آیا بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی داشت؟

به گزارش کلوب آگهی، تا همین چند سال پیش، باور عمومی بر این بود که یک بار سزارین، یعنی همواره سزارین! اما امروزه به مدد پیشرفت های چشمگیر در روش های جراحی و پزشکی، این امکان فراهم شده است که بسیاری از خانم هایی که سزارین شده اند، بتوانند در بارداری بعدی، زایمان طبیعی داشته باشند.

آیا بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی داشت؟
با در نظر گرفتن مجموعه شرایط مادر و نوزاد، پزشک می تواند در این مورد تصمیم بگیرد، اما مهم ترین مسائلی که باید در نظر بگیرید، عبارتند از:

1. تجربه زایمان های قبلی وجود یک زایمان طبیعی آسان در گذشته، شانس شما را برای یک زایمان طبیعی بعد از سزارین، به مراتب بالاتر خواهد برد.

علت انجام سزارین در زایمان گذشته، عامل مهمی است. فرق زیادی است بین مادری که به خاطر شرایط قرارگیری بد نوزاد مجبور به سزارین شده، با مادری که پس از تحمل ساعت ها درد و عدم توفیق در زایمان طبیعی، سزارین را برگزیده!

نوع برش شکم در سزارین هم فاکتور مهمی است. اگر برش سزارین قبلی به صورت افقی بوده و برش عمودی در قسمت بالای رحم یا برش تی شکل نبوده است، باز هم می توانید به زایمان طبیعی فکر کنید. با این شرح که برش های عمودی، ریسک پارگی رحم در فرایند زایمان طبیعی را بالا می برند! البته دقت کنید که نوع بُرشی که روی پوستتان خورده است، لزوما مشابه و در جهت نوع بُرشی که روی رحم تان صورت گرفته است، نیست. پس اگر در این مورد مشکوک هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر زایمان قبلی شما کمتر از 18 ماه پیش رخ داده و به روش سزارین بوده است، اکنون شانس کمتری برای زایمان طبیعی خواهید داشت.

2. سابقه جراحی یا بیماری های زمینه ای سابقه عمل جراحی گسترده رحم مانند عمل جراحی میومکتومی (myomectomy) برای برداشتن فیبروئید یا سابقه پارگی رحم و یا وجود بیماری های زنان مثل جفت سرراهی یا فیبروئید بزرگی که زایمان طبیعی را با خطر روبرو کند از عواملی هستند که باز هم شما را به سمت سزارین بعدی سوق می دهند.

ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و یا زگیل تناسلی فعال یا هر گونه عفونت مقاربتی فعال هم از جمله مواردی هستند که بهتر است به زایمان طبیعی بعد از سزارین، فکر نکنید.

3. شرایط جنین شرایط قرارگیری و وزن جنین باید مناسب باشد. سر جنین باید سفالیک بوده (یعنی موقع زایمان ابتدا سر جنین خارج گردد) و وزن آن بیش از 4 کیلو نباشد.

اگر بچه تپش قلب غیر معمولی دارد یا در شروع زایمان مایع آمنیوتیک سبز گونه است، زایمان طبیعی را انتخاب نکنید، بعلاوه اگر دوقلو باردارید نیز این کار توصیه نمی گردد.

4. شرایط مادر مطلوب این است که سن شما پایین تر از 30 سال باشد.

چنانچه دچار افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری شده اید و یا پیش از آن هم شاخص توده بدنی شما بیشتر یا مساوی 40 بوده است (به معنای چاقی شدید مادر است)، شانس زایمان طبیعی کمتر خواهد بود.

بهتر است فاصله ای سه ساله از سزارین قبلی خود داشته باشد.

در صورت بروز درد زایمان، اجازه دهید که فرایند درد زایمان به صورت طبیعی طی گردد و از القا یا تقویت درد زایمان، با روش هایی که در حال حاضر موجود است، بپرهیزید. این کار شانس زایمان طبیعی بعد از سزارین را کاهش می دهد.

بیمارستان مجهزی را برای این کار انتخاب کنید که در صورت ایجاد مشکل در فرایند زایمان طبیعی بتواند به صورت اورژانسی زایمان سزارین را انجام دهد.

خطرات احتمالی زایمان طبیعی بعد از سزارین چیست؟ احتمال پارگی رحم و در صورت خونریزی شدید و غیر قابل کنترل، برداشتن کامل رحم

عوارض سزارین اورژانسی از قبیل امکان عفونت رحم

پارگی رحم می تواند باعث محرومیت نوزاد از اکسیژن و بروز آسیب مغزی و حتی مرگ نوزاد گردد!

آمار ها چه می گویند؟طبق آمارها، حدود 60 تا 80 درصد خانم هایی که بعد از سزارین، برای زایمان طبیعی اقدام کردند، پیروز بوده اند. برخی متخصصان معتقدند که باید سزارین های کمتری به طور مجدد صورت گرفته و از روش زایمان طبیعی بعد از سزارین بیشتر استفاده گردد، اما این سکه روی دیگری هم دارد و در سال های اخیر، کاهشی در علاقه به زایمان طبیعی پس از سزارین دیده شده است. 30 تا 45 درصد از متخصصین زنان و زایمان، هم اکنون زایمان طبیعی بعد از سزارین را به خانم های باردار پیشنهاد نمی نمایند و در برخی از بیمارستان ها نیز فقط در شرایطی خاص حاضر به انجام آن هستند، مثل زمانی که زایمان خارج از زمان مقرر و به طور خودبخودی رخ داده باشد. می توان گفت که این کاهش در اثر نبود پشتیبانی پزشکی کافی در مواردی است که پیچیدگی هایی وجود دارد.

سخن آخردقت کنید که یک زایمان طبیعی پس از سزارین و حتی یک سزارین با برنامه ریزی قبلی، عوارض بسیار کمتری نسبت به یک سزارین اورژانسی دارد. بعلاوه با وجودی که در شرایطی ویژه زایمان طبیعی پس از سزارین کاملا امکان پذیر است، هرگز تضمینی وجود ندارد که یک زایمان طبیعی جادویی داشته باشید، پس پیش از هر نوع تصمیم گیری احساسی، تمام جوانب کار را بسنجید و با مشورت پزشک متخصص خود، برترین راه را برگزینید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1819

به "آیا بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید