مجازات، از پلمب واحد صنفی تا یکسال حبس!

به گزارش کلوب آگهی، برخلاف تصور بسیاری تصرف و اشغال حاشیه خیابان توسط کسبه نه تنها مجاز نیست بلکه مصداق سد معبرعمومی بوده و در قانون مجازات اسلامی کیفر هایی از پلمب واحد صنفی متخلف تا حبس فرد متخلف برای آن در نظر گرفته شده است.

مجازات، از پلمب واحد صنفی تا یکسال حبس!

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

کلوب آگهی- مهدی اسماعیل پور:افراد زیادی هستند که فضای عمومی مقابل واحد مغازه شان را حق قانونی و متعلق به خودشان می دانند. این دسته از کسبه به اشکال مختلف و با وسایل گوناگون اقدام به اشغال و تصرف این فضا نموده و به وسایل نقلیه و مردم اجازه توقف و استفاده از آن را نمی دهند. جالب اینکه تعداد شهروندانی که از روی ناآگاهی فکر می نمایند حق با کسبه است و از آنها تمکین می نمایند هم کم نیستند، اما باید بدانیم نه تنها چنین کاری مجاز و قانونی نیست بلکه برای فرد متخلف مجازات های سفت و سختی هم در نظر گرفته است.

محمد صادق زمانی مدیر اداره حریم و سرپرست روابط عمومی شهربان و حریم بان شهرداری تهران تأکید می نماید که طبق قانون مجازات اسلامی سد معبر عمومی جرم بوده و مستوجب جزاست: طبق ماده 2 قانون مجازات اسلامی، جرم عبارت است از هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات معین شده. بنابراین جرم بودن یا نبودن عمل سد معبر بستگی به این دارد که در قوانین و مقررات موجود مجازاتی برای آن مقرر شده باشد یاخیر؟ به موجب قسمت اخیر ماده 690 قانون مجازات اسلامی، هر کس اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در املاک متعلق به دولت یا شرکت های دولتی وابسته به دولت یا شهرداری ها یا اوقاف و... کند به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می گردد. بنابراین هر امری تحت عنوان مزاحمت جرم است. هرگونه اشغال فضای عمومی به منظور استفاده شخصی بدون مجوز، سد معبر است و در قانون 55 شهرداری تخلف شناخته شده و به شهرداری اجازه داده شده که بدون دستور قضایی با این خاطیان برخورد کند و وارد عمل گردد.

او از شهروندان می خواهد در صورت مواجهه با چنین تخلفی به وسیله سامانه 137 مأموران برطرف سد معبر را در جریان بگذارند تا طبق قانون وارد عمل شوند: تصاحب محدوده خیابان (معبر عمومی) به عنوان جای پارک اختصاصی از سوی کسبه و مغازه داران خلاف قانون است و شهروندان می توانند در صورت مشاهده این تخلف، به سامانه 137 شهرداری تهران گزارش نمایند تا مأموران برطرف سدمعبر توسط شهرداری منطقه مربوطه برای آزادسازی معبر عمومی اعزام شوند و با همکاری مأموران نیروی انتظامی اقدام نمایند. در صورت ممانعت یا تکرار این تخلف از سوی کسبه، شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل اقدام به برخورد قضایی و پلمب مغازه شهروند قانون شکن خواهد نمود.

سرپرست روابط عمومی شرکت شهربان از رسانه های عمومی می خواهد در زمینه مسائل شهری و اجتماعی و حق و حقوق شهروندی به مردم آموزش دهند و فرهنگسازی نمایند: بی تردید رسیدگی به مسائل اجتماعی و شهری در کنار اقدامات و وظایفی که برعهده نهادهای مسئول از جمله شهرداری ها گذاشته شده است نیازمند فرهنگسازی توسط دستگاه های متولی آموزش و فرهنگسازی و رسانه های جمعی از جمله رسانه ملی است. زیرا تقویت روحیه پذیرش و احترام به قوانین و حقوق عمومی تا زمانی که در اندیشه ها نهادینه نگردد قانون، کماکان دستخوش منفعت گرایی های فردی، توجیه کردن ها و دور زدن ها خواهد بود.

این مقام مسئول در شرکت شهربان برخورد با سد معبر را فقط محدود به دستفروش ها نمی داند و تأکید می نماید که در اجرای قانون تبعیضی بین کسبه و دستفروش ها نمی گذارند: مجموعه مدیریت شهری، شهرداری های مناطق و شرکت شهربان و حریم بان در مواجهه با برطرف سدمعبر و حفاظت از معابر عمومی، نه تنها میان کسبه و دستفروشان تبعیضی قائل نیست بلکه طی 2 سال اخیر، همیشه با رویکرد حفظ کرامت دستفروشان در اجرای طرح های انضباط شهری قدم برداشته و با هدف یاری به تامین معیشت دستفروشان نیازمند، طرح های ساماندهی دستفروشان را برای امرار معاش در پایتخت به اجرا درآورده و با پرهیز از هرگونه برخورد تنش آفرین با این قشر شهروندی به دلیل شرایط مالی موجود در اجرای قانون برطرف سدمعبر با مدارا قدم برداشته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 374

به "مجازات، از پلمب واحد صنفی تا یکسال حبس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازات، از پلمب واحد صنفی تا یکسال حبس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید