2020؛ سال سخت و غم انگیزی برای پناهجویان رقم زد

به گزارش کلوب آگهی، سال 2020، سال سخت و غم انگیزی را برای پناهجویان و مهاجران رقم زد و آن ها را با چالش های فزاینده ای از جمله خطر روزافزون ابتلا به کرونا در اردوگاه های پرجمعیت، کمبود امکانات درمانی- بهداشتی، گرفتار شدن در مرزها بدلیل محدودیت های تردد و هدف جرایم سازمان یافته قرار دریافت، روبرو کرده است.

2020؛ سال سخت و غم انگیزی برای پناهجویان رقم زد

با بحران شیوع کرونا در سال 2020، پناهجویان، مهاجران و آوارگان شرایط طاقت فرسایی را تجربه کردند؛ آن ها که برای گریز از سختی ها و تنگناهای موطن خود به امید سرنوشتی بهتر روانه دیار دیگری شده اند، همه گیری کووید 19 که جهانیان را متاثر کرده، آن ها را به مراتب با شرایط تلخ تر و بغرنج تری روبرو کرده است. به اذعان سازمان ملل، هزاران نفر در سراسر جهان، به دلیل محدودیت های تردد ناشی از گسترش کرونا، بدون دسترسی به مراقبت های بهداشتی، اغلب در مناطق مرزی گرفتار شده اند.

در ماه آوریل (فروردین، اردیبهشت)، سازمان ملل هشدار داد که اردوگاه های پر جمعیت می توانند دلیل آلودگی گسترده پناهجویان، مهاجران و دیگر افراد آواره به کووید19 باشد و شرایط اسفناکی را برای آن ها رقم زند.

در بیانیه منتشره به طور مشترک از سوی آژانس های سازمان ملل متحد از جمله آژانس مهاجرت سازمان ملل، آژانس پناهندگان ملل متحد و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، تاکید شده است بسکمک از مهاجرانی که در شهرک ها، اردوگاه ها، پناهگاه های موقت یا اقامتگاه های شلوغ زندگی می کنند، دسترسی کافی به خدمات بهداشتی، آب آشامیدنی و مراقبت های بهداشتی ندارند.

سازمان ملل در بیانیه خود با ابراز نگرانی از شرایط پناهجویان و مهاجران در بازداشتگاه ها اضافه نمود: با توجه به عواقب مهلکی که همه گیری کووید 19 به دنبال خواهد داشت، این افراد باید فورا آزاد شوند.

به نوشته تارنمای رسمی سازمان ملل؛ یک پناهنده عراقی که به همراه همسر و سه فرزندش سفری طولانی و طاقت فرسا به بوسنی و هرزگوین در اروپا داشته، بیان نمود: ما برای نجات جان خود، برای فرار از جنگ از خانه خود گریختیم و اکنون با بحران شیوع کرونا روبرو شده ایم.

وی اضافه نمود: ما در طول راستا، دستگیر، بازپرسی و بازداشت شدیم و شرایط سرد و خطرناک زمستانی را متحمل شدیم.

تارنمای رسمی سازمان ملل اظهار داشت: اگرچه آژانس مهاجرت سازمان ملل با استقرار ایستگاه های مراقبت های بهداشتی، آموزش کارکنان و ساکنان در مورد ایمنی و تعطیلی آشپزخانه های جمعی برای جلوگیری از تجمع افراد، تلاش کرده است تا از شیوع کووید 19 در میان ساکنان مراکز خود جلوگیری کند؛ با این حال، حفظ ایمنی و سلامتی در اردوگاه های دیگر، به ویژه در کشورهای در حال توسعه سختتر است.

آژانس مهاجرت سازمان ملل در ماه مه (اردیبهشت، خرداد) اظهار داشت که تیم های این آژانس از مهاجران در مناطق بیابانی غرب، مرکز و شرق آفریقا که بدون طی مراحل قانونی اخراج شده یا از سوی قاچاقچیان رها شده و به دلیل محدودیت های مسافرتی ناشی از شیوع کرونا امکان جا به جایی ندارند؛ حمایت کرده است.

تارنمای سازمان ملل اضافه نمود: با بحرون شیوع کرونا، صدها هزار نفر با از دست دادن شغل و منبع درآمد خود، مجبور شدند صدها کیلومتر را برای بازگشت به روستاهای محل زندگی خود طی کنند و برخی در این راه جان خود را از دست دهند. در هند، تعداد زیادی از کارگران مهاجر که در ماه آوریل مجبور به ترک شهرهای محل کار خود شدند، دامن گیر فقر و تنگدستی شدند. گزارش ها و تصاویر همچنین نشان می داد که برخی مهاجران به دلیل نقض قوانین قرنطینه، از سوی نیروهای امنیتی، مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

در این راستا، میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با ابراز نگرانی از شرایط نا امید کننده پناهچویان، مهاجران و دیگر افراد آواره در بحبوحه شیوع کرونا، از دولت ها خواست در اقدامات مقابله با کووید 19، امنیت و حقوق مهاجران را رعایت کنند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان اظهار داشت که به دنبال اعمال محدودیت های کرونایی در هندوراس، السالوادور و گواتمالا، جرایم سازمان یافته ای همچون اخاذی، قاچاق مواد مخدر و خشونت جنسی با افزایش قابل توجهی رو به رو شده است.

در سال 2019، خشونت ها در منطقه نزدیک به 720 هزار نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرد؛ با ظهور همه گیری کووید 19 در آمریکای مرکزی، گروه های جرایم سازمان یافته با توسل به روش های ناپدید شدن های اجباری، قتل و تهدید به مرگ، از اقدامات قرنطینه و محدودیت های ایجاد شده، سوء استفاده کرده تا مردم محلی را مجبور به تبعیت از خود کنند.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت که محدودیت های تردد ناشی از شیوع کرونا، دسترسی به کسانی که به کمک و محافظت نیاز دارند را سخت کرده و همچنین کسانی که برای گریز از شرایط سخت خود نیاز به مهاجرت دارند، برای تامین امنیت خود، با چالش های فزاینده ای روبرو کرده است.

در انتها یک سال سیاه برای کسانی که مجبور به ترک خانه، کشور و خانواده خود شده اند، روز جهانی مهاجران در 18 دسامبر، فرصتی مغتنم برای تأکید بر سهم مهم مهاجران و پناهندگان در جوامع در سراسر جهان بوده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی مهاجران شرح داد: سهم مهاجران در پاسخگویی به بحران کرونا، مراقبت های بهداشتی- درمانی و تامین مایحتاج زندگی به خصوص در افراد مسن، نادیده انگاشته شده است.

وی تاکید کرد: آن ها جزء لاینفک جوامع ما بوده و باید در راس اقدامات و مراقبت های درمانی- بهداشتی مقابله با شیوع کرونا قرار گیرند.ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1234

به "2020؛ سال سخت و غم انگیزی برای پناهجویان رقم زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2020؛ سال سخت و غم انگیزی برای پناهجویان رقم زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید