یمنی ها در مذاکرات با سعودی از موضع قدرت سخن می گویند

به گزارش کلوب آگهی، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت، نیرو های یمنی به علت دستاورد های میدانی در مناطق شمالی یمن، در هرگونه مذاکرات آینده از موضع قدرت سخن خواهند گفت و دولت سعودی نیز مایل به انتها جنگ است.

یمنی ها در مذاکرات با سعودی از موضع قدرت سخن می گویند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با گذشت بیش از پنج سال از شروع جنگ یمن، هرچند حملات هوایی و درگیری ها بر روی زمین ادامه دارد، اما سخن از مذاکره بیش از گذشته در جریان است.

به نوشته وبگاه مرآة الجزیره، خبرگزاری فرانسه در گزارشی، آرای تعدادی از کارشناسان را در مورد آخرین تحولات جنگ یمن جویا شده و چنین نتیجه گرفته است که پس از گذشت بیش از پنج سال، موقعیت و صندلی ائتلاف سعودی عقب گرد قابل توجهی داشته و در مقابل موضع نیرو های ارتش و کمیته های مردمی یمن تقویت شده و آن ها از موضع قدرت وارد مذاکره می شوند.

به گفته این کارشناسان، دلیل تضعیف موقعیت عربستان سعودی به فشار های بین المللی علیه ریاض برای کاهش آمار تلفات غیر نظامیان در حملات هوایی و همچنین تصمیم امارات برای کاهش تعداد نظامیان خود در یمن و از سوی دیگر اختلافات شدید داخلی در میان دولت مستعفی منصورهادی باز می گردد.

ایلانا دلوجر پژوهشگر انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک به خبرگزاری فرانسه گفت که عربستان سعودی مایل به خروج از جنگ یمن است و همینطور آماده است تا پول زیادی برای بازسازی این کشور بپردازد، اما بعید است که وارد توافقی بگردد که بخواهد یمن را کاملا تسلیم طرف مقابل کند.

او اضافه کرد: اولویت های عربستان سعودی به علت هزینه بالای جنگ و نبود هیچ گونه دستاوردی، تغییر نموده و در همین حال تهدید ویروس کرونا، فرصتی برای عربستان به وجود آورده است که با حفظ آبرو بتواند بدون اینکه مقابل حوثی ها تسلیم گردد، اعلام آتش بس کند.

پیتر سالزبری تحلیلگر گروه بحران های بین المللی نیز گفت که هنوز توافقی برای آتش بس وجود ندارد که بازیگران اصلی بر روی آن اجماع داشته باشند.

او گفت که ارتش و کمیته های مردمی مستقر در صنعاء آتش بس را چیزی بیش از توقف حملات می دانند و از ائتلاف سعودی می خواهند تا در هر توافق احتمالی آینده، ریاض پرداخت حقوق کارمندان یمنی را برای ده سال بر عهده بگیرد و همینطور هزینه بازسازی را به طور کامل پرداخت کند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه به سخنان مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در یمن در مقابل اعضای شورای امنیت اشاره نمود که گفته بود پیشرفت بزرگی در جهت آتش بس کامل به وجود آمده است. او پیش از آن نیز گفته بود که در سایه شیوع ویروس کرونا، توقف جنگ بسیار موضوع حیاتی به شمار می رود و علی رغم اینکه دولت سعودی در نهم آوریل، از توقف حملات به مدت دو هفته خبر داده بود، اما درگیری ها و حملات هوایی هنچنان ادامه دارد.

در انتها این نوشتار آمده است که حوثی ها به علت دستاورد های نظامی در استان مأرب بعنوان آخرین مناطق تحت نفوذ ائتلاف سعودی در شمال یمن، از موضع قدرت سخن می گویند و پیش از اعلام آتش بس از سوی عربستان، سند حل و فصل کامل بحران را مطرح نموده و خواهان انتها محاصره دریایی، هوایی و زمینی شده بودند.

روز گذشته نیز شبکه المیادین در تحلیلی به قلم شارل ابی نادر نوشت که دولت سعودی هیچ راهی جز برون رفت از جنگ یمن ندارد، اما این تصمیم تبعات سنگینی نیز برای ریاض در پی دارد که باعث شده تصمیم به خروج از جنگ، برای رهبران سعودی بسیار سخت باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 729

به "یمنی ها در مذاکرات با سعودی از موضع قدرت سخن می گویند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمنی ها در مذاکرات با سعودی از موضع قدرت سخن می گویند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید