اعلام تکمیل خوانا سازی و بازسازی نقش برجسته ثلاث باباجانی

به گزارش کلوب آگهی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تکمیل خوانا سازی و بازسازی نقش برجسته ثلاث باباجانی صورت گرفت.

اعلام تکمیل خوانا سازی و بازسازی نقش برجسته ثلاث باباجانی

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

قضیه چیست؟

13 شهریور سال گذشته، مدیر کل میراث فرهنگی کرمانشاه از کشف نقش برجسته های 4000 ساله در منطقه ثلاث باباجانی کرمانشاه اطلاع داد. نقش برجسته ای که در زلزله های چند سال گذشته دچار آسیب شده بود و به دلیل احتمال تعداد محدود از این نقش برجسته، درخواست ثبت اضطرارای اثر و حفاظت از آن را داشتند.

پنج ماه بعد یعنی 1398 میراث فرهنگی کرمانشاه پیروز به ثبت این اثر در فهرست میراث ملی کشور شد و در ادامه بازسازی این نقش برجسته در سه مرحله انجام شد. در مرحله نخست بازسازی اضطراری به منظور بازگرداندن این کتیبه تاریخی به شکل اولیه اش رخ داد و در مرحله دوم کار استحکام بخشی اثر انجام شد و در ادامه با هدف استحکام بخشیدن به منظور برطرف آسیب دیدگی ها و جرم گیری آن، سومین مرحله از بازسازی آن در دستورکار نهاده شد و اکنون بعد از گذشت هشت ماه، کار بازسازی روی این اثر تاریخی به خاتمه رسیده است.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فتح الله نیازی، مسئول بخش تزیینات معماری پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار فرهنگی - تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: کار خواناسازی و بازسازی این نقش برجسته را پژوهشگران پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار فرهنگی - تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام دادند.

او آسیب های ناشی از زلزله سال 1396 منطقه ازگله سرپل ذهاب، نزولات جوی و قرارگیری اثر در بستر و وندالیسم روی بخش هایی از بالاو پایین نقش برجسته را که به صورت عمدی تخریب شده را از مسائل کنونی این اثر تاریخی دانست.

نیازی با اشاره به این آسیب ها، عملیات اجرایی اجرا شده برای بازسازی قسمت های آسیب دیده اثر گفت: پروژه بازسازی نقش برجسته ثلاث باباجانی در ابتدا با انجام عملیات نجات بخشی اضطراری شروع شد و در ادامه وصالی و پرکردن بخش های تخریب شده با استفاده از ترکیب رزین های اپوکسی و مواد معدنی انجام شد.

او با بیان اینکه برای مقاوم سازی شکستگی های عمیق اثر از مفتول های استیلی استفاده و سپس این مناطق با ترکیب رزین اپوکسی و مواد معدنی پُر و سطح مقطع اثر پوشانده شدند، اظهارکرد: در ادامه بخش های از بین رفته و فرم کلی اثر خواناسازی و پرداخت شد تا به فرم و رنگ اصلی نزدیک گردد.

مسئول بخش تزیینات معماری پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار فرهنگی - تاریخی با تاکید بر اینکه برای احترام به فرم کوهستان و ساختار طبیعی بستر صخره ای اثر از تعبیه کردن حفاظی برای نقش برجسته ثلاث باباجانی صرفنظر کردیم، اضافه کرد: با مشاوره پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار فرهنگی- تاریخی در امسال توسط پیمانکار منتخب میراث فرهنگی استان کرمانشاه، سطح اثر پاکسازی و یک آبچکان برای منحرف کردن جهت آب روی نقش برجسته ساخته شد تا آب باران کمتر به اثر آسیب رساند که در این پروژه شادی مرادی به عنوان پیمانکار برای پاکسازی سطح اثر و اجرای آبچکان اقدامات لازم را انجام داده است.

نیازی با تاکید بر این که مطالعات باستان شناسی و مستندنگاری این اثر در سال گذشته انجام و آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، این نقش برجسته را در دو بخش تقسیم کرد و اضافه کرد: این نقش برجسته صحنه پیروزی یک شاه بر دشمنانش را نشان می دهد که در آن پیکر شاه بزرگتر از سایر پیکرها نقش شده که یکی از پاهایش را روی شکم اسیری قرار داده است.

مسئول بخش تزیینات معماری پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار فرهنگی - تاریخی تاکید نمود: با توجه به مطالعات اجرا شده، این نقش برجسته مربوط به ایدین سین شاه سلسله سیموروم است که در منطقه دیاله عراق امروزی حکومت و برای کسب منابع و تسلط بر راه هایی تجاری به منطقه زاگرس حمله می کرد و در این نقش برجسته، صحنه یکی از پیروزی های خود را نشان داده است.

منبع: همگردی
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 713

به "اعلام تکمیل خوانا سازی و بازسازی نقش برجسته ثلاث باباجانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام تکمیل خوانا سازی و بازسازی نقش برجسته ثلاث باباجانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید