درس های کرونا (1)؛ چرا شست وشوی دست ها تا این اندازه مهم است؟

به گزارش کلوب آگهی، شیوع کرونا، شوک بزرگی به سبک زندگی همه مردم دنیا وارد کرد. از نحوه کار ، آموزش و تفریح گرفته تا بهداشت فردی و روزانه چندین بار دست شستن. کرونا به شدت مسری است. مسری بودن کروناویروس از خود بیماری دهشتناک تر است؛ زیرا مستقیما به وسیله دست دادن با فرد بیمار یا ناقل، کرونا از بدنی به بدن دیگر منتقل می گردد. قطعا راه های غیر مستقیم دیگری نیز هستند که در ادامه به آن ها پرداخته می گردد. این ویروس در ابتدا ناشناخته بود و طبق تحقیقاتی که سازمان بهداشت دنیای منتشر کرد شست وشوی دست هااز ارکان اصلی پیشگیری کروناویروس بود. پس از گذشت حدود 3 ماه تحقیقات جدی و تخصصی درباره این ویروس، تمام یافته های پزشکی و پژوهشی همچنان به شست وشوی دست ها اصرار دارند. در گوگل بیش از 100 ها مقاله، ویدیو و اینفوگرافی درباره شست وشوی دست ها از منابع رسمی و غیر رسمی منتشر شده اند. جملات کلیدی که در بیشتر مطالب گوگل یافت می شوند از قبیل؛ شست وشوی مکرر دست ها برای پیشگیری کروناویروس و نحوه صحیح شستن آنها، است.

درس های کرونا (1)؛ چرا شست وشوی دست ها تا این اندازه مهم است؟

سوال اینجاست: تا چه زمانی باید دست ها را به طور مکرر بشوییم؟

در حقیقت تا وقتی واکسن کرونا کشف و به فراوری انبوه نرسیده است باید به شستن دست ها ادامه دهیم؛ زیرا تنها راهی است که برای مقابله با ویروس به طور مستقیم و امن از ما محافظت می نماید. همانطور که می دانید ویروس کرونا بروی سطوح مختلف تا چندین ساعت باقی می ماند و با لمس می تواند به روی دست ما منتقل می گردد. حالا اگر می خواهیم به ویروس کرونا مبتلا نشویم یا عامل انتقال این ویروس به دیگران نباشیم، بهتر است زود به زود دست های خود را با آب و صابون یا مواد ضدعفونی نماینده بشوییم، از دست دادن به دیگران خوداری کنیم، تا حد ممکن به مکان های عمومی نرویم و دست به سطوح مختلف نزنیم. به یاری شست وشوی دست ها ما هم از خود و هم از دیگران محافظت می کنیم. اگر فرزند بین 2 تا 5 سال در خانه دارید این موارد را به او هم یاد دهید تا بتواند از خودش مراقبت کند. اهمیت شست وشوی دست ها به قدری است که یکی از راه مطمئن برای قطع اپیدمی زنجیره کرونا شناخته شده.

دست ها را می شوییم که مبتلا به کرونا نشویم؛ اما اگر شدیم چه؟

این موضوع که شما سالم، ناقل یا مبتلا به کروناویروس هستید، هیچ کدام در اهمیت شست وشوی دست ها اثری ندارد و همگی باید رعایت نمایند. اگر سالم هستید که باید مکرر دست ها را بشویید تا سالم بمانید. اگر ناقل ویروس هستید (اغلب افراد ناقل خودشان از ناقل ویروس کرونا بودن خبر ندارند)به شست وشوی دست ها ادامه دهید تا به دیگران منتقل نکنید. اگر هم مبتلا هستید باز همم باید دست ها را مکرر بشویید تا ویروس را به کسی مستقیم یا غیر مستقیم منتقل نکنید. مستقیم بودن این انتقال مانند زمانی است که به فرد مبتلا یا ناقل دست دهید. غیر مستقیم بودن آن مانند زمانی است که آن فرد به سطحی دست زده است و شما نیز به آن سطح دست می زند یا کسی که با شخصی مبتلا در ارتباط بوده است به شما دست می دهد که در این صورت شما را آلوده به کوید19 می نماید. به خاطر داشته باشید که سشت وشوی دست ها از انتقال و جابه جایی همه ویروس ها و باکتری ها پیشگیری می نماید. پس بهتر است شستن دست ها را برای سلامت خود و عزیزان مان همچنان ادامه دهیم؛ ولی در این زمان اپیدمی کروناویروس، با حساسیت و توجه بیشتری به این موضوع نگاه و عمل کنیم.

در این باره بخوانید:

با فشارهای روانی اقتصادی در این دوران چه کنیم؟

با این 12 چیستان تصویرسازی بچه ها را تقویت کنید

برداشتی از: سی دی سی، ساینس فُکس

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1130

به "درس های کرونا (1)؛ چرا شست وشوی دست ها تا این اندازه مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درس های کرونا (1)؛ چرا شست وشوی دست ها تا این اندازه مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید