اسپری بینی از ابتلا به کووید، 19 پیشگیری می کند؟

به گزارش کلوب آگهی، خبرنگاران/خراسان رضوی مقامات بهداشتی و پزشکان هشدار دادند، اسپری بینی از ابتلا به کووید-19 پیشگیری یا آن را درمان نمی کند.

اسپری بینی از ابتلا به کووید، 19 پیشگیری می کند؟

اسپری های بینی موجود در بازار کاربردهای دیگری دارند، این محصولات فاقد مواد دارویی فعال هستند که به طور مستقیم بیماری ها را از بین ببرند یا از آنها پیشگیری کنند. آنها نباید به نام جایگزین داروها و واکسن ها برای جلوگیری یا درمان عفونت کووید-19 مورد استفاده قرار گیرند.

محققان معتقدند، هر گونه اسپری که با جلوگیری از چسبندگی ویروس به غشای بینی و با شست وشوی فیزیکی، ویروس را از بینی حذف کند احتمالا قابلیت مقابله با ویروس کرونا و حتی نوع دلتا را دارد.

ناتان جونز، مدیر اجرایی شرکت Xlear، سازنده اسپری بینی همچنین مجموعه ای از مراقبت های دندانپزشکی مستقر در یوتا، امریکا توضیح می دهد که ویروس و انواع آن در مرحله اول با چسبیدن به غشای بینی به نام منبع اصلی عفونت، بیماران را آلوده می کنند.

این شرکت اسپری بینی برای مقابله با ویروس مبتنی بر عصاره دانه های گریپ فروت طراحی کرده است اما تا به امروز سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در برابر این درخواست ها مقاومت کرده اند.

به گفته جونز، این شرکت مطالعات متعددی ارائه کرده است که نشان می دهد، اسپری آن به نابودی ویروس کمک می کند.

ساندرا کشمن، دبیر اجرایی دفتر ستاد CDC، مطالعات مستقل در مورد اثربخشی اسپری بینی را کوچک می داند. در نظر وی، اثر اسپری بینی تنها در درمان علائم است و هیچ شواهد محکمی از نظر کاهش بار ویروسی ارائه نمی دهد.

البته نتایج تحقیقی که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، نشان می دهد که بار ویروسی در بینی و مجاری تنفسی متمرکز شده است اما این موارد برای CDC کافی نبوده است و این شرکت باید داده های بیشتری در این زمینه ارائه شود.

شرکت بیوتکنولوژی Sanotize مستقر در ونکوور کانادا هم هنوز مرحله سوم آزمایش های خود را در چندین کشور برای سنجش اثربخشی اسپری بینی در برابر دلتا آغاز کرده است. به گفته این شرکت، آزمایش های اولیه امیدوارکننده بوده است و قبلا تایید موقت برای فروش از سوی سازمان های بهداشت عمومی ازجمله نیوزیلند را دریافت کرده است. این شرکت امیدوار است مرحله سوم آزمایشی تا سرانجامی سال به سرانجام برسد.

منابع

newsweek.com

newsinfo.inquirer.net

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1756

به "اسپری بینی از ابتلا به کووید، 19 پیشگیری می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپری بینی از ابتلا به کووید، 19 پیشگیری می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید