خبرنگاران معکوس کردن رویه پیری با استفاده از اتاق اکسیژن

به گزارش کلوب آگهی، تهران- خبرنگاران- محققان ادعا می کنند که رویه پیری را با استفاده از یک اتاق اکسیژن معکوس کردند.

خبرنگاران معکوس کردن رویه پیری با استفاده از اتاق اکسیژن

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، دستگاه های بزرگ معروف به اتاق های اکسیژن هیپرباریک (اکسیژن پر فشار) استفاده های زیادی در زمینه های پزشکی دارند.

از این دستگاه ها می توان برای درمان زخم ها استفاده کرد و آنها می توانند انسان را تحت فشار کافی قرار دهند تا اکسیژن مستقیم و بدون نیاز به جریان خون وارد بافت شود.

اکنون گروهی از محققان می گویند که آنها با استفاده از اتاق اکسیژن هایپرباریم پیروز شده اند رویه پیری را در افراد مسن معکوس کنند.

پیش از این محققان مطالعاتی در این زمینه انجام داده بودند؛ آنها در این مطالعات سلول های خاص و دی. ان. ای را که با طول عمر کوتاه تر ارتباط دارند هدف قرار دادندو

اما در جریان این مطالعه که به تازگی اجرا شده است، محققان این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که آیا اکسیژن درمانی در یک محیط تحت فشار، اثرات پیری را در 35 فرد بالای 64 سال معکوس می کند یا خیر.

شرکت کنندگان سالخورده در این مطالعه روزی 90 دقیقه، برای پنج روز در هفته و به مدت سه ماه در این اتاق اکسیژن قرار دریافتد.

محققان تأثیر قرار دریافت در اتاق اکسیژن را بر روی سلول های پیری که با فرسودگی بافت و اندام همراه است، بررسی کرد.

آنها همچنین طول تلومر (مولکول مرتبط با پیری زودرس سلولی) هر شرکت کننده را اندازه گیری کردند. تلومرها کلاهک های حفاظتی در هر انتهای هر کروموزوم سلول های بدن هستند که مانع آسیب دیدن کروموزوم هنگام تقسیم سلول می شوند.

آنها در انتها این مطالعه متوجه شدند که طول تلومرها به طور متوسط 20 درصد بلندتر شد و سلول های پیری تا 37 درصد کاهش یافتند؛ به گفته محققان این نتیجه معادل با 25 درصد جوان تر شدن است.

افراد شرکت کننده در این مطالعه به تغییر شیوه زندگی، رژیم غذایی و یا داروها و در واقع همه مواردی که در گذشته ثابت شده بر سن بیولوژیکی فرد تاثیر دارد، نیازی نداشتند.

محققان معتقدند که قرار دریافت در اتاق تحت فشار، باعث ایجاد کمبود اکسیژن مختصری شده که بازسازی سلولی را ایجاد می کند.

محققان خاطرنشان کردند که نکته قابل توجه این مطالعه است که تنها در طول سه ماه درمان چنین افزایشی در طول تلومرها ایجاد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1118

به "خبرنگاران معکوس کردن رویه پیری با استفاده از اتاق اکسیژن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معکوس کردن رویه پیری با استفاده از اتاق اکسیژن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید