راه چاره قطر در برابر نوسان قیمت نفت

به گزارش کلوب آگهی، خبرنگاران- قطر بودجه خود را بر مبنای قیمت 40 دلار هر بشکه نفت تهیه خواهد نمود که پایینتر از قیمت پیش بینی شده است تا از فاینانس خود در برابر نوسان قیمتهای نفت حمایت کند.

راه چاره قطر در برابر نوسان قیمت نفت

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگاران، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در سخنانی در نهاد قانونگذاری این کشور گفت: برای اجتناب از پیامدهای اقتصادی منفی ناشی از نوسان قیمت نفت، دستور دادیم بودجه دولتی بر مبنای قیمت 40 دلار هر بشکه نفت باشد که پایینتر از قیمت پیش بینی شده است.

اقتصادهای همه تولیدکنندگان نفت و گاز در خاورمیانه سال جاری از بحران ویروس کرونا و ریزش قیمت نفت آسیب دیده است. قیمت پایین نفت، درآمدهای دولتی را از بین برده و همه کشورهای منطقه را ناچار نموده است به اصلاحات بودجه و اقتصادیات روی بیاورند تا مانع افزایش کسری بودجه شوند. به گفته تحلیلگران و آژانسهای اعتبارسنجی، اقتصاد قطر یکی از مقاومترین اقتصادها در برابر شوکهای قیمت نفت در خاورمیانه است. طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، اقتصاد قطر که صادرکننده عظیم LNG است، سال جاری کمترین رشد منفی را در میان تولیدکنندگان نفت منطقه خلیج فارس خواهد داشت.

به نظر می رسد قطر با در نظر دریافت قیمت 40 دلار به عنوان قیمت مبنا برای بودجه خود، از افزایش بیش از حد کسری بودجه اجتناب می نماید. به عنوان مثال گفته می گردد عربستان سعودی که عظیمترین تولیدکننده نفت منطقه است، باید بودجه خود را بر مبنای قیمت 50 دلار نفت برنت در فاصله سال 2020 تا 2023 قرار دهد.

طبق گزارش موسسه فیچ، تنها قطر و ابوظبی در شورای همکاری خلیج فارس سال جاری کسری بودجه تک رقمی دارند. سایر اعضای این شورا که شامل بحرین، کویت، عمان و عربستان سعودی هستند کسریهای عظیمتری دارند. فیچ برآورد نموده که نقطه سر به سری قیمت نفت قطر در فاصله سال 2020 تا 2031 به 48 دلار می رسد که پایینترین نقطه سر به سر در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، موسسه مودیز در سپتامبر ضمن تایید رتبه اعتبار اقتصادی قطر در Aa3، اعلام نمود قطر در برابر شوکها از جمله شوک اخیر که در پی شیوع پاندمی کووید 19 ایجاد شد، انعطاف پذیر است. نقاط قوت قطر شامل سطح بالای سرانه درآمد، ذخایر هیدروکربن بسیار وسیع با هزینه استخراج اندک، پوزیشین دارایی بسیار قوی دولت و کارآمدی سیاست اقتصاد کلان هستند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1014

به "راه چاره قطر در برابر نوسان قیمت نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره قطر در برابر نوسان قیمت نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید