خبرنگاران افزایش ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی البرز

به گزارش کلوب آگهی، کرج - خبرنگاران - رییس اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات مردمی آموزش و پرورش البرز بیان کرد که یکی از چالش های اصلی این سازمان مراجعه و هجوم والدین برای ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی است.

خبرنگاران افزایش ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی البرز

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

امیر والی پور روز یکشنبه در گفت و گو با کلوب آگهی اظهارداشت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن مدارس و تداوم یافتن آموزش مدارس در فضای مجازی، بسیاری از والدین براین باورند که دیگر نیازی به تحصیل فرزندانشان در مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی جدید ندارند.

وی با اشاره به اینکه 20 درصد از جمعیت نیم میلیونی دانش آموزی البرز در مدارس غیردولتی تحصیل می نمایند، اعلام کرد: با فرایند هجومی که در ثبت نام دانش آموزان این مدارس به دولتی وجود دارد می توان شاهد تشکیل کلاس های با تراکم بالای دانش آموزی دراین استان باشیم .

وی بیان داشت: مدارس غیردولتی حدود 100 هزار دانش آموز را زیر پوشش فرآیند تعلیم و تربیت در هر سال تحصیلی قرارداده اند که متاسفانه در مدارس دولتی فضای کافی برای دانش آموزانی که ازاین مجموعه خارج می شوند به دلیل کمبود زیرساخت ها وجود ندارد.

وی یادآورشد: هجوم این دانش آموزان برای ثبت نام به سوی مدارس دولتی خاص بویژه در مناطق شهری از جمله نواحی 4 گانه آموزش و پرورش کرج است.

وی با بیان اینکه البرز از نظر فضای آموزشی در آخرین رتبه استان ها قرار گرفته است، مطرح نمود: با افزایش نرخ رشد 3.5 درصدی دانش آموزان در سال تحصیلی جدید و همچنین اضافه نموده شدن دانش آموزان غیردولتی به آمار مدارس دولتی، میزان تراکم دانش آموزی درکلاس های درس را بالاتر می برد.

والی پور توضیح داد: سرانه فضای آموزشی در البرز 3.8 مترمربع برای هر دانش آموز است درحالی که این سرانه در کشور برای هر دانش آموز 8.5 مترمربع است.

وی افزود: یکی از مسائل مدارس دولتی البرز را تراکم دانش آموزی بالا در کلاس های درس تشکیل می دهد که این چالش در نواحی آموزش و پرورش 4 و 3 کرج بیشتر دیده می گردد به گونه ای که تراکم کلاس های آن بین 45 تا 50 نفر است.

وی با اشاره به اینکه بهترین مدرسه برای دانش آموزان، نزدیکترین مدرسه به محل سکونتشان می باشد، ادامه داد: به منظور انجام دقیق فرآیند ثبت نام درمدارس البرز، براساس دستورالعمل وزارتخانه ستادهای مرکزی، اصلی و فرعی نظارت برثبت نام وصیانت از حقوق اولیا و دانش آموزان برای سال تحصیلی 1400-1399 در استان و نواحی و مناطق هشتگانه آموزش و پرورش تشکیل وفعال شد.

رییس اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات مردمی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت: برای نظارت برفرآیند ثبت نام دانش آموزان 6 اکیپ درروزهای دوشنبه و 6 اکیپ در روزهای چهارشنبه به صورت مستقیم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به مدارس استان اعزام می شوند تا در قالب چک لیست هایی که دراختیاردارند، نتایج بازدید را برای پیگیری بیشتر ثبت نمایند.

وی بیان داشت: براساس گزارش کارشناسان تیم های نظارتی، مدیران نواحی و مناطق استان موظف می شوند، مسائل را طرف مدت کوتاهی رفع نمایند.

والی پورادامه داد: در بعضی ازمدارس البرزکه تراکم بیشتری برای ثبت نام دانش آموزان وجود دارد، از مدیران آموزش و پرورش استان درخواست شده که این مدارس در روزهای یکشنبه و سه شنبه نیز فعالیت کاری داشته باشند.

وی به ثبت نام شدن بیشتر دانش آموزان درمدارس این استان پرداخت و اظهارداشت: متاسفانه هنوز درخواست ها برای جابه جایی وثبت نام دانش آموزان از مدارس غیردولتی به دولتی در البرز به این علت که می گویند کلاس ها مجازی برگزارمی گردد، همچنان وجود دارد درحالی که این فرایند، ورشکستگی مدارس غیردولتی را درپی دارد.

وی یادآورشد: استان البرزسال های طولانی است که با مشکل کمبود فضای آموزشی مواجهه است و هجوم دانش آموزان مدارس غیردولتی و رشد بالای سالانه دانش آموزی به دلیل مهاجرت درسال های آینده البرز را با مسائل جدی روبرو می نماید.

این مسوول اضافه نمود: سال جاری به دلیل افزایش قیمت ملک، موسسان متقاضی مدارس غیردولتی در البرز، نتوانستند فعالیت آموزشی خود را آغاز نمایند و همچنین مدارس غیردولتی نیز که 85 درصد فضای آموزشی آنها استیجاری است با مسائل مختلفی روبرو شدند.

وی تاکید نمود: به دستور مدیرکل آموزش و پرورش البرز، کارگروهی برای رسیدگی به مسائل مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی جدید در استان تشکیل شده است.

استان البرز500 هزاردانش آموز دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 935

به "خبرنگاران افزایش ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید