصفیه آب در مدل ها و برندهای مختلف به بازار عرضه می گردند.

متداول ترین نوع این دستگاه ها که از عمر و کارایی بالایی برخوردارند، دستگاه تصفیه آب زیرسینکی است که عمل فیلتراسیون را از طریق فیلترهای کارآمد و با طول عمر بالا انجام می دهد و از شیر خروجی متصل خروجی دستگاه، آب تصفیه شده را ارائه می دهد.

امروزه برای سهولت در استفاده از این دستگاه های ضروری مدل های متنوع و متفاوت نیز طراحی و فراوری شده اند.

به عنوان مثال می توان از دستگاه تصفیه آب رومیزی نام برد که به راحتی روی سطوحی مانند میز و اوپن آشپزخانه قرار می گیرد و با پر کردن مخزن آن از آب، فیلتراسیون آب آشامیدنی را انجام می دهد.

تفاوت عمده این نوع دستگاه تصفیه آب با نوع زیرسینکی در این است که معمولاً نمی توان این محصول را به آب شهری متصل کرد و بعد از خالی شدن مخزن آب آن، باید دوباره برای پر کردن مخزن، اقدام نمود.

دو نوع دیگر دستگاه های تصفیه آب، انواع سردوشی و سرشیری هستند که هر دو عمل تصفیه و فیلتراسیون را با نصب بعد از خروجی شیر آب شهری انجام می دهند.

با توجه به قرار دریافت کشور ما در منطقه ای نیمه خشک و کویری و محدود بودن منابع آبی در پهنه وسیع فلات ایران، شرکت های داخلی و خارجی زیادی مبادرت به فراوری انواع دستگاه تصفیه آب کرده اند که می توان از میان برندهای مهم به آکواجوی، آی واتر، آی سافت، استیبل الترون، آکواپلاس، سافت واتر، سامتک، هیوندای، واترپرو، وتک و کنت اشاره کرد.

برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب به عوامل متعددی وابسته است. اگر خواستار اتصال این دستگاه به آب شهری هستید باید از دستگاه های تصفیه آب زیرسینکی بهره ببرید. قیمت این دستگاه ها بر اساس برند فراوری کننده، تعداد مراحل فیلتراسیون و کیفیت فیلترهای استفاده شده متفاوت است. با این حال باید در نظر داشته باشید که دستگاه های تصفیه آب ارزان قیمت نیز جوابگوی احتیاج روزانه شما نیستند و امکان دارد خیلی زود دچار نقص فنی گردند.

برای استفاده روتین و روزمره، می توانید از دستگاه تصفیه آب رومیزی بهره ببرید که به راحتی قابل حمل و جابجایی است و می توان از آن در همه جا استفاده کرد.

ضمن اینکه کافی ست مخزن آب این نوع دستگاه ها را پر کنید تا در هر زمانی بتوانید از آب تصفیه شده مصرف نمایید. با داشتن چنین دستگاهی حتی در زمان قطع شدن آب شهری، نگران آب آشامیدنی خود نخواهید بود.

قیمت تصفیه آب خانگی رومیزی، با وجود خاصیت پرتابل بودن و طراحی زیبای آن (به این دلیل که در فضای خانه یا آشپزخانه قابل مشاهده است) در برندهای مشابه معمولاً پایین تر از دستگاه های زیرسینکی می باشد.

در کل باید با توجه به احتیاج و فضایی که قرار است در آن دستگاه تصفیه آب خود را نصب کنید، می توانید انتخاب مناسب را داشته باشید.

خبر خوب اینکه خوشبختانه در سایت مرجع و فروشگاهی دماتجهیز برندهای معتبر انواع دستگاه تصفیه آب نایس واتر، واتر تک و… با بهترین قیمت ها + گارانتی اصلی با تضمین بهترین کیفیت موجود می باشد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 918

به "تصفیه آب چیست و بهترین دستگاه تصفیه آب چه ویژگی هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه آب چیست و بهترین دستگاه تصفیه آب چه ویژگی هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید