رصد اولین بارش شهابی سال میلادی، مهمترین رویداد نجومی دی ماه

به گزارش کلوب آگهی، احسان مهرجو در مورد بارش شهابی ربعی به خبرنگاران گفت: در تاریخ یکشنبه چهاردهم دی ماه (سوم ژانویه 2021 میلادی) اولین پدیده نجومی جذاب و قابل توجه در سال 2021 به وقوع می پیوندد.

رصد اولین بارش شهابی سال میلادی، مهمترین رویداد نجومی دی ماه

وی با بیان اینکه این رویداد نجومی، بارش شهابی ربعی است، گفت: کانون این بارش شهابی در صورت فلکی ربع یا کوادرانت واقع شده است و این بارش، جز بارش های مهم و پر شهاب سال محسوب می گردد.

کارشناس نجوم خاطر نشان کرد: زمان بارش شهابی ربعی معمولا از 13 تا 17 دی است که اوج آن یکشنبه چهاردهم دی ماه خواهد بود.

مهرجو با اشاره به بازه زمانی بارش شهابی ربعی در مقایسه با بارش شهابی برساووشی گفت: بارش شهابی برساووشی بازه ای یک ماهه دارد ولی بارش شهابی ربعی 4روزه است.

وی تاکید نمود: پیش بینی می گردد در بارش شهابی ربعی سال جاری 110 تا120 شهاب را در هر ساعت رصد کنیم.

وی با اشاره به شبهه هایی که در زمینه کانون بارش شهابی ربعی پیش از اینها به وجود آمده بوده اضافه نمود: کانون بارش شهابی ربعی صورتک ربع است اما در قدیم علاوه بر صورت ربع، صورت فلکی گاوران یا عوّا نیز وجود داشت که امروزه این دو صورت فلکی، یک صورت فلکی قلمداد می شوند.

کارشناس نجوم افزود: اما همچنان بارش شهابی ربعی، بارش گاوران نیست و این کانون بارش شهابی همیشه از قدیم محل اختلاف نظر بوده است زیرا یک زمانی معتقد بودند که این بارش از دنباله دار 96P به جای مانده ولی در سال 2003 سیارکی به اسم C/1491Y1 کشف شد که به نظر می رسد این سیارک در جهت این توده ذرات حرکت می نماید.

وی ادامه داد: کمی پس از آن محققان متوجه شدند که این سیارک در جهت توده ذرات منشا این بارش حرکت می نماید. از آن پس فرض می گردد که دنباله دار C/1491Y1 پس از مدتی به یک سیارک بدل شده که بعدها با نام 2003EH1 شناخته شده و این سیارک منشا این بارش است.

وی تاکید نمود: اما اکنون منشا این بارش شهابی را در هر صورت صورتک ربع می دانند.

مهرجو با بیان اینکه در تاریخ یکشنبه 18:30 شاهد اوج این بارش شهابی ربعی هستیم، گفت: اوج این بارش شهابی چهاردهم دی ماه است به طوریکه در این شب می توان 110 شهاب در ساعت را در شرایط کاملا تاریک رصد کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1295

به "رصد اولین بارش شهابی سال میلادی، مهمترین رویداد نجومی دی ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد اولین بارش شهابی سال میلادی، مهمترین رویداد نجومی دی ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید