یک البرزپژوه: تخریب و واگذاری اثر ملی در البرز، حقیقت است نه کذب و شایعه

به گزارش کلوب آگهی، خبرنگاران/البرز مدتی است که در استان البرز بحث تخریب یک قطعه تاریخی در میان فعالین فرهنگی به یکی از مباحث اصلی تبدیل شده است. این موضوع از سوی یک البرزپژوه مطرح و سپس از سوی اداره کل میراث فرهنگی البرز تکذیب شد.

یک البرزپژوه: تخریب و واگذاری اثر ملی در البرز، حقیقت است نه کذب و شایعه

در همین خصوص حسین عسکری مجددا در واکنش به جوابیه اداره کل میراث فرهنگی در یادداشتی برای خبرنگاران نوشت:

هشدار دلسوزانه گروهی از فعالان فرهنگی و رسانه ای استان البرز در راستای تخریب قلعه تاریخی حیدرآباد شهر ماهدشت از توابع بخش مرکزی شهرستان کرج، واکنش آقای فریدون محمدی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز را در پی داشت. تناقضاتی در مصاحبه های چندگانه مدیرکل میراث فرهنگی با رسانه ها قابل مشاهده است که تشریح آنها می تواند زوایای تازه ای از حقایق پشت پرده مدیریت میراث فرهنگی در استان البرز را روشن سازد.

1. آقای مدیرکل با صدور نامه 18 شهریور 1400 خطاب به شهرداری ماهدشت، اجازه داده که مدعی مالکیت محوطه قلعه و تپه حیدرآباد، در مساحت حدود هشت هزار متر مربع این دو اثر ملی، دیوارکشی کند. ایشان، در نامه اش قلعه حیدرآباد که در10 دی 1381 با شماره 6565 در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است را بقایای چهار دیوار گِلی قدیمی و منضم به پرونده ثبت ملی تپه حیدرآباد توصیف نموده و آن را به سبب آسیب های فراوان و تخریب های انجام شده قابل نگهداری و تملک ندانسته است.

2. آقای مدیرکل که اعتراض فعالان فرهنگی به تخریب و تصرف بقایای قلعه حیدرآباد را کذب محض، شایعه و سبب ایجاد هجمه و تشویش اذهان عمومی می خواند، در 12 مهر1400 با ارسال نامه ای دیگر به شهرداری ماهدشت، نامه 18شهریور1400 را نقض نموده و نوشته است: پیرو نامه 2236/14002 مورخ 18/6/1400 در پاسخ به نامه شماره 1535 مورخ 31 /3 /1400 در مورد استعلام آقای ر.ع.ن واقع در ماهدشت خیابان بیات جنب تپه حیدرآباد به آگاهی می رساند از آنجا که موضوع این استعلام در جلسه 14/6/1400 در شورای حریم استان طرح شده است و به واسطه اینکه اثر در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است، نیازمند تصویب شورای ثبت کشور دارد. لذا تا اخذ نظر شورای ثبت کشور لازم است از صدور هرگونه مجوز اعم از دیوارکشی و غیره در مورد ملک مورد اشاره جلوگیری به عمل آید. بدیهی است پس از اخذ شورای ثبت کشور اطلاع رسانی از سوی این اداره کل به شهرداری محترم انجام خواهد شد.

این دو نامه اداره کل میراث فرهنگی البرز، ثابت کننده مبنای اعتراض مشفقانه فعالان فرهنگی و رسانه ای نسبت به تخریب و واگذاری غیر قانونی قلعه تاریخی حیدرآباد است.

3. هر اثر ملی طبق قانون حفظ آثار ملی مصوب 1309، تحت حفاظت و نظارت دولت است و در صلاحیت شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول است که آن را از لیست ثبت ملی خارج کند یا تغییراتی در شرایط آن دهد. این در حالی است که مدیرکل در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (خبرنگاران) گفته است: آنچه به عنوان تخریب دیوار تاریخی در فضای مجازی منتشر شده، مربوط به تخریب بخشی از دیوارهای گِلی خارج از تپه و محوطه تاریخی حیدرآباد بود که حدود سه ماه پیش رخ داده.

آیا این ادعا با نامه 12 مهر1400 در تناقض آشکار نیست؟ اگر اجازه دیوارکشی، خارج از حریم تپه و قلعه حیدرآباد بوده چرا عملیات دیوارکشی را متوقف نموده و انجام آن را منوط به موافقت شورای ملی ثبت آثار دانسته اید؟

4. آقای مدیرکل در 27 مهر1400 در مصاحبه با خبرگزاری خبرنگاران گفته است: تخریب بخشی از دیوارهای گِلی خارج از تپه و محوطه تاریخی حدود سه ماه پیش رخ داده است. پس چرا روابط عمومی آن اداره کل کوشش می نماید با استناد به مغالطه تکرار و سرایت تصویر تپه باستانی حیدرآباد به جای قلعه تاریخی حیدرآباد به خبرگزاری های ایرنا، صدا و سیما و یک وب سایت محلی و استخراج تیترهایی همچون تخریب قلعه تاریخی حیدرآباد البرز شایعه است / کذب است به افکار عمومی چنین القاء کند که هیچ اتفاقی در قلعه حیدرآباد رخ نداده و منتقدان، دروغ گویانی بیش نیستند! این در حالی است که مدیر کل در مصاحبه با خبرگزاری خبرنگاران گفته است: البته این مالک قبلاً در دو جبهه دیگر، دور زمین خود دیوارکشی انجام داده بود و قصد این را داشت که در جبهه جدیدی برای حفاظت از زمین خود دیوارکشی کند.

لطفاً شرح دهید چه برخورد قانونی و درخور با تخریب کنندگان سه ماه پیش قلعه حیدرآباد انجام داده اید؟ چرا انکار می کنید که در دوره مدیریت شما، قلعه صفوی حیدرآباد، تخریب شده و قرار بوده با مجوز 18 شهریور1400، به قول مدیرکل بقایای چهار دیوار گِلی قدیمی آن هم از بین برود. البته الان هیچ اثری از این قلعه موجود نیست. اگر قلعه ای وجود دارد، لطفاً فیلم و تصویر آن را منتشر کنید تا با تصاویر برجای مانده از بهمن 1381 مقایسه شود تا اندازه بی توجهی آن اداره کل نسبت به سرنوشت آثار ثبت شده در لیست آثار ملی ایران در البرز به طور مستند، استخراج و آنالیز شود.

5. همه بحث فعالان فرهنگی و رسانه ای با مدیریت فعلی اداره کل میراث فرهنگی البرز بر سر آن است که چرا پیش از تنظیم نامه 18 شهریور1400، مجوز قانونی شورای ملی ثبت آثار اخذ نشده است؟ چرا اداره کل واکنش محکم و فوری نسبت به تخریب سه ماه پیش قلعه صفوی در استان البرز نشان نداده است؟ چرا مدیرکل میراث فرهنگی با قوانین مربوط به آثار ملی و حرایم آنها نا آشنا و غریبه است و مبادرت به صدور نامه های ناسخ و منسوخ در حوزه میراث فرهنگی می نماید؟ چرا یک قلعه تاریخی متعلق به دوره صفوی، در قالب عبارات غیر علمی و غیر فرهنگی همچون چهار دیوار گِلی این گونه نادیده گرفته می شوند؟ مگر نه اینکه دوره صفویه از جهت پیوندش با مقوله های مهم استقلال ایران و مذهب تشیع، برای فرهنگ و تاریخ ایران اسلامی، بسیار مهم و راهبردی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1824

به "یک البرزپژوه: تخریب و واگذاری اثر ملی در البرز، حقیقت است نه کذب و شایعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک البرزپژوه: تخریب و واگذاری اثر ملی در البرز، حقیقت است نه کذب و شایعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید