سهامداران زیان دیدگان اصلی مداخلات بورسی دولت هستند

به گزارش کلوب آگهی، حسین عبده تبریزی، اقتصاددان با تاکید بر اینکه ورود مستقیم دولت به مداخلات قیمتی، نمی تواند کاهش قیمت ها و ارزانی کالا را برای مصرف کننده به ارمغان آورد، شرح داد: برای روشن شدن این جریان چگونگی معاملات را مرور کنیم.

سهامداران زیان دیدگان اصلی مداخلات بورسی دولت هستند

وی شرح داد: وقتی یک عرضه کننده کالایی در بورس ناگزیر می گردد با قیمتی زیر قیمت تمام شده یا با قیمتی دستوری و بدون رقابت محصول خود را بفروشد، بازار به دلیل کششی که دارد، آغاز به ایجاد فضایی برای خرید و فروش بدون نظارت و با قیمت های خارج از قاعده می نماید. در جریان این تحول، عده ای که محصولات خود را در بورس عرضه نموده و با قیمت دستوری به فروش رسانده اند، دچار زیان می شوند و از محل این زیان وارده، سهامداران آن ها نیز متضرر خواهند شد.

به گفته این تحلیلگر، ازآنجاکه طی یک سال اخیر، فضای عمومی برای حضور در بورس بالا رفته و تعداد سهامداران حقیقی و خرد نیز در بورس افزایش یافته، پس بخشی از این زیان دیدگان هم همان سهامداران خرد و مردمی هستند که اندک سرمایه خود را برای کسب سودی بهتر به بورس آورده اند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اما این اتفاق، فقط یک جنبه ندارد و از محل قیمت هایی که در بازار سیاه شکل می گیرد نیز مردم دچار زیان می شوند. به عبارت ساده تر، وقتی قیمت ها در بورس از حالت منطقی کمتر است، محصولات در بازار آزاد با قیمت هایی بالا به فروش می رسد؛ بنابراین، هدف دولت برای حمایت از مصرف کننده هم محقق نمی گردد و منافع این قیمت گذاری های دستوری در حلقه های میانی فراوری به گروهی افراد خاص که اغلب از آنان، به عنوان واسط های ویژه خوار یاد می گردد، تعلق می گیرد. بر این اساس، مصرف کننده ناگزیر است محصولات موردنظر خود را با قیمت های بالا و بدون هیچ حمایت قیمتی خریداری کند. این در حالی است که دولت از فراوریکنندگان حمایت هایی مانند ارائه یارانه های انرژی و ... داشته؛ با این انگیزه که این حمایت ها درنهایت، به مصرف کننده برسد.

دبیرکل پیشین بورس اوراق بهادار تهران تأکید کرد: درواقع، نه فقط حمایت های قیمتی به دست مصرف کننده نرسیده بلکه به دلیل مداخله های دستوری در بازار، مکانیسم عرضه و تقاضا نیز از حالت طبیعی خارج شده و قیمت ها از حالت رقابت آزاد نیز فراتر رفته است.

براساس ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای اقتصادی جدید، دولت مکلف است به جز دارو، کالای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت گذاری خارج کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1344

به "سهامداران زیان دیدگان اصلی مداخلات بورسی دولت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهامداران زیان دیدگان اصلی مداخلات بورسی دولت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید