ثبت سفارش محموله لوازم خانگی بوش مربوط به قبل از ممنوعیت واردات است

به گزارش کلوب آگهی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: ثبت سفارش محموله لوازم خانگی شرکت بوش مربوط به قبل از ممنوعیت واردات بوده و تمدید ثبت سفارش صاحب کالا نیز بعد از ممنوعیت واردات لوازم خانگی، حسب شکایت ایشان به دیوان عدالت اداری و صدور آرای قضایی (بدوی و قطعی) از سوی دیوان ناظر بر لزوم به واردات کالای ثبت سفارش شده اجرا شده است.

ثبت سفارش محموله لوازم خانگی بوش مربوط به قبل از ممنوعیت واردات است

به گزارش خبرنگاران، در حالی که حدود دو سال از ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور می گذرد، اخیرا با رای دیوان عدالت اداری، 420 کانیتر لوزام خانگی بوش در گمرک شهید رجایی آماده ترخیص شده؛ به طوری که مرحله ثبت سفارش و تایید منشأ ارز آن انجام و گفته شده که منشا ارز آن نیز نیمایی است؛ موضوعی که از سوی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت رد شد.

در راستای رفع ابهامات این موضوع، سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: ثبت سفارش این محموله مربوط به سال 1396 و قبل از ممنوعیت واردات لوازم خانگی در سال 1397 است.

وی اضافه نمود: ارز مورد نیاز جهت واردات این کالاها قبل از ممنوعیت و زمانی بوده که سیستم ارز نیمایی ایجاد نشده بود؛ بنابراین مقرر شده بخشی از ارز مورد نیاز این محموله از طریق ارز متقاضی و بخش دیگر از طریق سیتم بانکی که همان ارز آزاد است تامین شود. در دادنامه مربوطه نیز عنوان بدون انتقال ارز نوشته شده است.

به گفته این مقام مسئول، تمدید ثبت سفارش صاحب کالا، بعد از ممنوعیت واردات لوازم خانگی، حسب شکایت ایشان به دیوان عدالت اداری و صدور آرا قضایی (بدوی و قطعی) از سوی دیوان ناظر بر لزوم به واردات کالای ثبت سفارش شده اجرا شده است. بدیهی است که مجموعه دستگاه ها و دوایر دولتی قانوناً مکلف و موظف به تبعیت از آرای صادره از مراجع قضایی هستند.

البته بر اساس آخرین پیگیری های خبرنگاران، ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی برند بوش به دلیل ایرادات وارده متوقف شده است. روز گذشته، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران گفت که به دلایلی از جمله تبعات ناشی از ترخیص این کالا و ضربه به تولید داخل و از سویی ممنوعیت واردات کالاهای گروه 4، مقرر شد که گمرک ایران مجددا در رابطه با موضوع کانتینرهای لوازم خانگی بوش استعلام کند؛ بنابراین موضوع به بخش حقوقی گمرک ایران ارجاع شده و حوزه حقوقی گمرک از دیوان عدالت اداری استعلام خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 1109

به "ثبت سفارش محموله لوازم خانگی بوش مربوط به قبل از ممنوعیت واردات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت سفارش محموله لوازم خانگی بوش مربوط به قبل از ممنوعیت واردات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید