ائتلاف العبادی از نتیجه تصمیم فراکسیون ها درباره دولت عبدالهمدی خبر داد

به گزارش کلوب آگهی، ایرنا نوشت: یک عضو ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق و از مخالفان دولت کنونی، اذعان کرد که هنوز هیچ توافقی میان فراکسیون های مجلس برای برکناری یا استعفای عادل عبدالمهدی صورت نگرفته است.

ائتلاف العبادی از نتیجه تصمیم فراکسیون ها درباره دولت عبدالهمدی خبر داد

از ابتدای بحران اخیر در عراق از روز اول اکتبر (9 مهرماه) استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق مورد خواست برخی تظاهرکنندگان و نیز ائتلاف العبادی و سائرون (مقتدا صدر) بود، جریان حکمت به رهبری سید عمار حکیم برغم حضور در اپوزیسیون، اظهار داشت که از اصلاحات اعلامی از سوی دولت و مجلس حمایت می کند و منتظر تحقق وعده ها می ماند و تا آن زمان خواستار برکناری عبدالمهدی نیست.

با این حال تلاش دو گروه سائرون و النصر برای تشکیل جلسه مجلس جهت استیضاح عبدالمهدی نیز بدلیل مخالفت بقیه ائتلاف های انتخاباتی شیعه، اهل سنت و کرد به جایی نرسید.

اذعان این عضو ائتلاف العبادی نشان می دهد که تلاش و فشارهای پشت پرده و نیز استفاده این گروهها از اهرم فشار اعتراضات خیابانی برای برکناری یا استعفای عبدالمهدی همچنان بی نتیجه مانده است.

عبدالمهدی اعلام کرده است که مسئله ای برای کنار رفتن ندارد اما درخواست این گروهها برای استعفای وی و برگزاری انتخابات مجلسی زودهنگام، با وجود مجلس قانونی، مغایر قانون اساسی است و به خلاء قدرت منجر می شود اما وی آمادگی دارد در صورت توافق فراکسیون های مجلسی روی یک فرد جدید، ظرف چند روز قدرت را واگذار کند.

جریان های صدر و العبادی با این نظر مخالفت کرده و همچنان خواستار کنار رفتن نخست وزیر و سپس برگزاری انتخابات زودهنگام زیر نظر سازمان ملل هستند. مرجعیت عالی عراق هفته گذشته با هر گونه مداخله منطقه ای و جهانی به بهانه تحقق خواست مردم عراق مخالفت کرد و نسبت به ادامه خشونت ها و احتمال لغزش کشور به هرج و مرج هشدار داد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 283

به "ائتلاف العبادی از نتیجه تصمیم فراکسیون ها درباره دولت عبدالهمدی خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف العبادی از نتیجه تصمیم فراکسیون ها درباره دولت عبدالهمدی خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید