سعودی ها دیگر فداکاری نمی نمایند

به گزارش کلوب آگهی، عربستان سعودی که بزرگترین فراوریکننده اوپک و معمار توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس است، احتمالا در ملاقات آینده این گروه اعلام خواهد نمود دیگر تخلف سایر فراوریکنندگان در سهمیه های فراوری را نبخشیده و جبران نمی کند.

سعودی ها دیگر فداکاری نمی نمایند

به گزارش کلوب آگهی، در حالی که بعضی از اعضای این گروه به خصوص عراق و نیجریه مکررا از سهمیه فراوری خود بیش از 100 هزار بشکه در روز فراتر رفته اند، عربستان سعودی نه تنها به سهمیه فراوری خود پایبند بوده است بلکه برای جبران عدم پایبندی این کشورها، بیش از 400 هزار بشکه در روز از فراوری خود را بیشتر کاهش داده است و مجموع کاهش فراوری خود را در ماه های اخیر به بیش از 700 هزار بشکه در روز رسانده است.

انتظار می رود شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان در نخستین حضور خود به عنوان وزیر انرژی عربستان سعودی در نشست رسمی اوپک نسبت به خالد الفالح، وزیر انرژی سابق این کشور که همیشه اعلام می کرد هر آنچه در توانش باشد برای متعادل کردن بازار انجام خواهد داد، موضع شدیدتری در قبال فراوریکنندگان متخلف کند.

به گفته منابع مطلع، عربستان سعودی به جای کوشش برای تصویب کاهش بیشتر فراوری در ملاقات هفته جاری، اعضای متخلف پیمان محدودیت عرضه را تحت فشار قرار داده تا پایبندی خود به کاهش فراوری را بالا ببرند. کاهش بیشتر فراوری به معنای آن خواهد بود که سعودی ها ناچارند دوباره بزرگترین سهم را در کاهش فراوری برعهده بگیرند.

با این حال موضع جدی تر در قبال فراوریکنندگانی که پیمان شکنی نموده اند ممکن است نشست هفته جاری اوپک پلاس را پیچیده تر کند زیرا روسیه که متحد کلیدی اوپک و عربستان سعودی به شمار می رود، سال جاری پایبندی کاملی به توافق محدودیت عرضه نداشته است.

روسیه برای عمل به تعهد خود در کاهش فراوری به کندی حرکت نموده و در ماه های اخیر اندکی بالاتر از سهمیه معین شده، نفت فراوری نموده است و با وجود وعده هایی که برای پایبندی داده بود در اکتبر همچنان به تعهد خود به طور کامل عمل نکرد.

عدم پایبندی روسیه در نوامبر ممکن است مذاکرات هفته جاری را پیچیده تر کند. سعودی ها با کاهش 400 هزار بشکه در روز بیش از میزان توافق شده، پایبندی بالایی داشته اند اما به لطف همراهی روسیه بوده که این پیمان سه سال است ادامه دارد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، روس ها نسبت به این پیمان درخواستی دارند که با متحدانشان در اوپک مطرح خواهند کرد. روسیه قرار است از اوپک درخواست کند فراوری میعانات جزئی از فراوری نفت خام این کشور قرار نگیرد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه هفته گذشته این اظهارات را بیان کرد با این حال گفت که هنوز مسکو از گروه اوپک پلاس درخواست ننموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 322

به "سعودی ها دیگر فداکاری نمی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعودی ها دیگر فداکاری نمی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید