عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه با خبرنگاران: واردات کالا بدون مشخص کردن منشاء ارز قیمت را بالا می برد، تولید، انحصاری شود تولید کننده تنبل می شود و مصرف کننده ضرر می کند

به گزارش کلوب آگهی، خبرنگاران- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر ضرورت ایجاد بازار رقابتی در کشور، اظهار کرد: از آنجایی که کشور ما رو به توسعه است، ضرورت دارد علاوه بر اینکه بازار را رقابتی می کنیم، تولید داخل را مورد حمایت قرار دهیم؛ چراکه یقینا تولیدکنندگان ما در شروع کار نمی توانند با بزرگان دنیا رقابت کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه با خبرنگاران: واردات کالا بدون مشخص کردن منشاء ارز قیمت را بالا می برد، تولید، انحصاری شود تولید کننده تنبل می شود و مصرف کننده ضرر می کند

به گزارش خبرنگاران، لطف الله سیاهکلی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به شرایط واردات کالا، گفت: برخی از وارد کنندگان بدون اینکه منشا ارز را معین کرده باشند، اقدام به واردات کالا می کنند. اگر منشا ارز، خارجی باشد مشکل چندانی وجود ندارد و افراد می توانند جنس خود را وارد کنند ولی اگر منشا ارز، داخلی باشد مفهومش این است که باید ارز لازم را تهیه کنند درحالی که ارز کم است.

واردات کالا بدون معین کردن منشاء ارز قیمت را بالا می برد

او در ادامه اضافه کرد: واردات کالا بدون معین کردن منشا ارز، باعث افزایش قیمت کالا در داخل شده و در این شرایط مردم بیش از همه متضرر می شوند؛ بنابراین نباید از این حربه استفاده کنیم و اتفاقی بدتری را در آینده رقم بزنیم. مسئله ای اصلی در این حوزه عدم وجود نظارت دقیق است در حالی که از لحاظ قانونی نقصی نداریم.

بازار هر چه رقابتی تر باشد کیفیت کالا ارتقا پیدا می کند

کننده مردم قزوین، آبیک و البرز با اشاره به ضرورت ایجاد بازار رقابتی در کشور، گفت: بازار هر چه رقابتی تر باشد، کیفیت کالا ارتقا پیدا می کند و این امر در اقتصاد یک اصل است. بنابراین باید به سمت ایجاد بازارهای رقابتی برویم. اما از آنجایی که کشور ما کشوری رو به توسعه است ضرورت دارد نیم نگاهی هم به سمت تولید کننده داخل داشته باشیم. یقینا تولیدکنندگان ما در شروع کار نمی توانند با بزرگان دنیا رقابت کنند؛ در هیچ کجای دنیا هم اینگونه نیست.

انحصاری کردن بازار، تولید کننده را تنبل می کند

با ساماندهی بازار فولاد به دنبال ارتقاء کیفیت و کاهش قیمت کالا هستیم

سیاهکلی در ادامه اضافه کرد: به عنوان نمونه ژاپن در ابتدا به گونه ای برنامه ریزی کرد که مردمش جنسی غیر از جنس ژاپنی نمی خریدند و در نهایت به توسعه رسیدند؛ سایر کشورها نیز از تولید داخلی خود حمایت می کنند اما به معنی این نیست که تولید داخل انحصاری باشد و سر مردم کلاه برود؛ وقتی تولید، انحصاری شود تولید کننده تنبل می شود و مصرف کننده ضرر می کند. بنابراین هم باید بازار را رقابتی کرد و هم تولید داخل را مورد حمایت قرار داد. یکی از اقدامات مجلس در خصوص ارتقاء کیفیت کالاها، ساماندهی بازار فولاد به عنوان یکی از تجهیزات اصلی لوازم خانگی و خودرو است که اگر به نتیجه برسد، قطعا در کیفیت و قیمت لوازم خانگی و خودرو موثر خواهد بود.

بازار خودرو نظارت بیشتری نیاز دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص طرح های مجلس برای ساماندهی بازار خودرو، اظهار کرد: جزئیات طرح در کمیسیون در حال بررسی است که اهداف مختلفی از جمله بالا بردن کیفیت و کم کردن فاصله بین قیمت واقعی و قیمت بازار را دنبال می کنیم. شورای رقابت عددی برای قیمت خودرو معین می کند که نسبت به بازار آزاد کمتر است اما این فاصله توسط تولید کننده و یا دلال گرفته می شود درحالی که باید به ارتقاء کیفیت کمک کند نه اینکه به جیب دلال و تولید کننده برود. بنابراین اگر نظارت درستی داشته باشیم هم فرایند تولید را اصلاح می کند و هم رضایت مندی مصرف کننده بالا می رود.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1107

به "عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه با خبرنگاران: واردات کالا بدون مشخص کردن منشاء ارز قیمت را بالا می برد، تولید، انحصاری شود تولید کننده تنبل می شود و مصرف کننده ضرر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه با خبرنگاران: واردات کالا بدون مشخص کردن منشاء ارز قیمت را بالا می برد، تولید، انحصاری شود تولید کننده تنبل می شود و مصرف کننده ضرر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید