لبنان، تصویب بودجه 2020 ؛گام بلند دولت جدید برای حل مسائل مالی مردم

به گزارش کلوب آگهی، مجلس لبنان بودجه 2020 را با 49 رای موافق تصویب کرد. با تصویب بودجه امید می رود که دولت جدید این کشور بتواند در راستای حل مسائل گام بردارد.

لبنان، تصویب بودجه 2020 ؛گام بلند دولت جدید برای حل مسائل مالی مردم

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی و چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری العهد دیروز مجلس لبنان بودجه 2020 را در کمتر از یک ساعت و نیم تصویب کرد. از آنجایی که شرایط این کشور استثنایی بوده و دولت هنوز رای اعتماد مجلس را به دست نیاورده٬ نبیه بری رئیس مجلس برای تصویب بودجه فشار زیادی آورد و با وجود کسانی که می خواستند مانع این امر شوند٬ آن را با 42 بند به سرانجام رساند.

اندکی پس از شروع جلسه نمایندگان فراکسیون المستقبل به دنبال تیره کردن فضای جلسه بودند؛ اما خیلی زود راستا این نشست به یک سرانجام رضایت بخش ختم شد.

در این میان نمایندگان فراکسیون المستقبل در مجلس لبنان با سوال از حسان دیاب نخست وزیر این کشور درباره موضعش نسبت به بودجه مطرح شده و این که او باید موضع روشن خود را دراین خصوص بیان کند٬ سعی داشتند تا این جلسه را بر خلاف قانون اساسی بدانند؛ اما دیاب پاسخ داد که اگر موضع ما برخلاف این بودجه بود هرگز در این جلسه حاضر نمی شدیم.

مذاکرات درباره این بودجه اصلا طولانی نبود و نبیه بری بر جلسه نظارت داشت و چند بار به نمایندگان تذکر داد که تا سرانجام جلسه و تصویب بودجه٬ مجلس را ترک نکنند. به طور کلی فضای این نشست آرام بود و بودجه 2020 لبنان بدون بحث و جدال با 49 رای موافق (نمایندگان فراکسیون لبنان قوی، وفاداری به مقاومت، توسعه و آزادی و سلیم سعاده، اسعد حردان، نقولا نحاس) و 13 رای مخالف (نمایندگان فراکسیون المستقبل و فرید الخازن) و 8 رای ممتنع تصویب شد.

بارزترین بند این بودجه بند 36 آن بود که از سوی فراکسیون وفاداری به مقاومت پیشنهاد شد. این بند در سایه بحران کنونی لبنان می تواند راه نجاتی برای مردم باشد به این صورت که اقدامات قانونی مربوط به تعویق بازپرداخت وام های حمایتی تعلیق گردد.

دراین جلسه دیاب در پاسخ به موضع نخست وزیر درباره تصویب بودجه خطاب به نمایندگان گفت که امروز هیچ چیز در لبنان عادی نیست٬ همه چیز استثنایی بوده و پیچیدگی شرایط اقتصادی و اقتصادی و پولی ما را مجبور می نماید که خارج از منطق و به صورت استثنایی عمل کنیم.

وی افزود که نخست وزیری به خوبی از مفاهیم قانون اساسی مطلع بوده و به اختیاراتی که دراختیار وی قرار داده می گردد پایبند است و دیدگاه های خود را در راستای منافع دولت و ملت بیان می نماید.

نخست وزیر لبنان ادامه داد که واقعیت کشور در حال حاضر استثنایی بود و دولت در سایه شرایط کنونی و قبل از کسب رای اعتماد مجلس در واقع یک دولت پیشبرد امور بوده و عملکرد آن محصور در تهیه بیانیه وزارتی است.

دیاب در ادامه اعلام نمود که دولت هیچ گاه با بودجه ای که دولت قبلی آماده و کمیته اقتصادی و بودجه مجلس و کمیته مشترک درباره آن بحث نموده اند مخالفت نمی نماید. وی افزود که دولت با محافظت بر حق ارائه لایحه های قانونی برای انجام اصلاحات در بودجه بعد از کسب رای اعتماد٬ این امر را به مجلس واگذار می نماید.

لبنان با شرایط اقتصادی سختی دست و پنجه نرم می نماید و بیشتر بخش های آن شرایط ناگواری دارند و با تصویب بودجه امید می رود که دولت جدید این کشور بتواند در راستای حل مسائل گام بردارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 464

به "لبنان، تصویب بودجه 2020 ؛گام بلند دولت جدید برای حل مسائل مالی مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، تصویب بودجه 2020 ؛گام بلند دولت جدید برای حل مسائل مالی مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید