خبرنگاران گیاهان نیز از خطر ذرات پلاستیکی در امان نیستند

به گزارش کلوب آگهی، تهران- خبرنگاران- نتایج یک مطالعه نشان می دهد گیاهان می توانند ذرات پلاستیکی را با ریشه های خود جذب کنند که باعث می شود رشد آنها بسوزد و همزمان ارزش غذایی آنها نیز کاهش یابد.

خبرنگاران گیاهان نیز از خطر ذرات پلاستیکی در امان نیستند

به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل، زباله های پلاستیکی به ذرات ریزی تجزیه می شوند که محیط زیست را آلوده می کنند. اکنون یافته های جدید محققان آمریکایی و چینی، شواهد مستقیمی ارائه می دهند که ذرات پلاستیکی در اندازه نانو می توانند در گیاهان انباشته شوند.

به گفته این محققان، استفاده گسترده از محصولات پلاستیکی و قابلیت بقای این ماده در محیط زیست، به آلودگی قابل توجهی منجر شده است. محققان در این مطالعه برای بررسی تاثیر نانوپلاستیک ها بر رشد گیاهان، مدلی از گیاهی به نام Arabidopsis thaliana را در خاکی پرورش دادند که حاوی نانو ذرات پلاستیکی بود.

این مطالعه نشان داد که نانوپلاستیک ها، زیست توده کلی نمونه های گیاهی را کاهش داد. کاهش زیست توده، برای گیاه خوب نیست و ارزش غذایی آن را کاهش می دهد. یافته های این مطالعه، شواهد مستقیمی دال بر این موضوع ارائه می دهند که نانوپلاستیک ها می توانند در گیاهان انباشته شوند. با این حال محققان تاکید دارند که برای ارزیابی تاثیر این آلاینده ها بر محصولات غذایی و ایمنی آنها باید مطالعات بیشتری انجام شود.

این مطالعه در مجله Nature Nanotechnology منتشر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 866

به "خبرنگاران گیاهان نیز از خطر ذرات پلاستیکی در امان نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گیاهان نیز از خطر ذرات پلاستیکی در امان نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید