آخرین شرایط تحقیقات روی 3 نوع واکسن کرونا در کشور

به گزارش کلوب آگهی، دکتر محمود تولایی در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: تحقیقات در کشور با وجود تمام مسائل، اجرا شده و می گردد که نتیجه پاره ای از آنها را می توان در ساخت کیت های تشخیص کرونا، داروها و واکسن احتمالی مشاهده کرد. این تحقیقات مقدماتی را ایجاد نموده که فراوری واکسن در کشور شروع گردد.

آخرین شرایط تحقیقات روی 3 نوع واکسن کرونا در کشور

رئیس انجمن ژنتیک ادامه داد: واکسن های سنتی یا نسل اول از انواع ضعیف یا کشته شده ویروس تشکیل شده اند و سیستم ایمنی بدن هنگام تزریق به فرد، ویروس را به عنوان مهاجم تشخیص می دهد و برای جلوگیری از تهاجم های بعدی، آنتی بادی فراوری می نماید. اما نکته این است که پرورش کافی ویروس های ضعیف یا کشته شده برای ایجاد واکسن برای میلیون ها نفر می تواند ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد.

تحقیقات روی واکسن از نوع کشت بافتی

وی در مورد فعالیت یکی از تیم هایی که در زمینه فراوری واکسن کرونا در کشور فعالیت می نماید، گفت: یکی از تیم ها روی فراوری واکسن های نسل اول که از نوع کشت بافتی و غیرفعال سازی ویروس کرونا است، کار می نماید.

تولایی خاطر نشان کرد: در این نوع واکسن، بعد از تکثیر و تزاید، ویروس با مواد ضد ویروسی غیر فعال می گردد؛ ولی لاشه ویروس به عنوان شکل عامل مهاجم به بدن تلقیح خواهد شد تا به محض ورود ویروس به بدن، آنتی بادی های لازم علیه آن فراوری شوند.

وی تاکید نمود: خوشبختانه این واکسن جهت حرکت امیدوار نماینده ای دارد و در جهت تست های حیوانی و انسانی قرار گرفته است.

تحقیقات روی نسل دوم واکسن در مراحل میانی

تولایی با اشاره به آنالیز دیگری که پژوهشگران برای تحقیقات فراوری واکسن انجام می دهند، اعلام کرد: واکسن نسل دوم واکسنی است که از ویژگی فراوری پروتئین خاص بر مبنای دی ان ای از ساختار نوکلئوتیدی ویروس بدست می آید. یعنی بخش هایی از ویروس (ژنوم بیماری زای ویروس) را جداسازی می نمایند که واجد خاصیت آنتی ژنی برای تحریک سیستم ایمنی بدن دارد؛ در واقع RNA ویروسی را به DNA تبدیل نموده و بخش هایی از ویروس را که در شبیه سازی های رایانه ای نشان می دهد قادر است سیستم ایمنی بدن را در ساخت آنتی بادی ها تحریک کند انتخاب می نمایند.

وی ادامه داد: آن بخش های منتخب DNA سپس به باکتری ها وارد می شوند تا مقادیر زیادی قطعه پروتئینی را برای استفاده در واکسن فراوری نمایند. این روش به طور چشمگیری زمان لازم برای ساخت واکسن را کوتاه می نماید.

وی گفت: در واکسن های نسل دوم یا نوترکیب، سیستم ایمنی بدن هنگام تزریق به فرد، این پروتئین ویروسی را به عنوان مهاجم تشخیص می دهد و برای جلوگیری از تهاجم های بعدی برعلیه آن، آنتی بادی فراوری می نماید. در این نوع واکسن نیز، چالش عمده فراوری کافی و انبوه پروتئین ها برای ایجاد واکسن است که اگر هدف فراوری برای میلیون ها نفر باشد، مدت زیادی را می طلبد ولی به لحاظ کلی بر واکسن نسل اول، مزیت دارد.

وی اضافه کرد: این واکسن نیز در کشور مراحل میانی را سپری می نماید و امیدواریم محققان این گروه دستاوردهای خوبی داشته باشند.

نسل سوم فرایند زمان بر و پرهزینه بودن واکسن را دور می زند

وی در مورد نسل سوم واکسن ها گفت: گروه دیگری که در زمینه واکسن کار می نمایند، بر روی نسل جدیدتر واکسن متمرکز هستند. فناوری این نوع واکسن، ایجاد یک RNA خبر رسان یا mRNA است که بدن را برای فراوری اجزای واکسن تحریک می نماید، RNAهای خبررسان، نسخه ای از دستورالعمل های ساخت پروتئین هستند که در DNA ژن ها رمزگذاری شده اند و ماشین آلات سلولی در بدن میزبان دریافت نماینده واکسن، دستورالعمل mRNA را برای ساخت پروتئین موردنظر می خوانند.

رئیس انجمن ژنتیک خاطر نشان کرد: واکسن mRNA به سلول های انسانی می گوید که کدام پروتئین های ویروسی را فراوری نمایند، پروتئین ها سپس سیستم ایمنی بدن را برای فراوری آنتی بادی برای محافظت در برابر ویروس تحریک می نمایند.

وی ادامه داد: در واقع، واکنش ایمنی بدن بصورت درونزاد تحریک و فعال می گردد. از آنجایی که خود بدن میزبان، فراوری پروتئین را با واکسن mRNA انجام می دهد، محققان می توانند فرآیند زمان بر و پرهزینه ساخت واکسن را دور بزنند.

تولایی اضافه کرد: واکسن نسل اول بدلیل ساده تر بودن، مراحل پیشرفت بهتری را طی نموده و آماده ورود به مرحله ارزیابی بالینی است.

رئیس انجمن ژنتیک عنوان نمود: واکسن ها به افراد در جلوگیری از آلوده شدن به عوامل بیماری زا یاری می نمایند، اما ممکن است به محض آلوده شدن فرد، یاری نماینده نباشد. اما استفاده از آنتی بادی های محافظ نظیر پلاسما درمانی، هم ممکن است از عفونت جلوگیری نمایند و هم آنها را درمان نمایند. آنتی بادی های موجود در خون افرادی که از عفونت بهبود یافته اند و در برابر ویروس یا باکتری هایی که باعث بیماری شده اند، مقاوم شده اند، تا مدتی در بدن فرد می مانند و هنگامی که فرد بعدها به عفونت مشابه روبرو شد، این آنتی بادی ها می توانند از فرد محافظت نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: cloobagahi.ir شناسه مطلب: 979

به "آخرین شرایط تحقیقات روی 3 نوع واکسن کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط تحقیقات روی 3 نوع واکسن کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید